Sok nyomot találtak a Czóbel Múzeumban

Budapest. A rendőrségi helyszínelők sok, a tettesek azonosítására alkalmas ujj- és lábnyomot rögzítettek a szentendrei Czóbel Múzeumban, ahonnan a múlt héten péntekre virradó éjszaka ismeretlen tettesek elloptak négy értékes festményt. A képek együttes értékét a múzeum 120 millió forintban jelölte meg.

Budapest. A rendőrségi helyszínelők sok, a tettesek azonosítására alkalmas ujj- és lábnyomot rögzítettek a szentendrei Czóbel Múzeumban, ahonnan a múlt héten péntekre virradó éjszaka ismeretlen tettesek elloptak négy értékes festményt. A képek együttes értékét a múzeum 120 millió forintban jelölte meg. A Népszabadság kérdésére Szabó Jenő ezredes, a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója elmondta: a rendőrség túlzottnak tartja ezt az összeget, ezért szakértőket rendelt ki a „tényleges kárérték” megállapítására. Azt azonban a Pest Megyei Rendőr-főkapitányságon is elismerték, hogy a pontos kárértéknek nyomozati szempontból szinte semmi jelentősége sincs. Már megkezdődött a helyszínen rögzített ujjlenyomatok összehasonlítása a bűnügyi nyilvántartóban tárolt ujjlenyomatokkal. Ha az ismeretlen elkövető korábban már büntetett volt, jó esély van az azonosítására. A helyszínen rögzített nyomok alapján a Pest megyei rendőrök úgy vélik, a betörést két férfi követte el.

Az ujjlenyomatok összevetése rendkívül időigényes munka, ezért más módon is keresik a lehetséges elkövetőket. A legintenzívebb kutatás az úgynevezett „értékesítési vonalon” zajlik. A nyomozók az ismert orgazdákat, valamint a „szürke zónában” is tevékenykedő legális műkereskedőket ellenőrzik, tőlük próbálnak meg információhoz jutni arról, hogy volt-e igény az utóbbi időben a feketepiacon Czóbel-képekre, volt-e olyan érdeklődő, akit nem legális forrásból származó képek is érdekeltek volna, vagy kínáltak-e a műkincspiacon ismeretlen személyek Czóbeleket megvételre.

Az 1976-ban, 93 éves korában meghalt festő Mme Daudet portréja, Pihenő nő, Kalapos nő és Ülő fiú című képét akasztották le a betörők a múlt csütörtökön, kora hajnalban a falról. A tolvajok egy ablakrácsot lefeszítve jutottak be az épületbe, és bár a riasztóberendezés jelzett, az nem a rendőrségre volt bekötve, hanem a megyei múzeumi központba, így a behatolók zavartalanul távozhattak zsákmányukkal. Az őrnek hét gyűjteményre kellett vigyáznia. Egyébként Magyarországon évente húsz-harminc múzeumi betörést jelentenek a rendőrségnek. A templomok és magángyűjtemények kincseit ennél is jóval gyakrabban fosztogatják. Az okozott kár 500-600 millió forint körül van egy évben. Az országos gyűjteményeknek viszonylag megfelelő a védelmük, az önkormányzati intézmények némelyikét inkább csak a jó szerencse óvja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?