Sokan felismerik, de csak kevesen tudják, mit jelentenek a rövidítések

<p>Ha autót vesznek, jóllehet már alapfelszerelésben kapnak hozzá ABS, ASR, EDS, HBA rendszereket. A rövidítések egy részéről már biztosan hallottak, de tudják, mit jelölnek?</p>

A modern gépkocsik mindegyike tele van korszerű technológiákkal. A gyártók ezen rendszerek egy részét teljes nevükön hívják, mások megnevezéséhez rövidítéseket használnak. A rövidítésekbe viszont nem nehéz belegabalyodni, ugyanis rengeteg van belőlük.

Ebben az összefoglalóban azon elektronikus rendszerek egy részével foglalkozunk, amelyek segítenek a gépjármű vezetésében és elősegítik a menetbiztonságot. Nem nehéz összetéveszteni az asszisztens rendszerek funkcióját, ugyanis előfordulhat, hogy az egyes márkák eltérő jelölést, rövidítést vagy nevet használnak ugyanarra a rendszerre.

ABS

Az egyik legismertebb rövidítés az anti-lock braking system, tehát a blokkolásgátló fékrendszert jelöli. Lényege, hogy speciális, a kerekekre szerelt érzékelőkön keresztül érzékeli a kerekek blokkolását, és ekkor a másodperc töredékére kiiktatja a fékezést, amivel hatékonyabbá teszi a fékezést. Évtizedeken át több gyár próbálkozott a kerekek állóra fékezését megakadályozó mechanikus szerkezetek kifejlesztésével. Működőképes elektronikus vezérlésű blokkolásgátlót 1964-ben építettek be először kísérleti Mercedesekbe, de a rengeteg elektromos építőelemből álló készülék még nem volt elég strapabíró és megbízható a szériagyártáshoz. Végül a Bosch oldotta meg a feladatot, elsőként 1978-ban lehetett ABS-t rendelni a W116-os Mercedes S-osztályba. A szerkezet azóta gyorsabbá, precízebbé és könnyebbé vált, már képes a fékerőt a kerekek között elosztani, és az ABS-re épül több, a menetbiztonságot javító rendszer.

ACC

Valaha kizárólag luxusautók tartozéka volt, manapság viszont egyre kisebb és olcsóbb autókba is bekerül. Az Adaptive Cruise Control angol kifejezés rövidítése, magyarul távolságtartó sebességtartó berendezésként vagy adaptív tempomatként ismerjük. Ez azon menetbiztonságot elősegítő rendszerek közé tartozik, amely szó szerint életet menthet. Azon túl, hogy az autót a betáplált sebességen tartja, radaroknak köszönhetően figyeli az előttünk haladó gépjármű sebességét, és nem engedi, hogy belehajtsunk. Lelassítja az autót az előtte haladó gépkocsi sebességére, majd ha az kitér az autó elől, akkor visszagyorsítja az eredetileg betáplált gyorsaságra. A fejlettebb rendszerek hosszú kocsisorokban, dugókban való araszoláskor is segítenek, elég beállítani a gyorsaságot, s a gépjármű magától gyorsul és lassul, mindezt úgy, hogy nem hajt bele az előttünk haladó gépkocsiba.

ADAS

Az angol Advanced Driver Assistance Systems rövidítése azon rendszerek gyűjtőneve, amelyek elősegítik a gépjármű vezetését. Ide tartozik a már említett adaptív sebességtartó, az ütközésre figyelmeztető vagy közlekedési táblákat felismerő rendszer.

ADS/DCC

Ez is egy angol elnevezés, az Adaptive Damping System rövidítése, ami nem más, mint az autó csillapítási rendszere, adaptív futóműve. A rendszer folyamatosan reagál a változó útviszonyokra, miközben a fékezési, kormányzási és gyorsítási manővereket is tekintetbe veszi, összességében jelentősen javítva az autó menettulajdonságait. Ennek a rendszernek köszönhetően állíthatjuk be az autón a sportos vagy a normál üzemmódot. A Volkswagen a rendszert DCC-nek (Dynamic Chassis Control) hívja, míg a BMW például DDC-nek (Dynamic Damper Control).

AFS

Az Adaptive Frontlight System nem más, mint az adaptív fényszóró rendszer, amely a fényszórókat az aktuális helyzethez igazítja a sofőr beavatkozása nélkül. Ennek köszönhetően jobban látjuk az utat, ám nem vakítjuk meg a szembe vagy előttünk közlekedő autók sofőrjeit, a rendszer ugyanis képes az ő látószögükből kitakarni a vakító fényt.

ASR

Az egyik, ABS-re épülő rendszer a kipörgésgátló, melynek rövidítése az ASR. Ez olyankor lép működésbe, amikor a hajtott kerék kipörög és megszűnik a keréken az oldalvezető erő. A fronthajtásos jármű ilyenkor kormányozhatatlanná, a hátsókerék-hajtásos instabillá válik. Ennek elkerülése érdekében a kipörgésgátló a blokkolásgátló kerékfordulatszám-érzékelőjének jele alapján érzékeli a káros jelenséget, és a motor nyomatékát csökkentve megszünteti a kipörgést. A rendszert 1987-től szerelik gépkocsikba.

ARS

Ez egy rendkívül korszerű, légzsákokkal összefüggő rendszer, az angol Advanced Restraint System rövidítése. A rendszer gondoskodik arról, hogy a légzsákok az autóban ülő személyek száma, súlya vagy az ülések elhelyezése alapján fújódjanak fel.

BLIS/BSD

A Blind Spot System vagy a Blind Spot Detection rendszerek figyelmeztetik a sofőrt a holttérben található gépkocsikra, rendszerint a visszapillantó tükörbe épített kijelzővel. Ezen rendszert is fokozatosan fejlesztik, így bizonyos változatai már a parkolóhelyről tolató autóhoz hátulról közelítő gépkocsikra is képesek figyelmeztetni.

DDD

Egyre több autógyártó szereli a gépkocsikba a sofőr éberségét figyelő rendszert, amely különböző jelek alapján – például gyakori sávváltás irányjelző használata nélkül – kiértékeli, mikor lehet fáradt a sofőr és figyelmezteti őt, hogy pihenőt kellene tartani. Erre a rendszerre is más-más elnevezéseket használnak az egyes autógyártók. A BMW-nél ezt jelöli az Attention Assistant, a Fordnál a Driver Alert, a Mercedesnél az Attention Assist, a Nissannál a Driver Attention Allert, a Volvónál pedig a Driver Alert Control.

EBD

Fékezéskor az első tengelyen nő, a hátsón csökken a függőleges nyomóerő. Mivel ezzel arányos az adott tengelyen kifejthető fékerő is, hátul csökkenteni, elöl növelni kell azt, hogy az adott tapadási viszonyok között elérhető legyen a maximális lassulás. Az elektronikus fékerőelosztó (EBD) ezt a feladatot végzi el. A modernebb EBD rendszerek nemcsak a tengelyek, hanem a jobb és a baloldali kerekek között is képesek elosztani a fékerőt, aminek kanyarban történő fékezéskor van nagy jelentősége.

EDS

Elektronikus differenciálzár (Electronic Differential Lock, Elektronische Differenzial Sperre). Az elektronikus differenciálzár sima és komfortos elindulást tesz lehetővé a különböző tapadású útfelületeken. Amikor valamelyik kerék kipörög, az elektronikus differenciálzár célirányosan lefékezi azt, miközben a vonóerőt a nagyobb tapadású kerekekhez továbbítja.

ESC

Az ESC (Elektronikus Stabilitás Szabályozás – Electronic Stability Control) a pályaelhagyásos balesetek számát hivatott csökkenteni, ezért igen fontos szerepet kap a mai modern autóknál, és elengedhetetlen a nagy teljesítményű sportautók és luxusautók kordában tartása érdekében. Ha a gépkocsi a saját tengelye körül hirtelen elfordul, a kormánymozdulatokra nem megfelelően reagál, akkor elveszti a stabilitását. Az ESC az irányeltérési szögsebességet méri (rezgőhengeres girométerrel), és ha ez eltér a normálistól, az ESC beavatkozik. Szükségtől függően vagy csak a kerekekre leadott vonóerőt mérsékli, vagy, ha ez kevésnek bizonyulna, egymástól teljesen függetlenül fékezi a megfelelő kerekeket is. Az ESC értékeli az ABS féknyomás- és kerékfordulatszám-érzékelőinek az adatait is, s ezek függvényében határozza meg a szükséges beavatkozásokat.

HBA

A hidraulikus fékasszisztens (Hydraulic Brake Assist – HBA) segíti a vezetőt a vész- vagy pánikfékezés esetén. A fékasszisztens a fékpedál működtetésének gyorsaságából megállapítja, hogy a vezető teljes fékezést kíván-e végrehajtani, és ameddig a vezető nyomva tartja a fékpedált, egészen az ABS szabályozási tartományáig terjedően automatikusan megnöveli a féknyomást. Amikor a vezető már nem nyomja olyan erővel a fékpedált, a rendszer újra a normál értékre csökkenti a féknyomást. Ennek köszönhetően jelentősen lerövidül a megálláshoz szükséges út. A rendszer a vezető számára szinte észrevehetetlenül működik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?