Csaknem háromezer esztendeje, hogy nyughatatlanságunkban – naponta – meglátogattuk a tengerparti kikötőt: vajon érkezik-e hajó, amely által végre hazajuthatnánk. Én jól éreztem magamat a szigeten. A könnyed-laza, természetes foglalatú béke, a lányok és a teaház társaságok ösztönzően hatottak rám.
Találkozás az Örök Bigh Brotherrel
Egy ilyen alkalommal pillantottuk meg őt. Öblös, fonott székben üldögélt. És bennünket figyelt. Hosszasan, kitartóan – nagy és átlátszó egyhangúsággal. A kufárok figyelnek így. Áldozatváró nézés volt ez. Háromezer esztendő távolából is erről ismertem fel őt, amikor a minap a szobámba toppant.
– Áldás, békesség – mondta.
És mintha a drága barátomat – Theophiliust – láttam volna magam előtt, amint akkor, régen ennek a kufárnak a hajdani, tülekvő tekintetét elkapjuk, miközben nyughatatlanul az oltalmat nyújtó tengerre gondolunk.
– Hajóra várnak – mondta akkor a sarokban ülő. – Hajó pedig sehol. Sehol..., és önök itt vesztegelnek. Nyavalyás idők! Emberek! Semmi eszme, semmi hit, semmi bátorság. Csak üldögélni, vesztegelni, tétovázni. És eközben elsuhan az élet.
Akkor – régen – csend lett egy pillanatra. Az idegen felől vacogtató forgatag tört ránk. És amikor ez az idegen annyi évszázad után reám nyitott, így szólt:
– Emlékszik? Ugye emlékszik?!
Undorító, napégette koponya. Egy élvhajhászé! De nem az egyszerű, embert alakítható örömök élvhajhásza, hanem az örök pokolé!
– Tehát, emlékszik – mondta.
– A hajókra.
– Például a hajókra. Amelyeket akkor és ott meghirdettem – mondta az érkezett. – A menetrend szerint közlekedő, sebesen haladó vízi járművekre –nevette el magát. – És akkor hirdettem meg a nagy madarakat is! Embereket, egész tartományok népességét szállítható, gyönyörűséges madaraim! Emlékeznie kell!
– Lenyűgöző – válaszoltam epésen.
– És meghirdettem a nagy városokat! Amelyek alatt sebes kocsik robognak, s az ember a gondolatnál is sietősebben célhoz érhet...
– A Nagy Testvér? – kérdeztem kisvártatva.
– ĺgy is neveznek. Tény, hogy fokról fokra minden ígéretemet teljesítettem és az elkövetkezőkben is teljesítem! A mindenkori távlat, csakis általam érthető és érhető el. A mesterséges fények forrásai, az önök számára új elemek, a különböző, általam létrehozott kelendőségek... Nagy-nagy tervek. De megoldhatók! A mindenkori teremtés nincs még befejezve. S eljön az idő, amikor a bolygók százain is ez az emberi faj uralkodik majd!
– És addig... Addig maradnak a mosószerreklámok?
– Például. De ne feledje, a teremtés sosem szünetel, csakúgy, mint az élet.
Az a kirívó elégedettsége! És való igaz, akkor, régen egy kis meglepetésért a szomszéd tartományig kellett menni. Mezőgazdaság. Vetésforgók. Öntözéses rendszerek. Nagy építmények emeltetése. Matematika. Fizika. Csillagászat. Most meg mindenütt a civilizáció tűzfészkei...
– Nem kértem az egy szál embertől sokat – mondta. – Csupán némi figyelmet.
– Figyelmet?
– A hegyek magasságáig emelkedő tornyaim... A széltől is sebesebben suhanó gépmadaraim... Nem állíthatja, hogy munkálkodásom képtelenség!
Nyugtalanított ez az alak. Az önteltsége. Tolakodó magatartása.
– Rendben – mondtam. – Ha óhajtja, írok önről valamit. Valami összefoglalót, kis írást.
– Nem! Nem azért jöttem – mondta Bigh Brother úr. – Az elismerését szeretném hallani! Bár, igazából..., olyan mindegy, hogy elismernek-e vagy sem! De vajon, ha repülőgépre ülnek, vagy a földalattin robognak, ha egyetlen másodperc leforgása alatt tárgyalásba bocsátkozhatnak a társukkal – legyen bárhol is a világban –, akkor miért nem fintorognak úgy, mint most ön...?!
Hallgattam egy ideig. Ő pedig még rázendített egy öndicsérő, fellengzős magánbeszédre. Mondván: nincsen szüksége idejét múlt bölcsességekre. Sem meghallgatásokra-elismerésekre. Legfeljebb az emberi kéz melegét fogadhatja el. Az emberi odaadás éltető erejét. Aztán váratlanul félbeszakította beszédét:
– Igaz is! Ma próbálják ki, és nem is oly nagy távolságban innen az új fegyvereimet! Hullik a forgács, szóródik bizony, ha vágják a fát! Hát, Isten áldja! – mondta.
Kissé hajlott háttal, gondterhelten elindult kifelé. Fennhangon még mondott valamit, de nem figyeltem már rá. Dolgom volt. Egészen más gondjaim, mint neki. Felemelni. Szemügyre venni. Megvizsgálni. És gondolkodni a világ dolgain. Háromezer esztendő távolából ismételten átéltem a régi idők hangulatát. A szomszédos földrész felől érkező, gyengéd és biztató légáramlatot. Theophilius, drága barátom – mondtam akkor és ott a tengerparti kikötőben ábrándozva. „Ne félj! Szelektől-viharoktól, ostoba ártalmaktól ne tarts! Haza jutunk mi még valahogy, haza!”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.