Rádióüzenet a világűrből

London. A Földön kívüli élet aktív kutatásának kezdete óta az eddigi talán legígéretesebb rádiójelet vizsgálják csillagászok, akik egyelőre óvatosan nyilatkoznak az esélyekről.

A New Scientist brit tudományos folyóirat e heti számának beszámolója szerint a jelet a világ legnagyobb rádióteleszkópja, a Puerto Ricóban működő, sziklavölgybe süllyesztett, több száz méter átmérőjű Arecibo antenna fogta, mégpedig többször is. A bejelentés legnagyobb szenzációját ez utóbbi tény jelenti. Hiszen gyanús jeleket már korábban is fogtak a Földön kívüli értelmes élet kutatásával foglalkozó szakértők, de e jelek közös jellemzője az volt, hogy soha többet nem ismétlődtek meg. Ugyanígy hiába keresik azóta is az ohiói egyetem antennája által csaknem 30 éve felfogott, híres „Wow!” szignált, amely pedig szakértők szerint magán viselte a Földön kívüli intelligens életformáktól várt rádiójelek szinte minden valószínűsített ismérvét. A mostani – egyelőre a nem túl romantikus SHGb02+14a azonosító kóddal ellátott – jelet azonban eddig háromszor sikerült észlelni az égbolt egyazon pontján, a Halak és a Kos csillagképek közötti területen, összesen mintegy egy percnyi ideig – áll a tekintélyes tudományos magazin cikkében. Az eddigi észlelési idő nem elégséges ahhoz, hogy pontosan meghatározzák a jel forrásának helyét. Azt azonban sikerült megállapítani, hogy a jel frekvenciája 1420 megahertz, egyike azoknak a fő frekvenciáknak, amelyeken a hidrogén, a világegyetem leggyakoribb eleme kibocsátja és elnyeli az energiát.

A SETI-közösség tagjai, vagyis az űrbeli intelligens élet nyomait kutató szakértők körében általánosan elfogadott nézet szerint ez a legvalószínűbb olyan frekvencia, amelyen bármely értelmes lény hírt adhat magáról. Éppen abból a meggondolásból, hogy más bolygók lakói is jó eséllyel a leggyakoribb elem kisugárzási frekvenciájára hangolják rá vevőkészülékeiket.

Egyelőre azonban az SHGb02+14a jelet vizsgáló tudósok is igen óvatosak annak megítélésében, hogy a gyanús rádiószignál honnan is eredhet. A kételyek egyik legfőbb forrása az, hogy az égbolt adott térsége meglehetősen üres: abban az irányban ezer fényéven belül egyetlen lehetséges csillagot vagy bolygórendszert sem ismer a tudomány. A másik furcsaság az, hogy a jel frekvencia-eltolódásának mértékéből következtethetően a jeladó telephelyéül szolgáló égitest – ha van ilyen – a Földnél vagy negyvenszer gyorsabban forogna tengelye körül.

A szakértők szerint mégis ez az eddigi legígéretesebb jel azóta, hogy a SETI@home program hat éve beindult. E program lényege az, hogy a vállalkozó önkéntesek világszerte a SETI-közösség által befogott jelek elemzésére engedik át saját számítógépeik fölös kapacitásait, amikor a gépet éppen nem használják.

A még tavaly februárban fogott SHGb02+14a jelet is e program keretében azonosította több személyi számítógép.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?