A rohamosan közeledő tanévkezdés nemcsak a diákoknak rontja el a hangulatát, hanem sok szülőnek is álmatlan éjszakákat okoznak az ezzel járó pénzügyi költségek. Az iskolaév elején cunamiként zúdulnak az iskolaköteles gyerekkel rendelkező családokra a kiadások. Iskolatáska, tanszerek, tornaszerek, iskolai ebéd, osztálypénz, szakkörök, szülői munkaközösség, a kiadások listája nagyon hosszú. A STEM/MARK ügynökség közvélemény-kutatása szerint a megkérdezett szülők fele 200 euróra becsüli az iskolakezdéssel járó költségeket, további 25 százalék még ennél is magasabb költségekkel számol. Ez első látásra nem tűnhet kezelhetetlen összegnek, de érdemes észben tartani azt, hogy egy másik közvélemény-kutatás szerint a szlovák lakosság csaknem fele szinte semmilyen megtakarítással sem rendelkezik. Ez mindjárt más megvilágításba helyezi a dolgokat: az alacsonyabb jövedelmű családoknak már egy jobb minőségű iskolatáska megvásárlása is gondot jelenthet.
Drága tanévkezdés
Állami támogatással csak a kiselsősök szülei számolhatnak, de az októberben érkező extra 110 euró korántsem fedi az iskolakezdéssel járó összes kiadást. A többi diák szüleinek a családi költségvetésből kell kigazdálkodnia a kiadásokat, állami támogatásra csak az alapiskolai ebédek esetében számíthatnak. Még ennél is aggasztóbb, hogy a dolgok jelenlegi állása szerint januártól az egy gyerekre eső családtámogatás összege is jelentősen csökkenni fog. Míg ma 18 éves korig minden gyerek után 140 euró adóbónusz jár, addig jövőre a 15 évnél fiatalabb gyerekek után 100 euró jár majd, a 15 és 18 év közötti gyerekekért pedig csak 50 euró. Ez azt jelenti, hogy a családok a fiatalabb gyerekek esetében havi 40 eurót veszítenek el, a 15 évnél idősebb gyerekek esetében pedig havi 90 eurót. Előfordulhat ezért, hogy egyes családok nettó jövedelme jövő januártól a bérek emelkedése ellenére is csökkenni fog. Mivel ez egy érzékeny téma, a jelenlegi kormánykoalíció dönthet a jelenlegi adóbónusz megtartása mellett is, de ez a költségvetési konszolidáció mellett nehezen kivitelezhetőnek tűnik.
Az idén komoly fejtörés előtt állnak az egyetemisták családjai is, mert Pozsonyban több egyetem is elkezdte a kollégiumok régen szükséges felújítását. Hosszabb távon ez pozitívum, de az ősszel Pozsonyban több mint 1500 kollégiumi férőhely fog hiányozni. Ennek köszönhetően sok diák albérletbe kényszerül majd, melynek költségei még a legoptimistább esetben is duplája lesznek a kollégiumi költségeknek. A megnövekedett kereslet nyilvánvalóan a lakástulajdonosoknak kedvez majd, az egyetemisták kénytelenek lesznek elfogadni a magasabb lakbéreket. Sok egyetemista ugyan már részmunkaidőben dolgozik, de a drágább albérletek sok, Pozsonyban tanuló egyetemista családjának a költségvetését is terhelik majd.
Legyen szó akár kisdiákról, akár egyetemistáról, a tanévkezdést minden családi költségvetés megérzi. A pénzügyi szakértők szerint ideális, ha a családok már előre takarékoskodnak a többletkiadásokra, de sajnos ez a luxus nem minden családnak adatik meg. Ügyes tervezéssel és az árkedvezmények kihasználásával ugyan könnyíthetünk a családi költségvetésen, de a tanévkezdést nem ússzuk meg többletkiadások nélkül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.