Úton az üstökösvadász

Párizs. Elindult a Rosetta európai űrszonda tegnap reggel a Francia Guyanában lévő Kourou űrközpontból, hogy tíz év alatt eljusson a Csurjumov-Geraszimenko üstökösre.

A Rosettát egy francia Ariane-5 G típusú hordozó rakéta tegnap reggel 8:17-kor emelte sikeresen a magasba. Az Ariane közel két és fél órás repülést teljesített, ezalatt másfélszer kerülte meg a Földet, majd 1300 kilométeres magasságban elvált utasától. Az Európai Űrügynökség (ESA) párizsi bejelentése szerint a leválás a terveknek megfelelően, 10:31-kor történt. Ezzel a Rosetta űrszonda megkezdte tíz évig tartó útját a Csurjumov-Geraszimenko üstökös felé. Várhatóan 2014 augusztusában találkoznak. Akkor, a Földtől 500 millió kilométerre a szonda két részre válik szét, egyik egysége, az orbiter az üstökös körül kering, a másik, a Philae robot pedig leereszkedik az üstökös magjának felszínére, hogy információkat továbbítson annak természetéről és összetételéről. A Rosetta felbocsátását eredetileg február 26-ra tervezték, de kétszer el kellett halasztani, először a rossz idő, majd technikai okok miatt.

A szondát az EADS-Astrium építette az ESA naprendszer-kutató programjának közvetítésével, jelentős magyar közreműködéssel. A magyar tevékenység főleg a Philaehez kapcsolódik. A legnagyobb feladat az egység központi számítógépének kifejlesztése volt, amit a KFKI Részecske- és Magfizikai Kutatóintézetben (RMKI) végeztek el. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Szélessávú Hírközlő Rendszerek Tanszékén a Philae fedélzeti ellátó és energiaelosztó rendszertervét készítették el. A KFKI Atomenergia Kutatóintézet (AEKI) munkatársai két tudományos műszer tervezésében és elkészítésében vettek részt. Az RMKI a Rosetta orbiterre kerülő, öt különböző érzékelőt tartalmazó plazma mérőrendszer létrehozásában is vállalt feladatot.

A Rosetta és a Philae név a kutatók várakozásaira utal. A rosette-i kő és a philae-i obeliszk többnyelvű feliratai alapján fejtette meg Champollion az óegyiptomi hieroglifákat. Az űrszonda mérései a Naprendszer őstörténetébe engednek majd bepillantani, ugyanis az üstökösök változatlan formában hordozzák magukban azt az ősanyagot, amelyből a Naprendszer kialakult. (MTI, Origo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?