Felbár. A télbúcsúztatónak is számító, farsang végi dőrejárás néphagyományát elevenítették fel a Somorjához közeli faluban múlt szombaton. A Csemadok helyi alapszervezete több mint húsz éve elfeledett szokásokat élesztett fel a maskarába bújt dőrék nászmenetével.
A Csemadokot támogató dőrejárás Felbáron
Felbár. A télbúcsúztatónak is számító, farsang végi dőrejárás néphagyományát elevenítették fel a Somorjához közeli faluban múlt szombaton. A Csemadok helyi alapszervezete több mint húsz éve elfeledett szokásokat élesztett fel a maskarába bújt dőrék nászmenetével. Délelőtt tíz órakor indult a kizárólag férfiakból álló jelmezes menet. Ellátogattak a házakba, hogy utoljára mindenkit megtáncoltassanak a farsang végén, mielőtt megkezdődne a húsvét előtti nagyböjt. A zenészekkel kísért lakodalmas menetet a vőfély, tojásszedő öregasszonyok, ördögök, menyaszszony, vőlegény, batyusok, drótosok, testőrök és medvetáncoltatók alkották. A házaknál begyűjtött összeggel a Csemadokot támogatták a helybéliek.
„Felbáron 1969-től tartottak dőrejárást, a régmúlt időkről képeket is kiállítottunk a művelődési központban” – mondta Papp Tímea, az egy éve újjászervezett helyi Csemadok-alapszervezet elnöke. A szokást helyiek elbeszélése és Marczell Béla gyűjtései alapján elevenítették fel – idősek és fiatalok nagy örömére.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.