Washington. Egyre több cég vizsgálja a nullgravitációs sportok lehetőségeit, amiben a közkedvelt labda is helyet kapna – az egyik esélyes a parabolikus futball.
Űrbajnokok rúgják majd a bőrt
A magát űrszórakoztatási és turisztikai cégnek valló Zero-Gravity Corp. egy módosított Boeing 727-200 repülőgéppel igyekszik kiszolgálni a súlytalanságot kipróbálni szándékozókat. A cég G-Force One névre keresztelt gépe hullámvasútszerű manőverekkel igyekszik visszaadni azt az érzetet, amit az űrhajósok is élvezhetnek. A Zero-Gravity a súlytalan sportok számos válfaján gondolkozott már, több céggel közösen igyekeznek kiagyalni egy, a közönség és a szponzorok számára is csábító űrsportot. A gép utasai játszottak már fogócskát és kidobóst is, a cég elnöke, Peter Diamandis azonban ennél jóval komolyabb, nagyobb volumenű játékokban gondolkozik.
Ha valakinek valahonnan ismerősnek tűnne a Diamandis név, az nem a véletlen műve, ugyanarról az emberről beszélünk, aki megvalósította az X-díjat és az X-díj Kupát, illetve dolgozik a Rakéta Verseny Liga tető alá hozásán is. Az űrsportok terén legesélyesebbnek az amerikai és kanadai irodával is rendelkező IPX Entertainment Inc. elképzelése a „Space Champions”, azaz űrbajnokok elnevezésű show tűnik, ami egy kifejezetten a súlytalanságban játszható játékon alapul. A parabolikus futball, röviden paraball elképzeléséről az IPX elnöke Rocky Persaud nyilatkozott. „A játéknak a szabályok alakulásával lassan a nevén kívül nem sok köze lesz a futballhoz” – mondta Persaud. A paraball több sport elegye, de jó néhány egyedi jellegzetességgel is felruházták.
Persaud a szabálykönyvvel párhuzamban már tervezi a Nemzetközi Parabolikus Sport Ligát (IPSL), melyben nyolc csapat szerepelne, ebből hét amerikai és egy kanadai, hogy a „nemzetközi” jelző se nagyon szenvedjen csorbát. Az űrbajnokokat a legjobb nullagravitációs sportolók közül választják ki, majd válogatják be a nyolc csapatba, melyek számát idővel természetesen szeretnék kibővíteni, illetve valódi űrbeli körülmények közé kivinni, amit Persaud és Diamandis is a Bigelow Aerospace felfújható moduljaiban képzel el, melyek elméletileg 5-6 év múlva állhatnak földkörüli pályára. (sg)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.