Szegénységi bizonyítvány

A gazdaságilag fejlett országokban évente 3 500 gyermek hal meg bántalmazás vagy elhanyagolás következtében, derül ki az ENSZ gyermekvédelmi szervezetének, az UNICEF-nek legújabb jelentéséből, amely a közelmúltban a szervezet firenzei kutatóintézetében látott napvilágot. Az UNICEF által az OECD-tagállamokban végzett felmérés egyben rámutat arra is, hogy elsősorban gazdasági-társadalmi okokra vezethető vissza a gyerekek ellen elkövetett erőszak.

A döbbenetes adatokból egyebek mellett az is kiderül, hogy Magyarországon minden második héten halálra vernek egy gyermeket. Nemzetközi összehasonlításban, mind Csehország az agresszív mind Magyarország szülők államának számít. A 27 ország körében végzett felmérés elszomorító adatai alapján felállított gyermekgyilkossági ráta élén Mexikó, negyedik helyén Magyarország, 15. helyén Csehország áll. Szlovákia a szintén nem előkelő 21. pozíciót foglalja el. Százezer gyermekből a családban megöltek száma Mexikóban 4974, Magyarországban 113, a szomszédos Csehországban 105, Szlovákiában pedig 51.

Szakértők szerint azonban a bántalmazott gyermekek aránya a feltüntetettnél jóval nagyobb, hiszen nem minden gyermeket ért erőszakos cselekményre derül fény, így csupán a jéghegy csúcsáról beszélhetünk. Éppen ezért az UNICEF munkatársai sem zárják ki, hogy a családon belüli erőszaknak kitett fiatalkorúak aránya akár a kétszerese is lehet a mért adatoknak. A gyerekjóléti szolgálat családsegítő szakembereinek véleménye egyöntetűen azt igazolja, hogy a szülőknek a gyermeknevelés terén széles körben megfigyelhető és nagyarányú kudarca rejlik az elszomorító, sokszor végzetes tragédiákba torkolló esetek hátterében. A szülők gyakran nem mérik fel a pofonok súlyát. Mindenekelőtt tudatosítaniuk kellene, hogy a fizikai erőszak, a testi bántalmazás nem jelent megoldást a gyermeknevelés során felmerülő problémákra.

Az UNICEF felmérése szerint Belgiumban, Csehországban, Új-Zélandon, Magyarországon és Franciaországban 4–6-szor magasabb a bántalmazásnak kitett gyermekek aránya, mint a felmérésben részt vett, hasonló lélekszámú államokban. Magyarországon mintegy 13-szor nagyobb az erőszak következtében elhalálozott gyerekek aránya, mint például a listán utolsó helyen álló Spanyolországban. A kérlelhetetlen adatok mögött rejlő okokat az egyes országok szintjén a kutatóknak azonban még nem sikerült pontosan feltérképezniük, erre vonatkozóan csak sejtéseik vannak. Feltételezik, hogy Magyarország esetében ennek gazdasági okai vannak. A szakemberek szerint mindenképpen összefüggés mutatható ki a családok anyagi háttere és az erőszakos gyereknevelés között. Ez utóbbi elsősorban azokban a családokban tapasztalható, ahol a szülők jövedelme alacsony, munkahelyük bizonytalan, avagy már el is veszítették, nagy szerepet játszik továbbá a stressz, az alkohol- és a kábítószer-fogyasztás. A 15 éven aluliakkal szemben tanúsított rossz bánásmód leginkább Mexikót, az Amerikai Egyesült Államokat és Portugáliát jellemzi, ezekben az országokban a többi államhoz képest nagyon magas, mintegy 10–15-szörös a bántalmazott gyermekek aránya. Szlovákia a középmezőnyben helyezkedik el. Spanyolország, Olaszország és Norvégia ugyanakkor ebből a szempontból a civilizáltabb államok közé sorolható. A felmérés adataiból az is kiderül, hogy a túlzott szülői szigor és bántalmazás leginkább az egy éven aluliak korosztályát sújtja. A vizsgálat szerint a 15 évesnél fiatalabbak elsősorban a család, másodsorban pedig az iskola, a tágabb környezetük részéről vannak kitéve fizikai erőszaknak és a hosszabb távon ható elhanyagolásnak. A gyermekeket bántalmazó személyek csaknem 80%-a a vér szerinti szülők köréből kerül ki. Nagyjából egyforma mértékben kap a gyerek az apától és az anyától testi fenyítést. Néhány adat talán arra mutat, hogy mivel az anya több időt tölt a gyerekkel, esetenként tőle kap több verést. A tanulmány némi optimizmusra is okot ad, hiszen a számos elborzasztó tény mellett arra is fényt derít, hogy az utóbbi években csökkent a bejelentett gyermekbántalmazásos esetek száma. A szakemberek véleménye szerint ez a legszegényebb réteg fokozatos felzárkózásával áll összefüggésben. (ervé, mf, mh)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?