Gondolom, nem árulok el nagy titkot azzal, ha tudatom a tisztelt kis- és nagyérdemű publikummal, hogy oda a vakáció hosszabbik fele. Bár a végleges sommázás ideje még nem érkezett el, mégis fontosnak tartom, hogy néhány meglátásomat közkinccsé tegyem. Már csak azért is, mert nagyon úgy néz ki, hogy jövőre is lesz nyár...
Tábornézőben Karván, avagy hol terem a kézműves?
Tudni kell azt is, hogy a választék sokrétűségére való tekintettel mára külön tudományág foglalkozik a gyermekek vadon történő nyári üdültetésével, vagy ha úgy tetszik: ridegtartásával – mégpedig a táborológia. A nemes tudományág több kategóriába osztja a nyári táborokat; létezik például ultranomád tábor, melynek egyik ismérve, hogy a turnus elteltével a szülők maguk választhatják ki az egy hete mosdatlan táborlakók közül a csemetéjüket, hogy alapos sikálással ismét embert faragjanak belőle (jobb helyeken az élősködők elleni sampon már az árban van). Másik kategóriába sorolják a túlélő táborokat, melyeknek sikerességét az ottlét ideje alatt begyűjtött sérülések száma határozza meg; vagy a lovas táborok, ahol a harmadik ébren töltött éjszaka után a gyerekek a lovakhoz hasonlóan, állva szenderegnek; a honismereti táborok, melyek keretében elgyúrják azt a pár szerencsétlen, tavalyról megmaradt védett évelő növényt is, és így tovább...
A legkiterjedtebb mégis a kézművestáborok kategóriája; a tudomány szöszmötölősnek is nevezi ezeket.
Ihaj, csuhé a nagy Duna mentében
A riportom címében idézett Korava nem Árva megyében, s nem is a hasonnevű folyó mentén keresendő. A Mátyusföld délkeleti csücskében, a Duna partján található, s ma Karvának nevezik. Korava a település régi, 1312-ből eredő neve, s így nevezik ma a 2002 októberében alakult Dunamenti Vidékfejlesztési és Kulturális Társulást. A Korava szó „ma már egyet jelent a hagyományőrzéssel, hagyományteremtéssel, a kultúra ápolásával, a művészetek felkarolásával, a kreativitás kibontakoztatásával” – áll röplapjukon, s hogy ez valóban így van, arról magam is meggyőződtem.
A 2002 augusztusában útjára indított karvai tábor ugyanis mind szervezettségével, mind pedig az oktatott népi kézművesmesterségek számát és színvonalát tekintve meglepett. A teljesség igénye nélkül említem meg, hogy az egy hét leforgása alatt a gyerekek a korongozás, a gyertyaöntés, a virágkötés, a drótozás, a batikolás, a festés-mázolás, a makramézás, a kosárfonás, a gyöngyfűzés, a csuhézás, a szalmázás, a nemezelés, a körmönfonás, a bőrözés, a tűzzománc-, az ólomüveg-készítés, a kákafonás, a fafaragás, valamint az üvegfestés alapjaival ismerkedhettek meg – a többit nem számoltam. A visszaesők, akik nem első ízben jöttek el Karvára, állítják, ezt nem lehet megunni. Némelyikükből – például a pedagógus dinasztiából származó nagymegyeri Hencz Krisztinából – időközben oktató lett.
„Még alapiskolás koromban nyertem egy pályázatot, melynek köszönhetően eljutottam egy kézművestáborba, s ott megtanultam a foglalkozások, mesterségek alapjait – mondja Krisztina. – Karván harmadszor vagyok, már tavaly is oktatóként jöttem ide, s tudom, jól döntöttem. Pedagógusi pályára készülök, s ez jó alkalom számomra, hogy gyakoroljam magam a kommunikációban. Nemcsak megmutatom, hanem lépésről lépésre el is magyarázom a kézműves jelölteknek, hogyan kell elkészíteni egy-egy gyöngyfát vagy más darabot, s ma már saját módszereim vannak. Mint minden más tevékenységnél, itt is ismerni kell a trükköket, mesterfogásokat.”
A hajszáldrótokra fűzött, egy-két milliméter átmérőjű gyöngyökből összeálló bonszaj makettek olyan aprók és törékenyek, hogy nézni is teher. Meggondolatlanul már-már levonnám a következtetést, hogy foglalkozzon ezzel, aki rá van szorulva, amúgy meg férfiember kezébe ilyesmi nem való, amikor Várady István komáromi illetőségű fiatalemberre téved a tekintetem. Nevezett illető mindennemű kényszer vagy fenyítés kilátásba helyezése nélkül, végtelen türelemmel fűzi fel a gyöngyöket a drótszálra, pelyhedző állán a japán zen mesterek mosolyával. Ajándékba készül a gyöngyfa, tudom meg, mert az a jó ajándék, amelyet az ember maga készít, mert abban benne van valamilyen többlet is. Meg készített szalmából madarat, lovat, sőt az agyagozás is elég jól ment, de azt még gyakorolni kellene. S hogy mire jó mindez? Hát ki tudja azt ma, hogy minek veszi hasznát az életben? Amit itt tanulnak, valaha élő szakmák voltak, melyek főképp a téli hónapokban jelentettek megélhetést az emberek számára. S ahogy ez a világ halad...
Minden jó, ha jó a vége
A marcelházi Viderman Zsuzsi és a kisújfalusi Danczi Rebeka – mindkettő többszörösen visszaeső kézműves – arról számol be, hogy „sokat lehet itt csinálni, és nagyon érdekes dolgok szoktak lenni...”. Édes anyanyelvünk elleni merényletüket menti, hogy közben szorgalmasan fóliázzák az egyenesen Budapestről hozott Tiffany-üvegdarabkákat, merthogy így készül az ólomüveg. Magam is először láttam ilyet, s nem állhatom meg, hogy közkinccsé ne tegyem: az alig néhány négyzetcentiméteres nagyságú, színes üveglapokból kivágott darabok élére öntapadós ezüstfóliát ragasztanak, majd az ekképp összerakott mozaikot a fólia mentén összecinezik. Nem türelmetlen embereknek való foglalatosság...
„Az is jó ebben a táborban – mondja Zsuzsi –, hogy nemcsak kézműveskedünk, hanem szabad foglalkozások is vannak. Lehet sportolni, kirándulni vagy nagyokat beszélgetni, és új barátságokat kötünk.”
S hogy mi lesz az elkészített kincsek sorsa? Lehet, hogy szétosztják a barátok, rokonok között; majd a két bakfis szeme huncutul összevillan, úgy mondják: az is lehet, hogy kiállnak velük a piacra, és eladják őket.
Lám, újabb ötlet a tábor szervezőinek: jövőre marketinget is oktathatnak.
A szóban forgó tábor Koraván július 29-én, a táborlakók legkiválóbb alkotásaiból rendezett kiállítással, valamint rögtönzött kultúrműsorral ért véget, majd – véget vetve a zenének – hazamentek a leányok és a legények. Mindenki abba a szegletébe a honnak, amely számára kiméretett – a határon innen és túl. A maguk készítette alkotásokon kívül, remélem, szellemi többletet is vittek magukkal. Ha mást nem, bizonyos Morris úr gondolatát, melyet a Korava vezetői a tábor mottójául szántak, és amely ekképp hangzik: „Képességeink, munkaerőnk gyönyörteljes módon való felhasználása egyúttal a forrása is minden művészetnek, és minden boldogságunk okozója: vagyis életünk célja.”
A KÉZMŰVESSÉG, A KÉPZŐMŰVÉSZET, A HAGYOMÁNY SZERETETÉT ÁPOLJUK
Csollár Petronella – a táborlakóknak Nelli –, a kézművestábor vezetője, a KORAVA elnöke célkitűzéseik kapcsán vallja:
„Lelkes kezdeményezésből született a hagyomány, hogy a nyári szünidőben játékos kézműves-foglalkozásokra alapozva egyhetes táborokat szervezzünk. Arra törekszünk, hogy a nálunk és velünk töltött idő élményt és örömöt jelentsen, melyre majd jó szívvel gondolhatunk vissza. A 2005-ös táborunk már három egymást követő terminusban zajlott, és hírük ment hét határon túl. ĺgy Magyarországról, Erdélyből és Ausztriából is jelezték már részvételi szándékukat az érdeklődők. A több mint kétszáz gyerek táboroztatása természetesen elképzelhetetlen hazai és anyaországi támogatók nélkül; nekik – elsősorban a kultuszminisztérium nemzeti kisebbségek főosztályának, a Mobilitásnak, a Szülőföld Alapnak, megyénk önkormányzatának, illetve a több tucat, bennünket támogató vállalkozónak és intézménynek – ezúton is szeretnék köszönetet mondani.
Polgári társulásunk célja a fiatalabb korosztály szabadidőprogramjának szervezésén túl Karva község kulturális életének fellendítése is. Megkíséreljük azt is, hogy a Komárom–Esztergom-főútvonal mellett fekvő, jó adottságokkal rendelkező község bekerüljön az európai falusi turizmus vérkeringésébe. 2006 decemberében kívánjuk átadni a kézművestáboroknak is otthont adó faluházat, mely a közvetlenül előtte épült hajókikötőnek is köszönhetően az idelátogató turisták fogadóbázisa lehet. Mivel testvértelepülésünkkel, Lábatlannal immár napi kapcsolatot tudunk teremteni, közös kulturális és gazdasági programjainkat a nemzetközi partnerség jegyében teljesen össze tudjuk hangolni. Ezért is bízom abban, hogy a lehetőségek kiaknázásával és civil szervezetünk tagjainak lelkes hozzáállásával a kultúra fontos gócpontjává tehetjük Karvát.” (-la-)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.