Százévesek leszünk

A tudósok szerint már nem kell sok idő ahhoz, hogy akár száz évig is élhessenek az emberek: például Németországban legalább öt kutatócsoport foglalkozik azzal, hogy megtalálja az úgynevezett matuzsálem gént.

A Die Welt című német napilap online kiadásában összeállítást közölt arról, hogy Németországban az üzleti szempontból is igen vonzó életmeghosszabbító termékeket hogyan fejlesztik a tudósok.

A jénai Leibniz Intézetben például olyan halakkal kísérleteznek, amelyek átlagosan három hónapig élnek. A kutatóknak sikerült megduplázni a halak életkorát, mégpedig úgy, hogy egy rokon halfajjal keresztezték őket.

Ezzel egyedülálló dolgot sikerült megvalósítaniuk, mintegy mesterségesen lelassították a halak biológiai óráját. Ezután a genetikusok jönnek, akik a halgénekből mutációkat készítenek, hogy kiderüljön: melyik teszi lehetővé a hosszú életet.

Közben sokasodnak azok a vizsgálati eredmények, amelyek olyan állatfajokat mutatnak be, mint a sólymok és a tengeri fecskék, amelyek gyakorlatilag nem öregszenek. Vizsgálják azokat a tengeri teknősöket és bálnákat is, amelyek több mint kétszáz esztendőt élnek.

A madarak esetében a kutatók szerint egyértelműen az oxigén az, amely megóvja őket az öregedéstől, ellentétben az emberrel, ahol a testben a gáz az úgynevezett szabad gyököket termeli.

Kielben viszont egy másik utat választottak: olyan száz év körüli vagy száz évnél idősebb személyek öröklési anyagát gyűjtik, akik az emberiség egy különleges biológiai elitjéhez tartoznak, és túléltek minden olyan betegséget, katasztrófát és személyes válságot, amely másoknak az életébe került. Németország egész területéről érkeztek minták, több mint háromezer személyt találtak, aki átengedte a kutatóknak molekuláris biológiai mintáját.

Stefan Schreiber, az intézet vezetője úgy véli, hogy az öregedés kutatásában a legnagyobb áttörést a most rendelkezésre álló kutatási technológia jelenti. Először van lehetőség arra, hogy több ezer mintát vizsgáljanak meg akár milliónyi szempontból is.

A kieli kutatók több mint ezer gént vizsgáltak meg, amelyből negyvenet választottak ki, és az elemzés valószínűleg 10–15-re szűkíti azoknak a géneknek a számát, amelyeknek szerepe van a hosszú, egészséges élet kialakulásában. Rostockban a demográfiai kutatóintézet munkatársai úgy vélik: a 85 életév elérése után lelassul az öregedés, és a 100 éves kort elérők egybehangzóan úgy nyilatkoznak, hogy az utolsó tíz esztendő életük legegészségesebb tíz éve volt – idézi a kutatókat a Die Welt című hamburgi lap internetes kiadásában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?