Teknőssziget Budapesten

A Budapest XVI. kerületében lévő Naplás-tó, a gyanútlan arra járónak egy átlagos, nem túl látványos horgásztónak tűnik. Ennek ellenére a tó, a környező láprét és a nádas, számos védett növény és állatfajnak ad otthont, többi között az egyetlen hazai őshonos teknősfajunk, a mocsári teknős élőhelye is.

A bejáratnál tájékoztató tábla hirdeti, hogy nem akármilyen horgásztóról, hanem egy igen jelentős vizes élőhelyről van szó, melynek különlegességét az is növeli, hogy egy nagyváros területén található, ahol az intenzív emberi hatás nem elhanyagolható.

Mintaterület és bemutatóhely

A tó fontos élőhelye a hazánkban őshonos egyetlen teknősfajnak, a mocsári teknősnek (Emys orbicularis). A mocsári teknős elsősorban lassú folyóvizekben és állóvizekben fordul elő, azok vízinövényzettel benőtt részein. A WWF-Magyarország által 2002-ben indított mocsári teknős védelmi program keretében az ország számos területén folyamatos állományfelmérést végeznek, melynek elsődleges célja az állomány változásának nyomon követése, és az élőhely védelmének biztosítása.

„A Naplás-tó egyfajta mintaterületül és bemutatóhelyül szolgál” – nyilatkozta lapunknak Bera Márta, a program koordinátora. A többéves kutatás során néhány itt élő egyedet rádióadóval láttak el, hogy nyomon követhessék a mozgásukat. Élvefogós csapdákkal pedig az állomány méretét próbálják meghatározni, ez mintegy száz egyed körül lehet. Mivel a tavon a horgászat és a hétvégi turisták miatt erős a zavarás, a nádas egyes részeit bójákkal kerítették el, hogy védelmet biztosítsanak a teknősök számára. Ugyanakkor fatörzseket is helyeztek a vízbe, ami kiváló napozóhely a teknősök számára.

Az országos állomány méretéről nehéz pontos adatot adni – állítja a szakértő –, a becslések inkább a nagyságrendi változásokra vonatkoznak. A még jelentős számban előforduló őshonos fajra a legnagyobb veszélyt egyrészt az élőhelyek beszűkülése, valamint az emberi zavarás jelenti, ugyanis gyakran tönkreteszik a tojásrakó helyeiket, elpusztítják őket a vélt károkozás miatt, számos egyed pedig az élőhelyet keresztező autóutakon végzi.

Konkurens teknősök

Egy másik szintén jelentős veszélyforrás a vörösfülű ékszerteknős, ugyanis a megunt, egyébként melegebb területekről (Észak-Amerika déli területeiről) származó hobbiállatot a tulajdonosaik gyakran a mocsári teknős élőhelyéül szolgáló kis tavakba, vízfolyásokba teszik ki. Bár korábban a szakértők azt gondolták, hogy az ékszerteknősök nálunk nem képesek áttelelni, úgy tűnik, tévedtek, a tapasztalatok szerint nagy részük átvészeli a telet. Sőt, a szakirodalom szerint Franciaországban annyira „berendezkedett” ez a faj, hogy még ott született egyedeket is regisztráltak.

Mivel az elmúlt évtizedek során a hazai vizekben egyre szaporodó számú ékszerteknős meglehetősen jól alkalmazkodott az európai klímához és természeti adottságokhoz, nem lévén természetes ellensége, komoly konkurenciát jelent az őshonos mocsári teknős számára, mivel táplálékuk hasonló: halak, algák, rovarok, csigák, férgek. Az ékszerteknős ráadásul jóval aktívabb, mint az őshonos társa. Ugyanakkor fordítva is igaz, vagyis előfordul, hogy a mocsári teknőst befogják hobbiállatnak, holott védett fajról van szó.

A férfiak viselik a szoknyát

A mocsári teknős hátpáncélja sötét zöldes-barnás-fekete színű, melyen sárga mintázat látható. A kifejlett nőstény általában nagyobb, mint a hím. Viszont a hím hátpáncéljának hátsó felén lévő szegély (ún. szoknya) szélesebb, mint a nőstényé, ezért mondják, hogy a férfiak hordják a szoknyát. A haspáncél világos színű és sötét foltokkal mintázott. Az október végén (november elején) magát iszapba ásó teknős tavasszal – áprilisban – jön elő a telelésből, és májusban párzik. A fehér, lágy héjú tojásokat a talajba ásott mélyedésbe teszi. A lerakott mintegy tíz tojásból általában egy-kettő kel ki, viszont a tojások áttelelhetnek, és bár kevés eséllyel, de következő tavasszal, akár ki is kelhetnek belőlük az új egyedek.

A mocsári teknős éjjel aktív, vagyis ekkor jár vadászni, nappal pedig a vízparton vagy a vízből kiemelkedő ágakon napozik. Mivel félénk állat, a legkisebb zavarásra a vízbe ugrik, ezért fontos az élőhelyek zavartalansága. A mocsári teknős védelmi program részeként, a Naplás-tónál, de az ország több pontján is, májusban, illetve ősszel a WWF szakértői bemutatót tartanak a lakosság számára, ahol az érdeklődők számos érdekességet megtudhatnak erről a fajról és élőhelyéről. (NG)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?