Minden gramm cukorral 7 napot öregedhet

dd

A JAMA Network Open című szaklapban közzétett legújabb kutatás meglepő kapcsolatot mutat ki a cukorfogyasztás és az öregedés között. Milyen megoldásokat kínálnak a kutatók?

A Kaliforniai Egyetem kutatói átfogó elemzést végeztek, amelybe azonos arányban vontak be fehér és afroamerikai nőket. A kísérleti alanyok 1987 és 1997 között, serdülőkorukban csatlakoztak a kísérlethez, majd 2015 és 2019 között a kutatók újra megvizsgálták őket, Alaposan elemezték az étrendjüket egy háromnapos étrendnapló segítségével, amelyet a nők a vizsgálati időszak alatt vezettek. 

Az eredmények ijesztőek: minden egyes napi többletgramm cukor elfogyasztása esetén a nők biológiai életkora - a GrimAGE2 nevű epigenetikai órával mérve - hét nappal nőtt. A GrimAGE2 a DNS-metilációs mintázatokat használja az öregedés és a gyulladásos markereknek való kitettség becslésére, betekintést nyújtva az étrend és az életmód sejtekre gyakorolt hatásába. A tanulmány megállapította, hogy a magas cukorfogyasztás felgyorsítja a biológiai életkor növekedését a nőknél. Ezzel szemben az antioxidánsokban és gyulladáscsökkentő élelmiszerekben gazdag étrend lassítani látszik az öregedési folyamatot. 

A vitaminok, ásványi anyagok és rostok segíthetnek 
Az antioxidánsokban gazdag étrend, például a mediterrán étrend betartása azonban összefüggésbe hozható az alacsonyabb epigenetikai korral. Úgy tűnik, hogy a vitaminokban, ásványi anyagokban és rostokban gazdag étrend ellensúlyozza a cukor okozta öregedési folyamatot. Ez a tanulmány azért úttörő jelentőségű, mert az elsők között vizsgálja, hogy az étrend hogyan befolyásolja az epigenetikai öregedést a fekete nők esetében. Az eredmények jelentősek - az étrend minősége kézzelfogható hatással lehet a biológiai öregedési folyamatokra. Fontos azonban tisztábanlenni azal, hogy a GrimAGE2 algoritmust eredetileg idősebb egyénekre kalibrálták, míg a vizsgálat résztvevői átlagosan valamivel fiatalabbak voltak. Ez befolyásolhatta az öregedési mérések pontosságát.

A DNS-károsodás kockázata 

A kísérletben részt nem vevő szakértők, mint például Dr. Lorna Harries és Dr. Kubanych Takyrbashev, fontosnak tartják, hogy megértsük, hogyan befolyásolják az életmódbeli tényezők, különösen az étrend az öregedést irányító sejtmechanizmusokat. Azt is hangsúlyozták, hogy olyan eszközökre van szükség, amelyekkel valós időben mérhető az étrendi beavatkozások hatása a sejtek öregedésére.
„Klinikai tapasztalataim alapján a magas cukorfogyasztás növeli a szabadgyök-termelődést, ami a DNS, a fehérjék és a lipidek oxidatív károsodásához vezet. Ez a károsodás idővel felhalmozódik, és hozzájárul a sejtek és szövetek idő előtti öregedéséhez” - mondta Takyrbashev. 
A kutatás eredményei nagyon fontosak. Segítenek megérteni, hogy amit megeszünk, az hatással van sejtjeink öregedésére. A magas cukortartalom nemcsak az öregedést gyorsítja fel, hanem fokozza a gyulladásveszélyt és megzavarja a sejtek működését. (Zdravie) 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?