Szilveszteri hiedelmek

Az év utolsó napját a hagyományok szerint többféleképpen ünnepelték. A rómaiaknál hosszú időn keresztül március elsejére esett az évkezdet, de jellemző volt a középkori Európában is ez az időpont.

Az év utolsó napját a hagyományok szerint többféleképpen ünnepelték. A rómaiaknál hosszú időn keresztül március elsejére esett az évkezdet, de jellemző volt a középkori Európában is ez az időpont. December 31-e a – többek között – húsvéti ünnepek pontos időpontja körüli vitákat elrendező nicaea-i zsinat idején, egyszerűen az akkor hatalmon lévő, egyébként népszerűtlen I. Szilveszter pápa neve nyomán vált fontossá, és talán ez lehet az oka annak is, hogy a szilveszter Itáliában azóta sem a nagy mulatozások napja. Ott inkább a vízkereszt a vidámság időpontja, az olasz emberek szilveszterkor baráti, rokoni körben töltik az év utolsó óráit. Szilveszter napja manapság az óév duhaj búcsúztatásának jegyében telik. A magyar népszokások szerint az óévtől lármával, zajjal, kolompolással köszönnek el, és mint majdnem minden népnél szerencse- és bőséghozó szokásokkal, ételekkel kapcsolódik össze. Ilyen volt az óévet jelképező szalmabáb eltemetése, vízbe hajítása, az óév kiharangozása, vagy a bő termés reményében megtartott gonoszűzés, lármás felvonulás, kántálás. Az újévi szerencsejelképek: a négylevelű lóhere, a patkó, a lencse és a malac e régi szokások túlélő tanúi. A néprajzkutatók szerint a zajkeltésnek több, másféle ősi oka is lehetett, mint a gonosz kiűzése vagy az ünnepi féktelenség. Hajdúszoboszlón például úgy tartják, a lármázás a török háborúk idejére vezethető vissza. A szoboszlói asszonyok szilveszter napján meghúzták a harangot, összeverték a tepsiket, és ezzel a zajjal űzték el a törököket. Hogy valóban így történt-e vagy sem, mára már kideríthetetlen, a szokás viszont mind a mai napig megmaradt a városban.

A mondák és hiedelmek között az étkezéshez fűződő babonák is szerepet kaptak. Szilveszterkor vacsorára halat, szárnyast vagy fürgelábú vadat szokás készíteni, mert a hal elúszik, a szárnyas elkaparja, a nyúl pedig elszalad az elmúlt év összes bajával. Újévkor pedig malacpecsenyét kell fogyasztani, mert a disznó előtúrja a szerencsét. A lencse sem hiányozhat az asztalról, hiszen az sok pénzt jelent az új esztendőben. Az alábbiakban azonban inkább egy másik ételt ajánlunk, amely praktikus lehet Újév napján főleg azoknak, akik kicsit többet ittak a kelleténél.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?