Versenyfutás az idővel

Szlovákiában 2000 augusztusában állították üzembe az ország első és eddig egyetlen PET-kameráját a pozsonyi Szent Erzsébet Rákkórház Nukleáris Medicína Klinikáján.

Szlovákiában 2000 augusztusában állították üzembe az ország első és eddig egyetlen PET-kameráját a pozsonyi Szent Erzsébet Rákkórház Nukleáris Medicína Klinikáján. Mivel nálunk egyelőre nincs olyan orvosi ciklotron, amely a radiofarmakonok előállításához szükséges gyengén sugárzó izotópokat termelné, a lehető legközelebbi helyről vagyunk kénytelenek importálni a jelzőanyagot. Ez a hely pedig a Prága melletti Řež, ahol éjfél tájban megkezdik a 18-as fluórizotóp előállítását a ciklotronban. Ez a művelet mintegy két órát vesz igénybe, majd azonnal hozzálátnak a 110 perces felezési idejű izotóp kémiai beépítéséhez a glükózmolekulába. Az így kapott fluoro-deoxiglükózt azonnal becsomagolják és egy speciálisan kialakított autóval útnak indítják Pozsonyba. Mire a jármű a cseh-szlovák határhoz ér, elvégzik a jelzőanyag minőségi tesztjét is, s ennek eredményétől függően továbbengedik vagy visszatartják a küldeményt. Pozsonyban a PET-vizsgálatra berendelt páciensek már felkészítve várják a jelzőanyag megérkezését. Könnyen belátható, hogy mire Prágából Pozsonyba érkezik a küldemény - a fluórizotópok több mint 65-70 százaléka elbomlik. De még így is megéri, ha a tét az emberi élet. Pozsonyban naponta 3-4 személyt tudnak megvizsgálni, ami évi összesítésben kb. 650-700 személyt jelent, mivel a vizsgálatok csak hétköznap zajlanak, s akkor sem mindig, ugyanis nem mindegyik küldemény lépheti át a határt, mert a minőségellenőrzésen esetleg fennakad. Egy-egy beteg kivizsgálása kb. 50 ezer koronába kerül, s akkor még nem említettük azt, hogy a Pozsonytól távolabb élő pácienseknek a fővárosba utazás is sokszor körülményes és költséges.

A Szent Erzsébet kórházban üzembe állított PET-kamera jelenleg csak a fluórizotópokat hasznosítja, a sokkal rövidebb felezési idejű N-, O- vagy C-izotópok a szállítás ideje alatt teljesen elbomlanának. A glükózmolekula az emberi szervezetben nagyon sok biokémiai folyamatban vesz részt és a rákos daganatokban a normálisnál nagyobb mennyiségben halmozódik fel. Ennek köszönhető, hogy a PET-kamera segítségével a rákos gócok már viszonylag korán kimutathatók és pontosan behatárolhatók, ami a kezelés szempontjából nagyon fontos. Az orvos a számítógép képernyőjén lényegében a beteg háromdimenziós képét látja, a daganatokat az eltérő színek jelzik.

Ha Pozsonyban is működne már orvosi ciklotron, a megvizsgálható betegek száma legalább négyszer akkora lehetne, mint jelenleg, s a fluór-deoxi-glükóz mellett más vegyületeket is használhatnának jelzőmolekulaként. A PET-kamera nemcsak a rák korai felismerésében és diagnosztikájában nélkülözhetetlen, hanem eredményesen alkalmazható az agymű-ködés, a különböző idegrendszeri folyamatok vizsgálatában, de segítségével felmérhető a szívizom életképessége, a vérátáramlás, az oxigén-anyagcsere, a csontrendszer állapota stb.

Dr. Makai Izabella egyetemi docens, a Nukleáris Medicína Klinika vezetője úgy véli: az lenne az optimális állapot, ha Szlovákiában egymillió lakosra jutna egy PET-kamera, ami legalább öt berendezést jelent, s ezeket az ország nagyobb városaiban helyezhetnék üzembe. Mivel a Pozsonyban működő készülék 250 millió koronába került, ehhez minimálisan további egy milliárd koronára lenne szükség. Csak összehasonlításképpen: Németországban fél millió lakosra jut egy PET-kamera és 22 orvosi ciklotron szolgálja ki őket. A 10 millió lakosú Belgiumban 8 ciklotron és 19 PET-kamera dolgozik. Természetesen a PET-kamerák akkor a leghatékonyabbak, ha az orvosi ciklotron a közelükben található. Ez azonban fordítva is igaz: a ciklotron sokkal hatékonyabban kihasználható, ha egyszerre több PET-kamerát kiszolgál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?