Mindenki ott van, aki számít (TASR-felvétel)
Fico megtrollkodta a leváltásáról szóló ülést, az újabb tanácskozás lehetőségét pedig kizárta
Nem hagyományos kormánybuktató ülés zajlik a parlamentben. Robert Fico miniszterelnök váratlanul bemutatta a régóta lebegtetett SIS-jelentést az ország ellenzék általi destabilizálásáról, így csak titokban lehetett volna tárgyalni. Az ellenzék úgy döntött, ebből nem kér.
Az ellenzék a múlt héten egységesen jelentette be, hogy bizalmatlansági indítványt kezdeményez a kormány ellen. A koalíció teljes fegyverzetben felsorakozott, hogy erőt demonstráljon – egy ideig Robert Fico miniszterelnök is jelen van az ülésen a miniszterek többségének társaságában.
Míg az ellenzéki képviselőknek 12 órája van az érveik kifejtésére, a tárcavezetők és Fico elvben korlátlan ideig beszélhet. Amennyiben a vita elhúzódik, akár nyolc óra után is folytatódhat az ülés, ami a bizalmatlansági indítványról szóló szavazással végződik.
Az ellenzék azzal indokolja a kormány idő előtti menesztésének szándékát, hogy Fico nem az állampolgárok érdekeit szem előtt tartva irányítja az országot: a büntető törvénykönyv megváltoztatásával amnesztiát kaptak a koalícióhoz közeli háttéremberek, valamint megkérdőjeleződött Szlovákia külpolitikai irányultsága is. A költségvetést stabilizáló konszolidáló intézkedéseket szintén kritika érte, ahogy a személycserék sem nyerték el az ellenzék tetszését.
Az ülés megnyitása reggel akadálytalanul zajlott, 144 képviselő jelezte a jelenlétét – néhány koalíciós képviselő igazoltan hiányzott a nyitásról. Kisebb zavart okozott, hogy az ülés kezdetén két külön javaslatban egyszerre fogadták el a nyolc óráig és a nyolc órán túl tartó parlamenti vitáról szóló határozatot, Ondrej Dostál (SaS) kezdeményezte, hogy ezt az ellentmondást a parlament alkotmányjogi bizottsága ítélje meg.
Az ellenzéki vitázók alaphangját Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke adta meg a nyitó felszólalásában. A politikus Fico jelenlétében vetette a kormányfő szemére, hogy Tibor Gašpar, a Smer parlamenti alelnöke már a NATO-ból és az Európai Unióból való kilépésről beszélt és kijelentette, hogy a miniszterelnök a politikai karrierje végén Szlovákia sírásójává válhat. A büntető törvénykönyv módosításának kritizálása mellett a nyugdíjba menetelre szólította fel a kormányfőt és a szavai megválogatását ajánlotta neki. Šimečka szerint amíg Fico a világban utazgat és diktátorokkal pózol, a szlovákiai lakosság szenved.
Fico válasza, arra hivatkozva, hogy az bizalmas információkat is tartalmaz, nem került bele a parlamenti vitát közvetítő élő adásba. A nyilvánosság azt sem hallhatja majd, hogy délután miként zajlik majd a vita. A koalíció indoklása szerint erre azért van szükség, mert a reakciókban is utalhanak a kormányfő által ismertetett információkra. Ezt a fejleményt több ellenzéki képviselő is kritizálta, Šimečka szégyenletesnek nevezte a döntést.
A koalíció a jelenlegi fejlemények alapján valószínűleg egyhangúlag támogatja majd a kormányt és nincs sok jele annak sem, hogy a korábban különvéleményt megfogalmazó, elégedetlen csoportok a javaslat ürügyén szavaznának Fico ellen.
Andrej Danko SNS-elnök jelezte például, hogy felajánlja a vele kimondottan rossz viszonyt ápoló Rudolf Huliaknak a parlamenti alelnöki tisztséget és a Samuel Migaľ körül tömörülő Hlas-os képviselők sem kritizálták az elmúlt hónapok fejleményeit, miközben a koalícióval összhangban szavaztak – egyelőre.
A déli fejlemények alapján még nem teljesen világos, hogy a vita pontosan milyen módon is zajlik - az ellenzék a képviselői grémiumon határozottan tiltakozott az ellen, hogy Fico jelentésének bemutatása után a reakciókat is titkosítsák, míg a koalíció szerint az intézkedéssel nincs különösebb probléma.
Fico módosítaná az alkotmányt
A kormányfő a parlamenti felszólalásának nyilvános részében - amíg a jelentéssel nem foglalkozott - jelezte, hogy alkotmánymódosításra is sor kerülhet a közeljövőben. Fico szerint bekerülhet például a férfi és női nem kizárólagossága, az állami oktatási programokra vonatkozó pontosítások, valamint a gyermekek örökbefogadására vonatkozó szabályokat is módosíthatják a családjogi törvénnyel összhangban.
A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy Szlovákia kilépése a nemzetközi szervezetekből, mint az EU vagy a NATO nincs napirenden, de a kihívásokra reagálnia kell az országnak. Megismételte, hogy szuverén, négy égtájra kiterjedő külpolitikát szeretne folytatni még akkor is, ha az "ellenzék megszakad." Fico úgy véli, hogy az Unió nem képes versenyre kelni Kínával, Törökországgal vagy Vietnámmal, valamint egyre többet törődik a nemzeti szuverenitás korlátozásával és az államok önállóságának megkötésével.
A nagyon titkos jelentés
Azt továbbra sem tudni, hogy pontosan mit tartalmazott az a jelentés, amit Fico nyilvánosságra hozott, de az ellenzék nagyon nem lelkes a fejlemények kapcsán. Mária Kolíková (SaS) volt igazságügyi miniszter szerint például az anyag semmi olyat nem tartalmazott, ami miatt titkosítani kellett volna Fico beszédét. A politikus nem jogállami megnyilvánulásnak tartja, hogy a jelentés ismertetésére hivatkozva leállították az ülés közvetítését. Ondrej Dostál (SaS) szintén arról írt, hogy Fico hagyományos frázisai hangoztak el a parlamentben, Michal Šimečka pedig hangsúlyozta, hogy az emberek alkotmányos joga ismerni a fejleményeket és a jelentés nyilvánosságra hozatala nem terelheti el a figyelmet arról, ami Szlovákiában történik.
A kormánypártok megszólaló képviselői ezzel szemben indokoltnak látják a dokumentum nyilvánosságra hozatalát, Richard Takáč (Smer) földművelési miniszter szerint "váratlanul" érték a jelentés megállapításai és egy nagy katasztrófa készülődött Szlovákiában. Ugyanakkor Ficótól eltérően nem hasonlította az ukrajnai Majdanhoz az állítólagos hatalomátvételi terveket, véleménye szerint a nyilvánosságnak joga lenne megtudni, mi áll a dokumentumban.
Ennyi lehet az ülésben
Az ellenzék teljesen új ülést szeretne, mert nem értik, miért kellett nyilvánosságra hozni a Szlovák Információs Szolgálat jelentését egy olyan vitában, mikor - terveik szerint - a miniszterelnök elleni bizalmatlansági indítványról lett volna elsősorban szó. Michal Šimečka, a PS vezetője szerint el is kezdték gyűjteni az aláírásokat, miközben a jelenlegi ülésen tovább nem vesznek részt, visszavonták a közös ellenzéki javaslatot is. Robert Ficónak így minden bizonnyal nem kell tartania attól, hogy menesztik.
Šimečka a nap későbbi szakaszában kijelentette, hogy Szlovákia történelmében példátlan, ami lezajlott az ülésen - ugyanis értelmezésében a kormánykoalíció ellehetetlenítette a bizalmatlansági indítványról szóló ülést.
Lehet, hogy féltek a beszélgetéstől, nem akarták, hogy az emberek ezt lássák
- vélekedett a politikus. Igor Matovič, a Szlovákia mozgalom vezetője szintén az új ülés kiírásában lát fantáziát és reméli, hogy megmarad az ellenzék egysége. Branislav Gröhling, az SaS elnöke is hasonlóképpen nyilatkozott.
A nap zárásaként maga Fico is megszólalt a történtek kapcsán - facebookon. A kormányfő azt üzente az ellenzéknek, hogy felejtsék el az újabb ülést a bizalmatlansági indítványról, arról csak akkor lehet szó, ha parlamenti többség áll a kezdeményezés mögé. Fico szerint az ellenzék "elfutott" a törvényhozásból, miután elolvasta a SIS jelentését a készülőfélben levő "ellenzéki majdan" kapcsán, melynek során az ellenzéki aktivisták az utak és kormányépületek leblokkolásáról és egyfajta nemzeti sztrájkról is egyeztettek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.