Bár a Real Madrid szerzett vezetést, a Barcelona villámgyorsan fordított és esélyt sem hagyott ellenfelének (Fotó: TASR/AP)
A Realt kiütötte, Araujót megtartotta a Barca
A Szaúd-Arábiában rendezett spanyol Szuperkupa döntőjében a Barcelona 5:2-re megverte a Real Madridot, és ezzel 15. alkalommal szerezte meg a trófeát, amivel a legeredményesebb spanyol klubbá vált ebben a tekintetben.
A győzelem más szempontból is történelmi: a Real Madrid még sosem kapott egymást követő két El Clásicón legalább négy gólt, most pedig ez történt, hiszen a bajnokságban 4:0 lett a két csapat összecsapása. Ritka eset az ilyen, a Realnak 1963-ban sikerült utoljára, ők akkor 5:1-re és 4:0-ra verték a katalánokat.
A katalánok októberben emlékezetes bajnokit játszottak az ősi rivális ellen, akkor 4:0-ra intézték el a fővárosiakat, most azonban nem lehetett hasonló mérkőzésre számítani, már csak azért sem, mert a Barcelona kimondottan megrogyott az őszi menetelése után, a spanyol bajnokságban például csak egyet tudott megnyerni a legutóbbi öt meccse közül, miközben kikapott az Atlético Madridtól, a Leganéstől és a Las Palmastól is.
Az Araújo-ügy
Emellett a mérkőzés közvetlen felvezetése sem volt sima: a Mundo Deportivo arról írt, hogy Araújo már beszélt is a csapattársaival arról, hogy januárban elhagyhatja a Barcelonát, s ennek egyik oka az lenne, hogy úgy látja, Pau Cubarsí és Inigo Martínez jó teljesítményt nyújt a védelem tengelyében, így rá már nincs szükség.
Araújo első számú kérője a Juventus, sőt a La Repubblica értesülései szerint a két klub már meg is egyezett egymással az átigazolás részleteiről. A Cadena SER rádióállomás úgy tudta, a Barca az elmúlt egy évben két szerződéshosszabbítási ajánlatot is tett Araújónak (2026-ban járna le a mostani megállapodása), de ő egyikre sem válaszolt.
Ezzel önmagában még nem lenne semmi gond, de a helyzet közvetlenül a mérkőzés előtt fokozódott, mikor több spanyol orgánum is beszámolt arról, hogy Hans-Dieter Flick váratlanul üzenet kapott a telefonjára az egyik segédjétől, Arnau Blancótól a következő szöveggel: „Mester, Araújo és Raphinha beszélni akar veled.”
Flick pontosan tudta, hogy az uruguayi védő helyzete egy ideje kérdéses a csapatnál, de arra nem számított, hogy a vasárnapi el Clásico előtt lendül akcióba.
Joan Fontes katalán újságíró ugyanis azt is megírta, hogy Ronald Araújo a meccs előtt összehívta a Barca csapatkapitányait, és elmondta nekik, semmiképpen sem hosszabbítja meg a nyáron lejáró szerződését, szeretné elfogadni a Juventus ajánlatát, majd Flickkel közölte, nem áll szándékában játszani a Real Madrid ellen.
A sors aztán megoldotta a kérdést: Inigo Martínezt, a Barcelona 33 éves védőjét a vasárnap esti mérkőzés első félidejében kellett lecserélni – érdekesség, hogy éppen Ronald Araújo állt be a helyére. Martínezre combizomszakadás miatt öthetes kihagyás vár, kiválásával pedig a katalánok is kész helyzet elé kerültek, így szerdán bejelentették, mégis szerződést hosszabbítanak Araujóval.
Csaták a pályán túl
A másik hír, ami borzolta a kedélyeket a döntő előtt, az volt, hogy a Spanyol Nemzeti Sporttanács (CSD) megadta az ideiglenes játékengedélyt Dani Olmónak és Pau Víctornak, akiket regisztrálhatott a Barcelona hosszú hetek huzavonája után.
Javier Tebas, a La Liga elnöke X-oldalán fakadt ki a döntés után, többek között nehezményezte, hogy ilyen gyors döntés született az ügyben, és hogy a CSD nem hallgatott a La Liga és a spanyol szövetség véleményére. A Real Madridot is kritizálta, hogy miért nem foglalkozik a döntéssel: „Hol van most a Real Madrid Tv, miért hallgat?” – tette fel a kérdést.
A Barcelona a spanyol válogatottal Európa-bajnok Olmót augusztusban szerződtette az RB Leipzigtől, de csak december 31-ig tudott engedélyt szerezni a szerepeltetésére. A támadó középpályás a sérülés miatt kieső – de most visszatérő – dán Andreas Christensen helyére kerülhetett a keretbe. Pau Víctort szintén nyáron vette meg a Barca.
A gránátvörös-kékek azzal szerették volna megoldani a helyzetet, hogy eladják az új Camp Nou VIP-helyeinek értékesítési jogát, melyből 100 millió euró bevételre tesznek szert. Csakhogy a december 31-i határidőig nem sikerült benyújtania az ezt igazoló dokumentumokat, illetve egyéb jogi vita is kialakult a felek között, ezért volt szükség a CSD döntésére.
Tükörsima döntő
Ami a döntőt illeti, nagyszerűen kezdte a mérkőzést a Real Madrid, amely már az 5. percben megszerezte a vezetést: Vinícius szerzett labdát a saját tizenhatosánál, indította Mbappét, aki végigrobogott a pályán, majd szépen megoldotta a helyzetet (0:1).
A 22. percben jött a válasz, Yamal lépett ki a jobb oldalon, majd befelé húzott, és szépen elgurította a labdát a bal alsóba (1:1). A 36. percben fordított a Barca, Camavinga felrúgta Gavit, a büntetőt Lewandowski bevarrta (2:1). És ezzel varázsütésre beindultak a katalánok, három perccel később Koundé jobbról ívelt középre, Raphinha mindenkit megelőzött (3:1).
És még mindig nem volt vége, a játékvezető alaposan ráhúzott a hosszabbítással, és a ráadás 10. percében Balde már 4:1-re alakította az állást.
Azt hihettük, hogy Carlo Ancelotti összekapja a félidőben a csapatát, ám a szünet után a Barca ott folytatta, ahol az elsőben abbahagyta. A 47. percben még Rodrygo lőtt nagy kapufát, de az ellenakcióból Raphinha lépett ki, és már 5:1-re alakította az állást.
Az 56. percben aztán váratlanul megfogyatkozott a Barcelona: Szczesny a 16-os előtt felrúgta Mbappét, villant is a piros lap. A Real gyorsan ki is használta az emberelőnyt, a 60. percben Rodrygo 19 méteres szabadrúgásból volt eredményes (5:2), de többre már nem futotta. A ráadásban még a cserekapus Inaki Pena védte bravúrral Mbappé ziccerét, így maradt az 5:2-es végeredmény.
Ancelotti a gyenge védekezést okolja
Tudtam, hogy ez lesz, ha rosszul védekezünk. Ahhoz, hogy megnyerjünk egy ilyen mérkőzést, jól kell védekeznünk. Mi rosszul tettük, ezért kikaptunk
– adott pofonegyszerű magyarázatot a vereségre Carlo Ancelotti.
Wojciech Szczesny kiállításánál azt gondoltam, hogy feltámadhatunk, de az elsőtől az utolsó percig nem volt jó meccsünk, még emberelőnyben sem sikerült megoldást találnunk a problémáinkra. Az ellenfél nagyon könnyen szerezte a góljait, mi pedig sem csapatként, sem egyénileg nem védekeztünk jól, és rengeteg párharcot veszítettünk. Nem fogok senkire sem mutogatni, kollektíven voltak problémáink. Szomorúságot és csalódottságot viszünk magunkkal haza.
Az olasz szakember egyetlen pozitívumot így is talált a vereségben:
Kylian Mbappé teljesítményét kivéve semmit sem tudok kiemelni. Neki nagyon jó meccse volt, nagyszerű gólt szerzett és jó munkát végzett. A többit el kell felejtenünk, és előre kell tekintenünk
– összegzett a mester.
A Real Madrid középpályása, Luka Modric sem vitatja, hogy megérdemelten nyert a Barcelona. „Gratulálnunk kell a Barcának, jobbak voltak nálunk. Ennyi. Tovább kell lépnünk” – mondta szűkszavúan a már 5:2-es állásnál becserélt horvát futballista.
A Real Madrid ezt megelőzően 2023 januárjában veszített el döntőt, akkor is a Barcával szemben maradt alul a Spanyol Szuperkupa fináléjában (1:3).
A túloldalon a nagyszerűen játszó, gólpasszt is adó Jules Koundé értékelte a meccset.
Ez egy különleges cím, főleg egy üresjáratokkal teli szezonból érkezve. De a mai siker önbizalmat ad nekünk a folytatásra. Jól alkalmaztuk a játéktervet, nagy nyomást gyakoroltunk rájuk, ahogy a legutóbbi El Clásicón is tettük a Bernabéuban. Boldog vagyok, és büszke a csapatra. A kiállítás után még egységesebbek lettünk, azt mondtuk magunknak, hogy meg kell szenvednünk, és egy kicsit hátrébb kell vonulnunk, hogy kihúzzuk a meccs végéig, és ezt sikerült is megvalósítani. Még egyszer mondom, ez nagy önbizalmat adhat nekünk a szezon hátralévő részére
– mondta a játékos.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.