Problémás éves elszámolások

A lakáskezelőknek a hatályos törvények szerint május 31-ig kellett elkészíteniük a közüzemi díjak és a közös költségek 2005-ös évre szóló elszámolását. Ha szeretnénk időben kézhez kapni, ezt érdemes belefoglalni a lakáskezelővel kötött szerződésbe.

A szolgáltatók gyakran az elöregedett vezetékek miatt keletkező veszteségüket is a lakókkal fizettetnék meg, ezért érdemes alaposan áttanulmányozni a lakáskezelővel kötendő szerződést az aláírás előttTASR/EPA-felvételNem ritka eset, hogy a lakástulajdonosok az éves elszámolást csak nyáron kapják meg, amikor a szabadságok miatt képtelenek reklamálni az esetleges túlkapások miatt. Hogyan védekezhetünk ez ellen?

A lakástulajdonos és a lakáskezelő közötti jogviszonyt egyedül a lakástörvény rendezi. 2004. július 1-jén lépett életbe a 182/1993 Tt. számú lakástörvény 367/2004 Tt. számú módosítása, amely egyebek között a közüzemi díjakra fizetendő előlegek kérdését is érintette. A törvény szerint a lakáskezelői feladatokat a lakástulajdonosok közössége vagy magáncég is végezheti. Ha a törvény valamire nem gondol, akkor ezt a lakáskezelővel kötött szerződésben kell meghatározni.

A jelenleg érvényes jogszabály ugyanakkor csak azt határozza meg, hogy az éves elszámolást a lakáskezelőnek legkésőbb május 31-ig kell elkészítenie.

Ha a kezelővel nem foglaltuk szerződésbe, hogy az elszámolást meddig kell eljuttatniuk számunkra, akkor semmi sem akadályozza abban, hogy az elszámolást akár a nyár kellős közepén kézbesítse számunkra. Épp ezért, ha szeretnénk elkerülni az esetleges problémákat, már a kezelővel kötött szerződésben gondolnunk kellene erre, vagyis pontosan meg kellene határoznunk, hogy az elszámolást meddig kell eljuttatnia számunkra, és azt is, hogy meddig reklamálhatunk.

Ekkor sem vagyunk azonban teljes biztonságban, hiszen az esetleges reklamáció esetén bizonyítanunk kell, hogy mikor kaptuk kézhez az elszámolást. Manapság a lakáskezelők nagy része ezt egyszerűen bedobja a postaládánkba, így később nagyon nehéz bebizonyítani, hogy mikor is jutottunk hozzá, vagyis hány napunk maradt a reklamálásra.

Mindezt úgy orvosolhatnák, ha a lakáskezelők ajánlott levélben küldenék el az elszámolást. Ezt azonban a kezelők nem tartják jó megoldásnak, hiszen ezzel nőnek a költségeik. Ez is azt bizonyítja, hogy soha nem lehetünk felkészülve minden eshetőségre, így a lakáskezelővel kötött szerződés aláírását megelőzően ilyen részletekre is ügyelnünk kell. Csak a tökéletesen kidolgozott szerződés nyújt biztonságot számunkra, hogy jogainkat később a bíróság is elismerje.

Ha nem vagyunk megelégedve a lakáskezelő által kiállított elszámolással, a reklamáláskor így is csak a kezelő által vezetett dokumentumokat tanulmányozhatjuk át. Az árak ugyanakkor a kezelő és az energiaszolgáltató által kötött szerződésben vannak rögzítve. Milyen esélyünk van megtekinteni ezeket a szerződéseket is? Nos, a jogászok szerint a lakáskezelő és az energiaszolgáltatók által kötött szerződésbe csak akkor nyerhetünk betekintést, ha ezt a szerződés nem tiltja.

Ellenkező esetben az sem segít, hogy az energiaszolgáltatók ügyfelei vagyunk, a szerződés számunkra tabu. Mindez leggyakrabban a szemétszállítást, a hő- és vízszolgáltatást érinti. A szerződés titkosításának „köszönhetően” esélyünk sincs arra, hogy megtudjuk, miért fizettünk olyan sokat, noha államilag szabályozott árakról van szó.

A fentieken egyedül úgy segíthetünk, ha a lakáskezelőtől megköveteljük a nyilvános szerződéseket, hiszen épp a lakáskezelő az, amelynek a mi érdekeinket kellene szem előtt tartania. A tapasztalatok azonban egyelőre mást mutatnak, vagyis a kezelők többnyire teljes mértékben a szolgáltatók által kiállított számlákat védelmezik, csak közvetítő szerepet töltve be. ĺgy problémák nélkül megfizettetik velünk azokat a veszteségeket is, amelyek a szolgáltatók elöregedett vezetékei miatt keletkeztek.

Mára a lakások nagy részében már nemcsak hideg- és melegvízmérők vannak, hanem a fűtőtestekre is mérőket szereltek, ennek ellenére a lakáskezelők továbbra is felszámolják azt a melegvíz- vagy hőmennyiséget, ami ugyan kijött a szolgáltatótól, de a fogyasztóhoz már nem ért el. Jelenleg nagyon nehéz bizonyítani, hogy ezért ki a hibás, hiszen az energiaszolgáltatók azzal védekezhetnek, hogy a veszteség a lakóházban lévő elöregedett vezetékek miatt keletkezett, ezért pedig mi vagyunk a felelősek. (m. i., p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?