Véres csata Csehországban, halottak nélkül

Hatalmas érdeklődés mellett, több tízezer néző jelenlétében, a dél-morvaországi Slavkovban (régen Austerlitz) szombaton délután felidézték a 200 éve lezajlott austerlitzi csatát, amelyet Bonaparte Napóleon francia császár legnagyobb győzelmeként tart számon a történelem.

Ezúttal nem maradtak halottak a csatamezőnČTK-felvételA „három császár csatájaként” ismert nevezetes ütközetben Napóleon legyőzte a számbeli túlerőben lévő egyesült osztrák-orosz seregeket, amelyeket személyesen I. Ferenc osztrák császár és I. Sándor orosz cár vezetett.

Az egynapos véres csata, amelyben mintegy 200 ezer katona harcolt, majdnem 40 ezer áldozatot, s húszezer sebesültet követelt. A franciák 30 ezer hadifoglyot ejtettek, akik között több orosz tábornok is volt. A csata után néhány nappal Párizs és Bécs megegyezett és békét kötött, s a Habsburg birodalom gyakorlatilag másodrangú európai hatalommá vált.

Másfél tonna lőpor

Az egykori ütközet legfontosabb mozzanatait a kétórás bemutatón 23 ország több mint 4000 katonai hagyományőrzője idézte fel az egyes katonai egységek korabeli öltözékében, s korhű fegyverzettel. A francia oldalon többször maga Napóleon is megjelent, akit Mark Schneider amerikai színész alakított. A bemutató legparádésabb jeleneteit a mintegy 200 huszár alakítása jelentette.

A 42 hektáros behavazott és befagyott szántóföldön lezajlott bemutató résztvevői egyebek között 1500 kilogramm puskaport, 200 kilogrammnyi petárdát, sok tucat tüzérségi gránátot és füstbombát használtak fel. A csatatéren felállított két tucatnyi épületből álló korabeli faluért vívott ádáz küzdelemben az épületek mind porig égtek. Csak maga a két órás bemutató 15 millió koronába került.

Dugók a hadi úton

A lelkes hagyományőrzők népes csoportjai az Austerlitzhez vezető út utolsó kilométereit gyalog, illetve lóháton tették meg, s az utolsó két éjszakát a mínusz 12-15 Celsius fokos hideg ellenére is a szabadban, sátrakban, tábortüzek mellett, illetve a régi kaszárnyákban töltötték. Mintegy 200 „francia“ pénteken a történelmi tényeknek megfelelően Brünn városát is elfoglalta, s a polgármester korabeli öltözetben adta át nekik a város kulcsait.

A napok óta tartó nemzetközi méretű megemlékezések tízezreket vonzottak az austerlitzi csatatérre és környékére. A rendkívüli érdeklődésre való tekintettel a cseh rendőrség szombaton egész napra lezárta a Brünn-Olmütz autópálya csatatérhez közel fekvő hat kilométeres szakaszát, ahol parkolót alakítottak ki. Brünn környéken reggel óta közlekedési káosz uralkodott, s az autópályán 5-10 kilométeres sorok alakultak ki. Komolyabb baleset szerencsére nem történt.

A nagy csatára való megemlékezés alkalmával Slavkovba látogatott Michele Alliot-Marie francia védelmi miniszter is. A rendezők eredetileg azt tervezték, hogy az egykori császárok helyett Austerlitzben találkozik a francia, az osztrák, az orosz és a cseh államfő. Bár a találkozó elmaradását hivatalosan időhiánnyal indokolták, a cseh médiai szerint a döntő a biztonsági ok volt. „Csatatéri” körülmények között állítólag az illetékes szolgálatok nem látták biztonságosnak a helyzetet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?