Távlatilag India veheti át az elsőséget

Sanghaj. Kína népessége a század negyedik évtizedének közepére megközelíti az egymilliárd ötszázmilliót – mondta egy Sanghajban tartott nemzetközi értekezleten az ázsiai ország demográfiai intézetének feje.

Sanghaj. Kína népessége a század negyedik évtizedének közepére megközelíti az egymilliárd ötszázmilliót – mondta egy Sanghajban tartott nemzetközi értekezleten az ázsiai ország demográfiai intézetének feje. Csang Vej-csing szerint egészen a harmincas évek közepéig évente mintegy tízmilliós növekmény várható az ország népességében. A lélekszám emelkedése a harmincas évek közepére éri el csúcspontját, akkorra 1,46 milliárd lakosa lesz Kínának. Arra nem tért ki, miért áll meg akkor szerinte a kínai népesség gyarapodása.

Mintegy 1,3 milliárd lakosával jelenleg Kína a világ legnépesebb országa. A demográfusok becslése szerint 2050-ig elveszti vezető helyét, a jelenlegi második helyezett, a most egymilliárdos India megelőzi. Három további évtizeden át azonban Kínában is tetemes népességnövekedés várható, s ez újabb terheket ró az ország gazdaságára: egyrészt az állást kereső ifjú nemzedékek, másrészt az eltartásra váró idős generáció részéről. Az egyre duzzadó idős korosztályok alaposan megterhelik az állami egészségügyi ellátó rendszert is.

A második világháború után kormányzati eszközökkel is ösztönözték a népesség gyors növekedését. Harminc évvel ezelőtt azonban ellenkező irányú állami népességpolitikát vezettek be: azóta elvileg nem lehet egynél több gyermeke egy kínai házaspárnak. Az állami politikával dacoló, több gyermeket vállaló párok súlyos hátrányokat szenvednek mindennapi életükben, sőt gyakran hatósági üldöztetésnek is ki vannak téve. (Kínában fordított családi pótlék van érvényben: a többgyermekes házaspárok kevesebb állami juttatásban részesülnek.) Kínai demográfusok becslése szerint csupán az utóbbi egy évtizedben 300 milliós népességnövekedést sikerült „elhárítani” az egygyermekes családmodell érvényesítése révén.

A népességkorlátozó politika egyik kedvezőtlen következményeként jelentősen romlott Kínában a nemek aránya. Különösen az egymilliárdos lélekszámot megközelítő paraszti lakosság körében hagyományosan nagyobb becsülete van a fiú utódnak, aki továbbviheti idővel a családi gazdaságot. A házaspárok tömegesen veszik igénybe a modern orvosi technikák segítségét születendő gyermekük nemének terhesség alatti megállapítására, és sokan döntenek a művi vetélés mellett, ha az előzetes vizsgálatok szerint leánygyermek születése várható. Egy friss országos adat szerint átlagosan 117 fiúgyermek születése jut napjainkban 100 leányéra. Demográfusok úgy vélik: 2020 táján mintegy 40 millió kínai férfi nem talál majd párt magának.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?