Franciaország nemzeti össztermékének tíz százaléka az idegenforgalomból származik. Ezt a szintet mi talán sohasem érjük el, az idegen azonban tőlünk nyugatabbra sem magától forog az egyes régiókban, hanem hathatós propaganda és átgondolt vendégfogó stratégia eredményeképp.
A francia kapcsolat
Franciaországban nem restek befektetni ebbe az üzletágba, és azt állítják, a tíz év alatt jól kipróbált know-how átadható és nálunk is alkalmazható. Legalábbis Kassa megye önkormányzata e célból szövetkezett az alsó-normandiai Orne megye vezetésével. A hazai viszonylatban úttörő jellegű kezdeményezés az Asszociáció a Francia–Szlovák Kapcsolatok Fejlesztéséért elnevezésű szervezet ötletéből szökkent szárba, és Kassa megyében tárt karokkal fogadták. Olyannyira, hogy Rudolf Bauer megyei elnök már 2002 októberében Párizsba utazott ez ügyben.
Szerinte van mit tanulnunk Orne megyétől, amely földrajzi adottságaiban sok hasonlóságot mutat Kassa megyével. Először is külön idegenforgalmi ügyosztályt működtet a hivatal, amelynek szakemberei máson se törik fejüket, mint azon, hogyan használják ki minél jobban a megye földrajzi és kulturális lehetőségeit.
Kassa megyében ennyire nem rózsás a helyzet, ám a turizmusból megélni igyekvő vállalkozók érzik, hogy lépni kell az uniós igények és a marketingközpontú fejlesztés felé. Ezt mi sem mutatja jobban, mint az a tény, hogy a francia modellt ismertető kassai konferenciára mintegy száz polgármester, panziótulajdonos, civil aktivista, mikrorégió-fejlesztő fogadta el a meghívást. Többségük bizony irigykedve hallgatta, mi mindent sikerült elérni Orne megyében az utóbbi tíz évben.
Hogy csak a leglátványosabb dolgokat említsük: a meglévő szállodák színvonalának emeléséhez és az éttermek fejlesztéséhez a költségek 30 százalékával járul hozzá a megyei önkormányzat. Ennek a vissza nem térítendő támogatásnak köszönhetően tíz év alatt látványosan feltört a régió, olyannyira, hogy a kényes holland és német turisták is több vendégéjszakát töltenek ott, mint annak előtte. A megyei szakemberek újabban egy használaton kívüli, hetven kilométeres sínpályát szeretnének megvenni, majd felszednék a síneket, lebetonoznák az utat, és kerékpárösvényt létesítenének a festői tájon, az elengedhetetlen büfékkel, éttermekkel és pihenőkkel együtt. Nos, ilyesmiről nálunk egyelőre csak álmodozni lehet.
„Először is azt kell tudatosítani, hogy minden régió egyedülálló és különleges valamilyen szempontból. Fejlesztési programjaink 3-5 évre szólnak, és a célcsoport meghatározásával kezdődnek” – mondta jó tanácsként Christopher de Ballore Orne megyei képviselő, aki Kelet-Szlovákiában a cseppkőbarlangokat, Kassán pedig elsősorban a Szent Erzsébet Dómot reklámozná, amely májustól az Európai Unió legkeletibb székesegyháza lesz.
„Megyénkben – a tengert leszámítva – minden megvan, ami a virágzó turizmushoz kell. Kevés régió büszkélkedhet olyan bányavárosokkal, templomokkal, gejzírekkel és barlangokkal, mint Kassa megye. A szállodák adatai alapján tavaly 320 ezren töltöttek itt legalább egy éjszakát, 180 ezren érkeztek külföldről. Ezzel a negyedik helyen állunk a nyolc megye között” – tudtuk meg Rudolf Bauertől, a megyei önkormányzat elnökétől. A kétéves közös program során az idegenforgalom valamennyi területén konkrét lépések történnek. E célból hat bizottság alakul: a reklámért és marketingért, a vidéki és városi turizmusért, az elszállásolási lehetőségek fejlesztéséért, a hegyi turisztikáért, illetve az idegenforgalomban dolgozók képzéséért felelős bizottságoknak konkrét feladataik lesznek.
Bauer szerint fontos, hogy minél több információ eljusson külföldre Kassa megye idegenforgalmi lehetőségeiről, illetve minél több hazai turistát sikerüljön idecsábítani. Ezt a vendégcsalogatási know-how-t a franciák azonnal, sőt ingyen bocsátják a kassaiak rendelkezésére. A megyei elnök azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a fiskális decentralizáció után a megye azt a bizonyos viszsza nem térítendő fejlesztési kölcsönt is fel tudja majd kínálni a vállalkozóknak.
Zachariáš István, a megyei önkormányzat idegenforgalmi és határon átnyúló kapcsolatokért felelős bizottságának elnöke elmondta, hogy a megye gazdasági tervében is szerepel egy e célt szolgáló alap létrehozása, és bízik benne, hogy miután a megyék és önkormányzatok végre pénzügyileg önállóvá válnak, lesz lehetőség a helyi idegenforgalom fejlesztésére. „Az újonnan alakuló bizottságokban a megyei hivatal alkalmazottai és az idegenforgalmi bizottság tagjai mellett olyanok is helyet kapnak, akik a történelmi régiókban, Abaújban, Gömörben, Zemplénben és Bodrogközben turisztikával foglalkoznak. Az ő ötleteikre, javaslataikra is számítunk. A bizottságok által kidolgozott projektumok aztán idegenforgalmi fejlesztési tervként a megyei önkormányzat elé kerülnek” – tudtuk meg a bizottság elnökétől.
Bármilyen hihetetlenül hangzik, a franciák – azon kívül, hogy ingyen bocsátják Kassa megye rendelkezésére tapasztalataikat – pénzzel is támogatják a projektumok megvalósítását. A tervezett másfél millió koronás összköltség nagyobb részét, mintegy 1,3 millió koronát ők adják a kezdeményezésre, a megyének csupán 304 ezer koronájába kerül a dolog. Az Orne megyei szakemberek pedig rendszeresen ellátogatnak majd Kelet-Szlovákiába, és természetesen szeretettel várják a kollégákat franciaországi terepszemlére.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.