Tavaly 21 európai országban a munkáltatók háromnegyede nem tudott olyan munkavállalót találni, aki megfelelő képzettséggel rendelkezett volna.
Sok ország küzd munkaerőhiánnyal!
A megfelelő jelöltek hiánya egyre komolyabb problémává válik a vállalkozások számára Európa-szerte – derült ki a ManpowerGroup globális munkaerő-kölcsönző cég felméréséből.
Hasonló nehézségeket támasztanak alá az Eurostat megállapításai is. Az EU-ban 2023-ban a kis- és középvállalkozások 54 százaléka mondta azt, hogy a megfelelő készségekkel rendelkező alkalmazottak megtalálásának nehézségei az egyik legsúlyosabb problémájuk.
A ManpowerGroup felmérése rámutatott, hogy a tehetséghiány jelentős globális kihívás. „Az éves felmérésünkben szereplő számok drámaian megnőttek, mivel a szakképzett munkaerő iránti igény egyre sürgetőbbé válik” – mondta Mara Stefan, a ManpowerGroup alelnöke az Euronews Businessnek.
Az arányuk a finnországi 59 százaléktól a németországi és görögországi 82 százalékig terjedt. „Európa népessége elöregszik, és a születések számának globális csökkenése tovább növeli a készség- és tehetséghiányt” – mutatott rá Stefan. Egy másik tény magyarázza, hogy a tehetséghiány miért hangsúlyosabb Németországban, mint Finnországban. Németországban 2023-ban a munkanélküliségi ráta három százalékos volt, míg Finnországban elérte a hét százalékot.
Öt évvel ezelőtt 21 európai országban átlagosan csak 42 százalékos volt a megfelelő munkaerő hiánya, tavaly ez már 75 százalékra emelkedett. Különösen Írországban, az Egyesült Királyságban, Spanyolországban és Franciaországban volt jelentős növekedés.
Szlovákia a vizsgált országok alsó harmadában van, a vállalatok 54 százaléka számolt be 2018-ban szakképzett munkaerőhiányról, szemben a tavalyi 79 százalékkal, ami enyhe, 25 százalékos növekedést jelent.
(trend)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.