Veszélyben Babilon romjai

Bagdad. Régészek attól tartanak, hogy fosztogatók martalékává válhatnak Babilon romjai, pedig az Irak elleni háború idején az amerikai rakéták és bombák megkímélték a Bagdadtól délre fekvő ókori települést.

A Bibliából is ismert Babilon területén olyan neves régi uralkodók épületeinek maradványai lelhetők fel, mint Hammurápi (Kr.e. 1792-1750) és II. Nabukonodozor, aki Kr.e. 604-től 562-ig uralkodott. A felbecsülhetetlen értékű történelmi terület régészei és őrzői most, hetekkel Bagdadi amerikai bevétel után is félnek, hogy a fosztogatók végérvényesen tökre tehetik Mezopotámia legjelentősebb városának még meglévő nyomait.

Szaddám Huszein bukása egyszersmind új lehetőségeket kínál a régészeknek Babilonban, ahol a diktátor az 1980-as években – nagyzási hóbortjában – az eredeti téglaalapokon helyreállítatta II. Nabukonodozor palotáját. Sok helyen ugyanis még nem végeztek alapos ásatásokat. Az sem kizárt, hogy az UNESCO tanácsa ellenére modern téglákkal újból felépített palotaépítményt részben újra elbontják. Az, hogy itt, a rablók által kifosztott bagdadi nemzeti múzeumtól eltérően, eddig még nem végzetek nagy pusztítást, mindenekelőtt arra vezethető vissza, hogy Babilonban alig vannak könnyen elvihető műkincsek. Ezen túlmenően a térség falvainak lakói nagyrészt csillapították étvágyukat Szaddám romok felett emelt palotája kifosztásakor. Innen mindent elvittek, úgy, hogy csupán az olasz márvánnyal burkolt falak maradtak. A kaszákkal és késekkel felfegyverkezett őrök a gyakori homokviharok és a magány közepette is kitartanak a romoknál. „A fosztogatóknak kézigránátjaik és géppuskáik vannak, ezekkel nemigen tudunk szembeszállni” – idézett egy iraki régészt a DPA. A szakember még azt is kinézi a nap mint nap a romok körül ólálkodó rablókból, hogy képesek lennének elhordani az Istár kapu maradványát, amelynek másolata egy berlini múzeumban látható.

Willi Buhl vezérezredes, aki az amerikai tengerészgyalogosokkal együtt főhadiszállásává tette Szaddám kirámolt babiloni palotáját, éppen ezért azt ígéri, hogy a jövőben néhány emberét kiküldi az ókori helyszínek védelmére. A kicsiny babiloni múzeumból a fosztogatók az első nap elvittek egyet s mást. Itt azonban lényegében amúgy sem volt más, mint az eredeti műkincsek gipszmásolatai.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?