A római Szent Péter-bazilika kupolájának csúcsába több mint 400 lépcsőfok vezet. Emiatt aztán a legtöbben előfizetik a pénztárnál a felvonót. Ám csalódniuk kell, mert az csak a tetőre viszi fel őket, onnan mindenképpen a saját lábukon kell felgyalogolniuk.
Túlságosan is szűk
És nagyon könnyen lehetséges, hogy éppen ennek a turistának, akit nem sikerült átpréselni, hogy halála után éppen neki nem lesz semmi gondja áthaladni a mennynek szűk kapuján, mert tiszta lelkű volt, Istennel élő. A szűk kapu ugyanis, amit Jézus az e vasárnapi evangéliumban hangsúlyoz, véghetetlenül több, mint valamiféle fizikai térség. Korszerű nyelvre lefordítva, a „szűk kapu” szimbóluma nem egyéb, mint azok a szigorú kritériumok, igényes tanítások, az a magasra tett léc, amivel Jézus megszabta az ő királyságának lelki határait. Hiszen a hallgatósága is felrótta neki: „Kemény beszéd!” (Jn 6, 60)
Az amerikai Oklahomában történt, hogy egy tolvaj drága ruhát akart ellopni egy áruházból. Sikerült neki rafináltan eltávolítani a lopásjelzőt, így aztán magabiztosan indult a kijárat felé. Mégis elkapták: azt az eltávolított lopásjelzőt ugyanis izgalmában zsebre vágta, a biztonsági kapu tehát rendeltetésszerűen sípolva jelzett... Talán ez az, ami a legkeményebb Jézus küldetésében: bármilyen határozottan állítjuk magunkról, hogy mint keresztényeknek rég lefoglalt belépőnk van az örök üdvözülés országába, mégis a kapuban bármi jelezhet sípolva, valami a lelkünk mélyéről, amiről talán már meg is feledkeztünk: egy nem megbocsátott ártás, haragtartás... Márpedig Isten országába nem lehet csak úgy „belopózni” – lelkünk foltjai jelzik neki lelkünk állapotát. Belépni addig nem lehet, „amíg az utolsó fillért is meg nem fizeted” (Mt 5, 26).
Izraelben jól ismerik a keresztény templomok nem is annyira „szűk”, mint inkább „alacsony” kapuit. Egész pontosan a Születés templomába lehetetlen belépni anélkül, hogy az ember mélyen meg ne hajolna, így alkalmazkodva az alacsony bejárathoz. Valamikori funkciója megakadályozni, hogy a mohamedánok a keresztény templomokat lóháton támadják meg. Ma meg a zarándokokat tartja vissza attól, hogy főhajtás nélkül léphessenek be. Újabb szimbólum: alázat nélkül lehetetlen Isten elé járulni. Hiszen már azoknak is megvoltak a maguk szűk kapui – a megalázás, az eszmélés, az átváltozás kapui –, akik lelkileg pedig Jézus közvetlen tanítványaivá érettek. Péternek a szűk kaput könnyei jelentették, miután megtagadta mesterét, Zakeusnak a fa volt, melyre felmászott, hogy lássa a Mestert, Máténak pedig a jól jövedelmező vám kijárata... És olyanok is voltak, akik a túl szűknek bizonyult kaputól viszszafordultak: Júdás felakasztotta magát, a gazdag ifjú szomorúan távozott...
Egyszer egy fiúkból álló társaságot véletlenül bezártak egy ház pincéjébe, s csak egyetlen volt köztük, aki segíthetett, egy nagyon sovány legényke. Ő fért át ugyanis a kapu rácsai közt, és hívta a portást. A legényke hívő volt, ezért az egyik társa – végigmérve horpadt mellét – megjegyezte: „Úgy látom, ezeknek a ti keresztény böjtjeiteknek valami értelmük mégis van – te, megmentő!” A barát, aki megpróbált vicces lenni, nem is sejtette, micsoda igazságot mondott ki. A böjtöknek, az imádságoknak és az önmegtagadásnak bizony hatalmas a jelentősége – no nem az, hogy kimenekítse a fiúkat a pincéből, hanem hogy megmentse az embereket Isten országának.
A szerző római katolikus pap
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.