Az óvintézkedéssel a megye szerint az árvizek keletkezését is jócskán lassíthatják
Teljes mértékben visszatartják az esővizet az erdőkben, a megye szerint működő, világi szintű kuriózumról van szó
A Dobsina és Gölnicbánya környéki erdőkben végrehajtott biodiverzitás-védelmi és helyreállítási intézkedéseknek köszönhetően a csapadék közel 100 százaléka megmaradhat a területen. Korábban az esővíz akár 60 százaléka is elfolyhatott anélkül, hogy az erdőkben vagy annak közelében hasznot hozott volna. Erről a Kassa Megyei Önkormányzat (KSK) számolt be a hét elején, amely a víz felfogását egy 4,5 millió eurós projekt keretében valósította meg uniós forrásokból.
A megyei hivatal szerint a projekt Szlovákia és Európa történetében az első ilyen méretű, sőt Rastislav Trnka, a KSK elnöke világviszonylatban is egy egyedülálló folyamtról beszél.
„A két szóban forgó település környékén kiválasztott erdőterületeken és a védett területeken kívül közel 2500 hektáron, a tömörített talaj kotrógéppel történő megbolygatásának elvén alapuló munkálatokat és technológiai megoldásokat hajtottunk végre. Az erdők talajvízkészletét megnöveltük, ami a biológiai sokféleség megerősítésének az alapja” – tájékoztott a helyszínen hétfőn Trnka.
A hivatal megjegyezte, hogy heves esőzések idején ezek a beavatkozások hatékony védelmet jelenthetnek az árvizek ellen is. A szepességi és gömöri térségben véghezvitt munkálatok 2023 végén fejeződtek be, hatásukat még idén független ellenőrző mérések alapján értékelték. A KSK szerint a mérések eredményeit a prágai székhelyű Talajjavítási és Talajvédelmi Kutatóintézet támogatta, amely már régóta részt vesz a hasonló projektek független ellenőrzésében Európa-szerte.
„Örülök, hogy az erdészek kezdeti aggodalmai ellenére a projekt eredményei mindenkit meggyőztek, akinek fontos a minket körbeölelő klíma javítása. Egy megalapozott becslés szerint a települések átlagos éves csapadékmennyiségével számolva a gölnicbányaé és dobsinai erdei ökoszisztémák az intézkedések végrehajtása után évente mintegy 400 millió liter vizet fognak visszatartani. Képletesen beszélve ez a mennyiség 160 olimpiai úszómedence térfogatának felel meg” - zárta Trnka.
Szlovákia történetében ez az első olyan projekt, amelynek célja a biológiai sokféleség ilyen nagyszabású előmozdítása. A projekt a Tájrestaurációs program keretében valósult meg, amelyet a Kassai régióban 2018 óta hajtanak végre. A megye 4,3 millió eurót kapott a Kohéziós Alapból (Környezetminőség operatív program) a projekt megvalósítására, további 200 ezer eurót pedig saját költségvetéséből társfinanszíroznak. A Kassai régió erdei ökoszisztémáinak biológiai sokféleségének védelme és helyreállítása - 2. számú projekt támogatását a megyei képviselők a megyei tanács 2021. április 26-i ülésén hagyták jóvá
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.