A XXII. Galántai Vásár egyik díszvendége Kovács János Venesz-díjas mesterszakács, aki nem először vállalta, hogy a vásár kísérőrendezvényeként éppen ma zajló főzőverseny zsűrijének elnöke legyen.
Sütőtökkrémleves konyakkal és pirított tökmaggal
A klub élete
„Az egyik klubban havonta, a másikban kéthetente szoktunk találkozni, a főzés nyersanyagköltségeit mi, tagok álljuk, és minden alkalommal négyfogásos menüt készítünk – avat be a klubélet rejtelmeibe Kovács János. – Minden alkalommal van előétel, leves, egy könnyebb főétel, és a befejező fogás a desszert. A foglalkozás zárt körű, de már szokás, hogy a klubtag a következő héten otthon bemutatja a családnak, amit előzőleg a klubban készítettünk.”
Új tag csak úgy kerülhet be, ha a jelenlegi tagok egyhangúlag megszavazzák a felvételét. Akadnak klubtagok, akik lefotózzák, dokumentálják az ételt, és akadnak, akik a receptet írják le pontosan, és ezt éves kiadványként meg is jelentetik. Arra is kíváncsi voltam, milyen különlegességek készülnek a klubban. „Vannak szezonális ételek, amikor egy egész ételsort ugyanabból az alapanyagból készítünk. Például ha a sütőtöknek van szezonja, akkor minden fogás ebből készül. Az előételünk sütőtöksaláta, utána jön a sütőtökkrémleves konyakkal és pirított tökmaggal. A húsétel mellé sütőtökből készítjük el a köretet, a desszert pedig lehet egy sütőtökkrém pohár.”
Mit kell tudni a Venesz-díjról?
„A Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetség első elnöke volt Venesz József, aki az ötvenes években volt aktív szakács. Az ő 1968-ban bekövetkezett halála után hoztak létre egy alapítványt, amely a díjat minden évben hat embernek ítéli oda” – világosított fel Kovács János, aki 2003-ban kapta meg a kinevezést. Ő maga 1978-tól 2000-ig pedagógusként működött, a jövendő szakácsokat avatta be a mesterség rejtelmeibe.
„Nem is igazán arra vagyok büszke, hogy Venesz-díjas mesterszakács lettem, hanem arra, hogy egész Tolna megyében tanár úrnak szólítanak” – vallotta be. Gyakran hívják szakmai tanácsadásra a térség vendéglátó egységeibe, több helyen klubot vezet, tagja a Magyar Nemzeti Gasztronómiai Szövetségnek, és idén márciusban az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend tagjává választották.
Mi az Első Magyar Fehérasztal Lovagrend?
„Ez a lovagrend 2005 decemberében jött létre, szellemi atyja a televízióból is jól ismert Benke László. A borrendek kialakulására vezethető vissza. A borrendek már tízéves működést tudhatnak maguk mögött. Ennek szellemében létrehoztunk egy olyan nagykönyvet, amelynek a súlya 80 kilogramm, szürkemarhabőrbe van kötve, arannyal kiverve, és a kódexek mintájára íródik. Létrehozásában szakácsokkal, cukrászokkal, pálinkafőzőkkel, sajtkészítőkkel, borászokkal, a magyar vendéglátásban működő cigányzenészekkel együtt vettünk részt. Tavaly március 12-én ünnepélyesen átadtuk a parlament elnökének ezt a könyvet. Ebben a résztvevők önéletrajzzal, receptekkel, a szakma történelmi leírásával vannak jelen, vagyis tulajdonképpen a honfoglalástól napjainkig átöleli a magyar konyhát. Egyetlen példány van belőle. Ezután történt az az elhatározás, hogy továbblépésként megalapítjuk az Első Magyar Fehérasztal Lovagrendet.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.