Sokan vásárolnak a világhálón

Pozsony. Egyre többen élünk az országban a csomagküldő szolgálatokon, az ügynökökön keresztüli vagy az internetes és a telefonos vásárlás lehetőségével. Milyen jogaink vannak ilyen esetekben, mikor és miért reklamálhatunk, vajon megtérítik-e a szolgálatok a postaköltségeinket, miben segíthet a Szlovák Fogyasztóvédelmi Felügyelet (SOI), esetleg milyen más fogyasztóvédelmi szervezetekhez fordulhatunk még panasszal?

KéparchívumA világhálón való vásárlásnak több előnye van: a vásárlót nem korlátozza az üzlet nyitvatartási ideje, otthonról egy kényelmes fotelban ülve a nap 24 órájában megrendelheti a kívánt terméket. Természetesen, ha elégedetlen az áruval, a törvény által meghatározott határidőn belül visszaküldheti anélkül, hogy megadná a pontos okot.

Lehetséges a reklamáció

A csomagküldő cégeknek írásban kell figyelmeztetniük a vevőket arra, hogy az áru átvételétől számított hét napon belül mindennemű megkötés és büntetés nélkül felmondhatják az adásvételi szerződést. Magyarán, ha egy katalógusból rendelnek egy piros pulóvert, és az áru kézbesítése után kiderül, a pulóver nem is olyan piros, mint ahogy azt elképzelték, visszaküldhetik. A szolgálat ilyenkor visszafizeti a termék vételárát, de a postaköltségeket nem kötelesek megtéríteni.

A fogyasztóvédelmi figyelmeztetést elég az adott cég internetes honlapján feltüntetni – a szövegből egyértelműnek kell lennie, milyen jogai vannak a vásárlónak. A postaköltségeket csak akkor fizeti vissza a csomagküldő szolgálat, ha a terméket meghibásodás miatt küldik vissza, tehát ha reklamációról van szó.

Viszont nem minden megrendelt terméket lehet visszaküldeni az eladónak. Például számítógépes programokra, újságokra és magazinokra, CD és DVD lemezekre nem vonatkozik a hétnapos visszaküldési határidő.

Božena Stašenková, a Szlovák Fogyasztóvédelmi Szervezetek Szövetségének munkatársa szerint ajánlatos, ha a polgárok kisebb piackutatást végeznek, mielőtt kiválasztanak egy konkrét csomagküldő szolgálatot. A legcélravezetőbb módszert a kutakodás jelenti a világháló böngésző oldalai segítségével. ĺgy könnyen megtalálják a legolcsóbb terméket, egyben más vásárlók tapasztalatait is elolvashatják.

„A termék vagy szolgáltatás árának összehasonlításakor nézzék meg az összes egyéb költséget, melyeket az adott cég a végső árba beszámít. Míg az eladók többsége rendszerint a termék végső árát hozza nyilvánosságra, előfordulhat, hogy csak a vételi árat tüntetik fel, a különböző kezelési költségekről pedig máshol adnak tájékoztatást. Ez főleg nagyobb termékek megrendelésénél változtat jelentősen a végösszegen” – pontosított Stašenková.

Nicole Meringo, az Európai Fogyasztóvédelmi Bizottság képviselője szerint a katalóguson vagy csomagküldő szolgálatokon keresztül való vásárlásnál a fogyasztóknak ugyanolyan jogaik vannak, mint ha rendes üzletben hagyományos bolti úton vásárolnának. „Még akkor is, ha nem próbálhatják ki a vásárolt terméket. Az uniós jogszabályok a termékértékesítés ezen formáját is szabályozzák. Erre azért is szükség van, mert az emberek előbb fizetnek és csak néhány napon belül kapják meg a terméket” – magyarázta Meringo. Tájékoztatása szerint az uniós fogyasztóvédelmi bizottság jelenleg egyfajta felmérést végez a tagállamokban, hol és milyen mértékben tartják be a fogyasztók jogait, és ennek alapján belátható időn belül módosítani fogják az uniós irányelveket. „Például ezek a normák nem érvényesek az internetes aukciókra vagy a mobiltelefonokon keresztül való vásárlásra” – tette hozzá Meringo.

Csomagküldő szolgálatok

Az interneten való vásárlással elsősorban időt és pénzt lehet megspórolni. Vannak bizonyos szabályok, melyek betartása mellet elkerülhetik a kellemetlen meglepetéseket, például, hogy rossz minőségű vagy túl drága terméket vásároljanak. „Nagyon fontos felmérni, mennyire készségesek az egyes eladók. Ha elejétől fogva nem rugalmas az együttműködés, elképzelhető, hogy az esetleges reklamáció során is gondok merülnek fel” – magyarázta Štefan Dobák, az elektronikai berendezéseket árusító Gratex cég képviselője. Tapasztalatai azt mutatják, hogy a megrendelők hetven százaléka személyesen veszi át a terméket, mivel nem bíznak a postai szolgáltatásokban.

Anna Beňová, a Quelle képviselője szerint a fogyasztók pontosan tudják, mit várhatnak a megrendelt terméktől, milyen minőségű anyagra számíthatnak, ezért rendkívül kevés árut küldenek vissza. „Az egy évben postázott termékek körülbelül 15 százaléka kerül vissza. A tapasztalataink egyértelműen azt mutatják, a szlovák fogyasztók már úgymond felnőttek, ismerik jogaikat, és jól meggondolják a rendeléseket” – vélekedik Beňová.

Tele szatyor – teleshop

Szlovákia kiskereskedelmi forgalmának 1,4 százalékát teszi ki a csomagküldő szolgálatok forgalma – például Csehországban ez 2,4%, Németországban 6,4 %. A legújabb felmérések szerint átlagosan minden szlovák állampolgár évente 28 euróért vásárol ilyen módon, az összehasonlítás kedvéért a németek 255, a csehek pedig 36 euróért rendelnek évente. A lakosság fele vélekedik úgy, hogy a csomagküldő szolgálatokon keresztül megéri vásárolni. „A katalógusokból való vásárlás már lassan háttérbe szorul, a világháló és az úgynevezett teleshopping viszont egyre közkedveltebbé válik. Jelenleg interneten keresztül bonyolítják le a megrendelések 12 százalékát, elképzelések szerint 2010-ig ez eléri az 50 százalékot” – mondta Juraj Šebo, a Csomagküldő Szolgálatok Szövetségének elnöke (AZO). (dem)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?