Terítéken a finom, tápláló főzelék

Ahány ház, annyi szokás. Főzeléket mindenki másképp főz. Pont úgy, ahogy az édesanyjától tanulta. Az esküvő után aztán beleszól az anyós is. Lehet, hogy az ő receptje jobban ízlik majd, érdemes azt is kipróbálni. Főzeléket szinte minden zöldségből készíthetünk. A borsót, a babot, a lencsét stb.

Ahány ház, annyi szokás. Főzeléket mindenki másképp főz. Pont úgy, ahogy az édesanyjától tanulta. Az esküvő után aztán beleszól az anyós is. Lehet, hogy az ő receptje jobban ízlik majd, érdemes azt is kipróbálni. Főzeléket szinte minden zöldségből készíthetünk. A borsót, a babot, a lencsét stb. természetesen nem kell aprítani. A répát, a krumplit stb. össze kell vágni, a káposztát, a tököt stb. lereszelni. Ha puhára főttek, rántással vagy habarással be kell sűríteni. A habarással elkerülhetjük, hogy zsiradékot adjunk az ételhez, hiszen a tejben vagy a tejfölben elkevert lisztet öntjük a zöldségre. Ha krémfőzeléket akarunk, akkor sűrítés után össze kell turmixolnunk. Feltétként valamennyi főzelékhez adhatunk sült húst, fasírtot, virslit, tükör- vagy főtt tojást, pörköltet, grillezett krinolint stb., de magában is mind kitűnő.

Mexikói finom

Hozzávalók:

1 kg mexikói zöldségkeverék

(mélyhűtött),

2 evőkanál olaj/margarin,

4 evőkanál liszt, 4 dl tej,

1 nagy csokor petrezselyem.

Elkészítése:

Ha nem mélyhűtött zöldségekből készítjük, értelemszerűen megtisztítjuk, megmossuk és felaprítjuk a répát, a borsót, a kukoricát, a karfiolt stb. – amilyen zöldséget használunk hozzá.

Az olajat/margarint felforrósítjuk, rádobjuk a fagyos zöldségkeveréket, és fedő alatt, mérsékelt tűzön, saját levében-gőzében puhára pároljuk (15-20 perc).

Erős tűzre kapcsolunk, megszórjuk a zöldségkeveréket a liszttel, majd összekeverjük, és továbbra is folyamatosan kevergetve vékony sugárban hozzáöntjük a tejet. Amint sűrűsödni kezd, visszakapcsolunk takarékra, és fedő nélkül 3-4 percig főzzük (gyakran megkeverjük, hogy oda ne kapjon!). Ha túl sűrűnek találjuk, kevés tejet vagy vizet adunk hozzá, és csak a végén sózzuk, borsozzuk. Miközben a zöldség puhul, megmossuk a petrezselymet, lerázzuk róla a vizet, levélkéit lecsipkedjük, és finomra vágjuk. Végül a kész főzelékhez adjuk, de már nem főzzük vele tovább, mert hő hatására elbomlik a petrezselyemben levő C-vitamin. Sült virslit, csirkefasírtot kínálhatunk hozzá.

Sárgarépa

Hozzávalók:

1 kg sárgarépa,

1 evőkanál vaj,

1 evőkanál ételízesítő,

3 evőkanál liszt, 2 dl tej,

2 evőkanál cukor.

Elkészítése:

A vajat lábasba tesszük, felmelegítjük, beletesszük a reszelt sárgarépát, és kb. 1 dl vizet öntünk alá. Megszórjuk az ételízesítővel, és kb. 15 perc alatt puhára pároljuk. Amikor megpuhult, meghintjük a liszttel, elkeverjük, majd felöntjük a tejjel, és simára keverjük. Cukorral ízesítjük, és jól felforraljuk. Forrón tálaljuk. Feltétként fasírozott, sült virsli vagy kolbász illik hozzá.Karfiol

Hozzávalók:

1 nagy fej karfiol (kb. 1,2 kg),

1 csokor petrezselyem,

1 evőkanál ételízesítő,

2 evőkanál vaj, 3 evőkanál liszt,

2 dl tejföl, 1 dl tej,

2 evőkanál cukor.

Elkészítése:

Lábasban vizet forralunk, elkeverjük benne az ételízesítőt, beletesszük a rózsáira szedett karfiolt, és kb. 15 perc alatt puhára főzzük. Nagyobb serpenyőben felolvasztjuk a vajat, beleszórjuk a lisztet, és kevergetve világos rántást készítünk. Hozzáadjuk a petrezselymet, felöntjük a karfiol kb. 2-3 dl főzőlevével, hozzáadjuk a tejfölt, a tejet és simára keverjük. A puha karfiolra öntjük, felforraljuk, óvatosan megkeverjük, hogy a karfiolrózsák ne törjenek össze. Sóval, cukorral ízesítjük.Saláta

Hozzávalók:

2 nagy fej saláta,

1 gerezd fokhagyma,

1-1 csokor kapor, petrezselyem,

1 evőkanál ételízesítő,

2 evőkanál margarin,

3 evőkanál liszt, 2 dl tejföl,

2 evőkanál cukor,

2 evőkanál fehér borecet.Elkészítése:

Bő sós vízben puhára főzzük a negyedekre vágott salátát, majd leszűrjük. Felöntjük 1 dl vízzel, megszórjuk az ételízesítővel, és lefedve, lassú tűzön teljesen puhára pároljuk (5 perc). Világos rántást készítünk a margarinból és a lisztből. Hozzáadjuk az összenyomott fokhagymát, a kaprot, a petrezselymet, 2-3 dl hideg vízzel felengedjük, és berántjuk a salátát. Belekeverjük a tejfölt, felforraljuk, majd cukorral, ecettel ízesítve tálaljuk.Paradicsomos

káposzta

Hozzávalók:

1 kg fehér káposzta,

1 kis fej hagyma, 3 evőkanál olaj,

3 dkg finomliszt,

5 dl paradicsom-ivólé/

10 dkg paradicsompüré,

1 kiskanál cukor.

Elkészítése:

A káposztát leszeljük, és egy nagyobb edényben, csak annyi vízben, amennyi éppen ellepi, feltesszük főni. Kissé megsózzuk, hozzáadjuk az egészben hagyott hagymát, és fedő alatt, mérsékelt tűzön puhára, de nem pépesre főzzük (kb. 20-25 perc). Az olajat felforrósítjuk, elkeverjük a liszttel, és világosra pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, hozzáadjuk a paradicsomlevet, és simára keverjük vele (vagy az 5 dl vízzel felhígított paradicsompürével), majd a káposztához szűrjük. Jól összeforraljuk, végül ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, és cukorral édesítjük. Az edényt inkább csak rázogassuk, mert kevergetéssel könnyen összetörjük a káposztát, és akkor már nem gusztusos!

Spenót

Hozzávalók:

1 kg spenót,

3 gerezd fokhagyma,

1 l tej, 6+2 dkg vaj/margarin,

8 dkg liszt,

8 tojás.

Elkészítése:

Felforralunk 4 liter vizet, hozzáadunk 1 evőkanál sót, beledobjuk a spenótot, és kis lángon 3-4 percig főzzük. Leszűrjük, hideg vízzel leöblítjük, lecsepegtetjük, és botmixerrel péppé zúzzuk, vagy finomra vagdossuk. Felforralunk 8 dl tejet. Felolvasztunk 6 dkg vajat/margarint, beleszórjuk a lisztet, az áttört fokhagymát, és világosra pirítjuk. Lehúzzuk a tűzről, apránként hozzáadjuk a maradék 2 dl hideg tejet, majd a forrót, és kevergetve besűrítjük (3-5 perc), azaz besamelmártást készítünk. Beletesszük a spenótpépet, sózzuk, frissen őrölt borssal illatosítjuk, összeforraljuk. Nagyobb serpenyőben felforrósítjuk a maradék 2 dkg vajat/margarint. Egyenként felütjük a tojásokat, sárgájuk épségére ügyelve a forró zsiradékba csúsztatjuk, és takarékra kapcsolva, aszerint hogy mennyire átsülten szeretjük, 4-5 percig sütjük, csak a végén sózzuk, borsozzuk. A főzeléket mélytányérokba szedjük, és a tetejükre csúsztatott 2-2 tükörtojással tálaljuk.

Száraz borsó

Hozzávalók:

40 dkg (zöld vagy sárga)

száraz borsó, 1 kis fej hagyma,

1 gerezd fokhagyma,

10 dkg füstölt kolbász,

4 evőkanál olaj, 2 evőkanál liszt.

Elkészítése:

A borsót előző este átválogatjuk, és beáztatjuk annyi hideg vízbe, hogy bőven ellepje. Másnap leöntjük róla az áztatólevet, és 1,5 l hideg vízben feltesszük főni. Hozzáadunk 1 kiskanál sót és a kolbászt egyben, majd fedő alatt, mérsékelt tűzön az egészet nagyon puhára, szinte péppé főzzük (kb. 30 perc – kuktában is lehet). Az olajban világosra pirítjuk a lisztet, megpároljuk benne a reszelt hagymát és az áttört fokhagymát, felöntjük 1 dl hideg vízzel, és a borsóhoz adjuk. Jól összeforraljuk, utánasózzuk, és frissen őrölt borssal ízesítjük. Kivesszük a főzelékből a kolbászt, vékonyan felkarikázzuk, majd a főzelék tetejére szórva kínáljuk.Kelkáposzta

Hozzávalók:

1 kg kelkáposzta, 1 kis fej hagyma

2 gerezd fokhagyma,

1 mokkáskanál köménymag,

20 dkg burgonya, 4 evőkanál olaj,

4 dkg liszt, fél kiskanál pirospaprika.

Elkészítése:

Nagyobb edényben felforralunk 1,5 l vizet, kissé megsózzuk, beledobjuk az ujjnyi vékony csíkokra szelt kelkáposztát, az apróra felkockázott burgonyát és a teatojásba zárt fokhagymát és köménymagot, majd félig lefedve, mérsékelt tűzön az egészet puhára főzzük (20-25 perc). Az olajban világosra pirítjuk a lisztet, hozzáadjuk a finomra vágott hagymát, 2 percig fonnyasztjuk benne. Lehúzzuk a tűzről, meghintjük a pirospaprikával, simára keverjük 1 dl hideg vízzel, majd apránként hozzáadunk 1-2 merőkanál főzőlét, és a kelkáposztához szűrjük-keverjük. Fedő nélkül, 10 percig szelíden forraljuk, hogy rántás ízét elveszítse. Eltávolítjuk a főzelékből a teatojást, ízlés szerint utánasózzuk, és frissen őrölt borssal fűszerezzük. Feltétként pörköltet, fokhagymás sült húst, fasírtot vagy grillezett krinolint, lecsókolbászt adhatunk hozzá.

Ha nem mélyhűtött keverékből készítjük, a szezonnak megfelelő zöldségekkel gazdagíthatjuk, így mindig változatos főzelékeket készíthetünk. De a két alapanyag, a sárgarépa és a zöldborsó nem maradhat el, mert édeskés ízük adja meg az étel jellegzetes zamatát.

Mint minden szárazfőzelék, ez is sokkal ízletesebb, ha víz helyett füstöltlét használunk, vagy belefőzünk egy kevés füstölt húst, hogy kicsit „megbolondítsa”!

Gyakran előfordul, hogy a borsószemek nem azonos mértékben puhulnak meg – ilyenkor a legjobb, ha botmixerrel péppé-pürévé turmixoljuk, de ez esetben kevesebb rántás elegendő hozzá, mert a borsó maga is „lisztes”.

Ha zöld színű borsóból készítjük, tetejét meghinthetjük vágott petrezselyemmel.

Rántás helyett 3-4 evőkanál burgonyapelyhet keverünk a puhára főtt kelkáposztához, de ezzel már nem főzzük. Lefedjük, és 5 percig pihentetjük-sűrítjük. Ez esetben a hagymát egészben főzzük bele az ételbe, és a végén eltávolítjuk.

Sokan nem szívesen esznek főzeléket, pedig nagyon finom, egészséges és egyszerűen elkészíthető. ĺme, most bemutatunk néhányat. Szeresse meg, főzze velünk, kóstoltassa a családjával!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?