A kép csak illusztráció.
Tudósok szerint egy éven belül új vakcinák fejlesztésére lehet szükség a mutációk miatt
Az Amnesty International, az Oxfam, a UNAIDS és más segélyszervezetekből álló koalíció 28 ország, 77 tudósának véleményét kérte ki a koronavírus-járvánnyal kapcsolatban.
Epidemiológusok, virológusok és fertőző betegségekkel foglalkozó szakemberek egy csoportja szerint kevesebb mint egy év múlva alakulhat ki a koronavírus olyan mutációja, amely ellen nem lesznek hatásosak az első generációs védőoltások.
A szakértők közel egyharmada mondta azt, hogy kilenc hónap lehet az az idő, amíg nem jelenik meg valahol a világban egy olyan mutáció, amivel szemben már nem lesznek olyan hatásosak az eddigi oltások. 88%-a a tudósoknak úgy gondolja, hogy egy ilyen mutáció nagy valószínűséggel egy olyan országban fog kialakulni, ahol tartósan alacsony az átoltottság.
Ezért a globális oltási program fontosságát hangsúlyozzák, hogy a kevésbé fejlett országokat is minél előbb ellássák vakcinákkal.
„Hacsak nem oltjuk be a világot, nyitva hagyjuk a lehetőségét az újabb és újabb mutációk megjelenésének”
– írta közleményében Gregg Gonsalves, a Yale Egyetem epidemiológusa.
A tudósok szerint a modernebb, mRNS-alapú vakcinákat (mint a Pfizer-Biontech és a Moderna) később könnyebben lehet majd az új variánsokhoz igazítani, de az ilyen vakcinák gyártása és tárolása is körülményesebb.
A fejlett országokban – mint például az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban – a lakosság egy negyede már legalább az oltás első adagját megkapta.
A világ nagy részén azonban a lakosság még 1%-a sem kapta meg az első oltást.
A WHO COVAX nevű globális oltási programja azt reméli, hogy 2021-ben az alacsonyabb jövedelmű országok lakosságának legalább 27%-át tudják ellátni oltásokkal.
Max Lawson, az Oxfam egyik vezetője szerint ez azonban kevés, és arra kéri a vakcinagyártókat, hogy tegyék szabadon elérhetővé a szellemi tulajdonukat, hogy ezzel lendítsék fel a vakcinák gyártását.
(telex)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.