Új nevet kapott a bolygó

Párizs. Az eddig Xéna becenévre „hallgató” 2003 Ub 313 számú bolygó, amely a legfőbb oka volt annak, hogy a Plútót kiebrudalták a bolygók klubjából, a napokban hivatalos nevet kapott: mostantól Erisz-nek hívják.

Párizs. Az eddig Xéna becenévre „hallgató” 2003 Ub 313 számú bolygó, amely a legfőbb oka volt annak, hogy a Plútót kiebrudalták a bolygók klubjából, a napokban hivatalos nevet kapott: mostantól Erisz-nek hívják. Az új nevet az eddigi – nem hivatalos – Xéna név helyett adta a Nemzetközi Csillagászati Szövetség (International Astronomical Union). Eris a görög mitológiában a harag és a viszály istennője. Az újrakeresztelt bolygó rászolgál nevére, hiszen a bolygó felfedezése heves vitákat váltott ki, és arra késztette a csillagászokat, hogy gondolják újra a bolygó definícióját.

Sokan amellett érveltek, hogy a 2005 nyarán felfedezett bolygót avassák a Naprendszer tizedik bolygójává, mivel nagyobb, mint a Plútó. Mások viszont a Plútó bolygó-mivoltát kérdőjelezték meg. Mindenesetre abban egyetértés volt a tudósok között, hogy meg kell alkotni a bolygó konkrét definícióját – eddig ugyanis nem volt ilyen.

Augusztus végén Prágában a csillagászok úgy döntöttek, hogy Naprendszerünkben nyolc nagybolygó és három törpebolygó található. Az IAU által létrehozott új kategóriába a lefokozott Plútó, az akkori nevén Xéna (ma Erisz), valamint – a Mars és Jupiter közötti kisbolygó öv legnagyobb képviselője – a Ceres tartozik. A Plútó hivatalos „neve” pedig 134340 lett.

Az Erisz a Naprendszerben eddig felfedezett legtávolabbi bolygó, háromszor olyan messze van a Naptól mint a Plútó. Átmérője 3000 kilométer, vagyis közel 700 kilométerrel nagyobb, mint a Plútóé. A Napot 560 földi év alatt kerüli meg, és mintegy 14,5 milliárd kilométerre van a Földtől.

A keresztelőn nem csak a bolygó, hanem a holdja is nevet kapott. Mostantól Erisz lánya után Düsznomiának hívják a holdat. Düsznómia a törvénysértés és a törvénytelenség istennője volt a görög mitológiában. A két keresztelővel azért kellett több mint egy évet várni, mert bizonytalan volt az égitestek besorolása. Michael Brown, a Kalifornia Műszaki Intézet (California Institute of Technology) kutatója, az Erisz felfedezője – aki korábban a Xéna becenevet adta a bolygónak – reményét fejezte ki, hogy az új név hamarosan bekerül a köztudatba. (ngo)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?