Vitát kavaró Apocalypto

Guatemala. Hasonlóan korábbi filmjéhez, a vérben ázó Passióhoz, Mel Gibson új filmje, a mai Mexikó déli és Közép-Amerika északi területein hatalmas birodalmat építő maja civilizáció összeomlásáról szóló Apocalypto is felháborodást keltett, már a világpremier előtt, méghozzá a maja leszármazottak körében.

Mel Gibson és a „maják“ a vitatott film forgatásánSITA/AP-felvételGuatemalai bennszülött aktivisták rasszistának minősítették a nagyszabású, hollywoodi produkciót. Noha a filmből eddig csak előzetesek voltak láthatók, a tiltakozók szerint a vásznon felvonultatott forradásos arcú, csonttűket viselő, lándzsahajigáló, embereket áldozó indiánok a maja kultúra téves sztereotípiáit keltik fel a nézőkben.

„Mr. Gibson színekben pompázó, magas költségvetésű szuperprodukciójával azt a sértő és raszszista gondolatot sugallja a nézők számára, hogy a maják már jóval az európaiak megérkezése előtt kegyetlenek voltak egymással szemben is, ezért aztán szükség is volt a felszabadításukra“ – mondta a maja kultúra támogatására létrehozott Nahua Alapítvány igazgatója. Gibson szakértőket alkalmazott filmje elkészítéséhez, és az egyik régésze is úgy nyilatkozott, hogy a színész-rendező különös gondot fordított a hitelességre és a történelmi hűségre. A Passióhoz hasonlóan, amelyben eredeti arám és latin nyelven beszéltek, az Apocalytóban maja nyelven szólalnak meg a szereplők, akiket mind bennszülöttek játszottak, a főhőst pedig egy indián táncművész, Rudy Youngblood formálta meg.

A maja civilizáció virágkorában a maják hatalmas városokat építettek a mai Guatemala területén, ám ezek a VIII. század után máig nem tisztázott okokból lehanyatlottak, egyes nézetek szerint talán azért, mert a maják felélték természeti erőforrásaikat. A kutatók nem tartják olyan vérszomjasnak a majákat, mint az aztékokat, akik élő emberek szívét tépték ki, hogy felajánlják a Napnak, de a majáknál sem volt szokatlan az emberáldozat.

Guatemala népességének több mint fele maja származású. Gyakran éri őket hátrányos megkülönböztetés, legtöbbjük nyomorban él, oktatásban, egészségügyi ellátásban alig részesül. Az ország 36 évig tartó, egy évtizede véget ért polgárháborúja során több mint 200 ezer, zömében maja származású guatemalai vesztette életét.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?