Titanic-emlékek Budapesten

1912. április 14-én éjszaka, korának legnagyobb óceánjáró gőzhajója, amelyet három éven át építettek, első útján jéghegynek ütközött. Az „elsüllyeszthetetlennek hívott Titanic két óra negyven perc alatt süllyedt az Atlanti-óceán mélyére. A hajózás történetének eddigi legnagyobb katasztrófája 1517 áldozatot követelt. 1985. szeptember 1-ig a tragédia okai tisztázatlanok voltak, ekkor sikerült Dr. Robert Ballard expedíciójának felfedezni a roncsok pontos helyét.

Többéves kitartó munka során, speciális robot-technológia kifejlesztésével tudták a közel 4000 méter mélyen lévő tárgyakat felszínre hozni. Az RMS Titanic Társaság a tulajdonában lévő több mint 5500 (ami körülbelül 2%-a lehet az ott lévő relikviáknak), a tengerfenékről felhozott tárgyi leletből kiállítást szervezett, hogy a nagyközönség számára is elérhetővé tegye a tragédia emlékeit.

A gyilkosan fagyos tenger

Közép-Európában először Budapesten került bemutatásra a Titanic roncsaiból felhozott tárgyak gyűjteménye. A Magyarországra érkezett kiállításon a gyűjtemény több száz válogatott darabját állították ki. A Titanic történetét már számtalanszor mesélték újra meg újra, de még soha nem olyan eredetien, szenvedélyesen és szívbemarkolóan, mint ahogy azt ez a kiállítás teszi. A kiállítás különlegessége, hogy minden érzékszervünkre hat, pl. valódi jéghegyet érinthetünk meg, így átélhetjük, hogy milyen gyilkosan fagyos volt a tengervíz a tragédia éjszakáján. A kiállítás 1991 óta a világ 18 országában már több mint 16 millió látogatót vonzott. A mesterien alkalmazott háttérzajok, zenék, a különleges megvilágítás mind segítenek abban, hogy átéljük a southamptoni indulás izgalmát.

Pazar luxus

A rekonstruált hajóbelsők bemutatják az első osztály pazar luxusát, a harmadosztály egyszerűségét és a hajógépek kazánjai mellett dolgozók kemény munkáját. A Titanic kiállítás semmihez sem fogható hangulatát, egyediségét a szinte tapintható közelségben lévő, kiválóan konzervált leleteknek köszönheti. A leletek között fantasztikus állapotban fennmaradt porcelánoktól kezdve, míves kristálypalackokon át az utasok olyan személyes tárgyait is láthatjuk, mint szemüveg, pénztárca és különféle ruhadarabok.

Belépéskor minden látogató egy White Star Line beszállókártyát kap, melyen egy Titanic utas neve és igaz története látható. Az „utazás” végén az emlékezés falán megtalálhatjuk, hogy az utasunk neve az áldozatok vagy a túlélők között szerepel.

A kiállításra érkezve a látogató először a híres harangot pillanthatja meg, amelyet az ügyeletes matróz háromszor kongatott meg, amikor megpillantotta a végzetet okozó jéghegyet. Ezt követően a Harland & Wolf hajógyárba érkezik. Itt olvashatja el a Titanic elkészítésének minden mozzanatát, a tervezéstől a kivitelezésig. Közben az indulást megörökítő korabeli képeket láthat a falakon, a hatás fokozása kedvéért pedig a termet utazóládák, postazsákok díszítik. A „hajóra” lépve az elegáns szalonok hangulatát tapasztalhatja meg. Itt találkozhat a Titanic utasaival és legénységével, akik megosztják személyes történetüket és amerikai útjuk célját. Egy teljesen felújított első osztályú kabint is bemutat a kiállítás. A teremben kiállított tárgyak: pénz, kristály és számos személyes tárgy. Végighaladva a hosszú folyosón elhaladunk a harmadosztály puritán kabinja mellett, hallhatjuk a hajó gőzkazánjainak dübörgését is.

A brit Carpathia

A Titanic hídján átsétálva látható a mentőcsónakokat leengedő emelőszerkezet (vagyis ami megmaradt belőle) és a gép, amellyel a parancsnok jelt adott a gépháznak azon a tragikus éjszakán. A hajóhíd után érkezünk az egyik legmisztikusabb terembe, ahol megérinthetünk egy valódi jégből készült jéghegyet. A kiállításon a szervezők kialakítottak egy magyar sarkot Dr. Lengyel Árpád tiszteletére. Elsőként ugyanis a brit Carpathia hajó érkezett a Titanic megmentésére (több mint 450 embert mentettek meg), melyen Dr. Lengyel Árpád teljesített szolgálatot hajóorvosként. Itt látható a túlélőktől kapott emlékérem, valamint köszönőlevelek garmada, vacsora és ebédmeghívások, amelyet a magyar orvos kapott a túlélőktől.

Mélyen megrendítő volt látni azokat a tárgyakat, amelyek közel száz éve a tenger mélyére kerültek egy ilyen történelmi katasztrófa során, és most gyakorlatilag karnyújtásnyira voltak tőlem. Ehhez az érzéshez párosodtak az emlékképek, melyek a katasztrófáról készült nagy sikerű film jeleneteiből bevillantak a helyiségek, történetek, személyes tárgyak láttán. A tárlat február 5-éig tekinthető meg Budapesten a Millenáris Fogadóban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?