Otthon helyett otthon

Az ógyallai SOS Krízisközpont 1998-től működik jelenlegi formájában. Az intézményben 32 férőhely van, jelenleg 24 gyermek él itt. Az intézet állami fenntartású. Igazgatója, Renáta Šuváková elmondta, üzemelhetnének teljes kapacitással is, de sajnos nincs keretük a dolgozók bérére.

Az ógyallai SOS Krízisközpont 1998-től működik jelenlegi formájában. Az intézményben 32 férőhely van, jelenleg 24 gyermek él itt. Az intézet állami fenntartású. Igazgatója, Renáta Šuváková elmondta, üzemelhetnének teljes kapacitással is, de sajnos nincs keretük a dolgozók bérére. A központ legifjabb lakója mindössze kétéves, de élnek itt nagykorúak is, azonban a létesítmény jellegéből kifolyólag csak fél évet tölthetnek itt.

Rimaszombatban tavaly októberben sikerült megnyitni egy krízisszállót a családi erőszaknak kitett nők és gyermekek számára, ahol fél évet tölthetnek el az áldozatok, egyedi esetben egy évet. A létesítmény negyven nő és tíz gyermek számára nyújt menedéket. Az egyik részlegen a várandós nők, illetve az otthonukból gyermekükkel elmenekülni kényszerült nők vannak elhelyezve, ők jelenleg harmincegyen vannak. További nyolc nő gyermeke nélkül menekült ide. Azonban az intézmény finanszírozási gondokkal küzd, a januári számlákat az alapító igazgató, Helena Husárová pénzéből fizették ki, eddig ugyanis csak ígéreteket kaptak, pénzt nem. Husárová elmondta, az ide menekült nők hozzátartozói gyakran „balhéznak” a központ előtt, azonban nagyon jó az együttműködésük a rendőrséggel, akik eddig minden esetben időben beavatkoztak, gyakran eleve ide szállítják a problémás családi helyzetekből kimentett nőket.

1998 augusztusától üzemeltet Rajecfürdőn (Rajecké Teplice) az Igen az életre nevű szervezet egy kínzott nők és gyermekek, valamint egyedülálló terhes anyák részére kialakított központot. Anna Verešová, az otthon vezetője lapunknak elmondta: a két otthonban 25 embert tudnak elhelyezni, jelenleg 11 anya és 14 gyermek lakik náluk, közülük a több a családi erőszak áldozata, bár az arányok változnak. Általában egy évig maradhatnak az otthonban, bár ez individuálisan változik, volt már, aki két évig maradt. Az otthon szállást, ételt ad, de biztosít szociális, jogi, pszichológiai tanácsadást is, minden esetet individuálisan kezelnek. A bentlakók dolgozhatnak is: van műhely, mézeskalácsot süthetnek, varrhatnak, szőhetnek. Az otthon üzemeltet egy segélyvonalat is válságban levő emberek részére. A vonal ingyenes, Szlovákia bármely részéről, csak földi telefonról hívhatja, aki válságban van, nem csak azok, akik családon belüli erőszak áldozatai lettek. Tanácsokkal szolgálnak, ha kell, szállást intéznek, de erre a vonalra hívnak azok is, akik elhagyták már az otthont. Anna Verešová szerint megesik, hogy a nők régi partnerei, vagy férjei megpróbálnak bejutni az otthonba különféle céllal, de nagyon jó az együttműködésük a helyi rendőrséggel, amely megvédi őket az agresszív betolakodóktól. (kcr, mert)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?