Permetezéssel még mérsékelhető a kártétel

A megszokottnál később beköszöntött meleg hatására a gyümölcsfa-takácsatkák lárváinak kelése már április első heteiben megkezdődött, ugyanakkor az almavirágzás még várat magára.

A megszokottnál később beköszöntött meleg hatására a gyümölcsfa-takácsatkák lárváinak kelése már április első heteiben megkezdődött, ugyanakkor az almavirágzás még várat magára. A lárvák csúcsrajzása, tehát a védekezés legkedvezőbb időszaka, a virágzás előtt lesz, így még alkalmazhatók a méhekre veszélyes permetszerek (Oleoekol vagy OleoEkolux) is.

Az atkák tömeges kelésekor végrehajtott védekezésnek döntő hatása lehet az atkafertőzés egész évi alakulására. Ha ugyanis a tavaszi induló atkafertőzést alacsony szintre szorítjuk, akkor a későbbiekben sem alakul ki túlszaporodás. Ha az átlaghőmérséklet eléri a 10 C fokot, használjuk az alábbi készítmények valamelyikét: Apollo 50 SC (0,04%), Cascade 5 EC (0,15%), Nissouron 10 WP (0,07%). E vegyszereknek jó tojásgyérítő hatásuk van. Legjobb azonban a fertőzött ágrészek vizsgálatával a helyszínen meggyőződni az atkatojások keléséről, ill. a korábban végzett lemosó permetezések gyérítő hatásáról. Az atkák tömeges megjelenése az első lárvák felbukkanását követő 8-10 napon belül várható. A védekezést is erre az időszakra időzítsük.

Az eddigi száraz időjárás miatt az ország nagy részén igen veszélyes mértékűvé nőtt az almafalisztharmat rügyfertőzöttsége, amely akár járvány szintűvé is dagadhat. A tavaszi rügyfertőzöttség jelenlegi 50-70 %-os mértéke kedvező időjárás esetén súlyos károkat okozhat. A kártételi veszély csak akkor mérséklődik, ha az időjárás májusban hűvösre és csapadékosra fordul. Fontos tehát, hogy a kezeléseket időben elvégezzük. A fertőzés terjedésére a 10 C fokos napi átlaghőmérséklet elérésekor számíthatunk. Használjunk kéntartalmú szereket: Kumulus WG, Thiovit, Sulika (0,6%) vagy Karathane LC (0,075%). A permetezés elvégzése nemcsak az erősen fertőzött területeken fontos, hanem valamennyi Jonathán, illetve a lisztharmatra érzéken fajtáknál.

Az almafa-varasodás kórokozójának aszkospórái a rügyfakadással egy időben értek be, a spórák szóródása, fertőzése csapadék híján késik. Pedig a tavalyi fertőzöttség nyomában nagytömegű fertőző anyag telelt át. Tehát a rügyfakadást követően az első csapadék után tömeges aszkospóra fertőzése várható. A varasodásra fogékony fajtáknál erős elsődleges fertőzöttség is kialakulhat. Ezért az almafa-varasodás elleni védekezést különös gondossággal az esőzések beköszöntése után nyomban hajtsuk végre a következő kontakt hatású permetszerekkel: Delan SC (0,07%), Dithane, Mancosan, Novozir, Sancozeb (0,3–0,4%), Merpan 80 WDG, Folpan 80 WDG (0,2%), Efuzin 500 SC (0,12%), Euparen multi (0,2%). (csekes)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?