A megfigyelések történetében először rejtélyes, a Nap felülete felé tartó gázfelhőt vett észre egy űrszonda. A felfedezés egyúttal tudományos feltevés bizonyítására is szolgál: eszerint a Nap recirkulálja (újra keringteti) az atmoszférájában található mágneses mezőket.
Rejtélyes gáz tart a Nap felé
Az Európai Űrügynökség által indított Soho űrszonda rejtélyes gázfelhőt vett észre, amely a Nap felülete felé tartott. A tudósokat igencsak meglepte a furcsa jelenség, a töretlenül haladó gáznak ugyanis 120 kilométer/másodperc sebességű napszéllel kell szembeszállnia. Az űrszonda képeit Neil Sheeley és Ji-Ming Vang készítették el az Egyesült Államok tengerészeti kutató laboratóriumában.
A Soho űrszonda kutatásában résztvevő Bernhard Fleck nagyon meglepődött a képek láttán. „A Soho felfedezése előtt senki sem gondolta volna, hogy egy gázfelhő a rossz irányba, azaz a Nap felé is haladhat” – mondta a tudós.
A csillagászok szerint a Nap körül található mágneses mező változása vonzza a felhőt a felület irányába. A beáramlás a Nap felületétől számított 2,7 millió kilométeres magasságban kezdődhetett. Ha ez igaz, és a képek összeomló mágneses hurkokat mutatnak, amelyek az anyagokat a napszéllel ellentétes irányba vonzzák, akkor bebizonyosodott az a feltevés, mely szerint a Nap recirkulálja az atmoszférájában található mágneses mezőket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.