Paradicsom, paprika és amit még nem késő eltenni

Lecsó – nyersen
Hozzávalók:
Zöldpaprika, paradicsom, só.
Elkészítése:
A zöldpaprikát megmossuk, megtöröljük, a magházát eltávolítjuk. Aki nem szereti a csípőset, az az erét is vágja ki. Ügyeljünk arra, hogy mag ne kerüljön bele. A paprikát csíkokra vágjuk, és egy nagyobb edénybe téve besózzuk.

Lecsó – nyersen

Hozzávalók:

Zöldpaprika, paradicsom, só.

Elkészítése:

A zöldpaprikát megmossuk, megtöröljük, a magházát eltávolítjuk. Aki nem szereti a csípőset, az az erét is vágja ki. Ügyeljünk arra, hogy mag ne kerüljön bele. A paprikát csíkokra vágjuk, és egy nagyobb edénybe téve besózzuk. ĺgy hagyjuk legalább néhány óráig, de egész éjszakára is lehet. A paradicsomot megmossuk, megtöröljük, kivágjuk a csutkáját, és karikára vágva az üvegek aljára tesszük. Azután a paprikát kinyomkodjuk és megtöltjük félig az üveget, ismét egy sor paradicsom következik, majd paprika, s a tetejére annyi paradicsom, hogy betakarja a paprikát. Az üveget lezárjuk, és jól kidunsztoljuk. Az így eltett lecsó télen is olyan, mintha friss paprikából készítenénk. (A háromdecis üvegeknek csak az aljára és a paprika tetejére teszünk paradicsomot.)

Mustáros paradicsomsaláta

Hozzávalók:

1/2 kg húsos paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 1 evőkanál mustár, só, ecet, cukor, olaj.

Elkészítése:

A paradicsomot vékonyra felszeleteljük, lapos üvegtálra rakjuk. A mustárt sóval, ecettel, cukorral, olajjal összekeverjük, és fél órára a hűtőszekrénybe tesszük. A vöröshagymát apróra vágjuk, rászórjuk a paradicsomszeletekre, és megöntözzük a mustáros lével. Azonnal tálaljuk (korábban ne készítsük el, mert a paradicsom elázik.)

Töltött paradicsom (Libanon)

Hozzávalók:

8 nagy paradicsom, 4 evőkanál vaj, só, bors, fél liter húsleves (kocka), apróra vágott petrezselyem. A töltelékhez: 20 dkg darált hús, 1-2 evőkanál olaj, 2-3 evőkanál száraz vörösbor, só, bors, 2 evőkanál apróra vágott kapor, 1 deci húsleves, 1 fej vöröshagyma apróra vágva, 2 kávéskanál apróra vágott petrezselyem.

Elkészítése:

Először elkészítjük a tölteléket. Az olajban megpirítjuk a hagymát, hozzáadjuk a rizst és a húslevest, és addig pároljuk, amíg a leve elfő. Ezután beletesszük a húst, a bort és a fűszereket, és még további 5-6 percig pároljuk. A paradicsomot megmossuk, a tetejét levágjuk, a belsejét kivájjuk, megtöltjük a töltelékkel, tűzálló tálba rakjuk, sózzuk, borsozzuk, ráöntjük a vajat és a húslevest, és takaréklángon 30 percig főzzük. Melegen tálaljuk, meghintve petrezselyemmel.

Különleges paprikasaláta

Hozzávalók:

6 zöldpaprika, 30 dkg apró paradicsom, 3 evőkanál olaj, 1 evőkanál ecet vagy fél citrom leve, 1 gerezd fokhagyma, 1 mokkáskanál reszelt hagyma, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyem, só, bors.

Elkészítése:

A paprikákat sütőben vagy teflonos edényben megsütjük, csak anynyira, hogy a héját lehúzhassuk. Ezután eltávolítjuk a magját és a magházat, és cikkekre vágjuk, mintha lecsót készítenénk. A paradicsomot is cikkekre vágjuk. Tálban elkeverjük az olajat, az ecetet, az összezúzott fokhagymát, a reszelt vöröshagymát, a petrezselymet, sózzuk, borsozzuk, jól összekeverjük. Beletesszük a paprikát, a paradicsomot, lehűtve tálaljuk.

Sült paprika

Hozzávalók:

50 dkg paprika, 10 dkg apró szemű paradicsom, 2 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 10 dkg angolszalonna, 10 dkg juhsajt, só, bors,

1 kiskanál kakukkfű, olívaolaj.

Elkészítése:

A paprikát megmossuk, magháztalanítjuk és csíkokra vágjuk. A vöröshagymát nyolcadokra vágjuk, a paradicsomot egészben hagyjuk (vagy félbe vágjuk). Egy nagyobb serpenyőben felhevítünk 3-4 kanál olajat, és beletesszük a paprikát. Ha félig megsült, hozzáadjuk a hagymát, a zúzott fokhagymát, és tovább sütjük. Végül beletesszük a paradicsomot, a kakukkfüvet, sózzuk, borsozzuk és kissé még hevítjük. A vékonyra szelt szalonnát külön pirítjuk meg. A sült paprikát tányérra tesszük, meghintjük a szalonnával és a juhsajttal.

Paradicsomos-sajtos pite (Új-Zéland)

Hozzávalók:

10 dkg vaj vagy margarin, 15 dkg liszt, 1-2 paradicsom, 10 dkg reszelt sajt, 6 vékony szelet angolszalonna, 3 tojás fölverve, 3 deci tej, só, bors, apróra vágott petrezselyem.

Elkészítése:

A vajat a liszttel összegyúrjuk. Teszünk hozzá 2-3 evőkanál vizet, és gombóccá gyúrjuk. Kinyújtjuk, kibélelünk vele egy kb. 25 cm átmérőjű lapos tálat (jénai tál tetejét) úgy, hogy az oldalait is tészta borítsa. A paradicsomokat nyolcadokra vágjuk és egyenlően elosztjuk a tésztán. Rászórjuk a sajtot és az apróra vágott angolszalonnát. A három tojást felverjük, hozzáadjuk a sót, a borsot, a petrezselymet, és a sajtra öntjük. Kb. 1 óra hosszat sütjük, takaréklángon, amíg a töltelék meg nem szilárdul. Melegen tálaljuk.

Szilvás nutella

Hozzávalók:

2 kg szilva, 1 kg cukor, 1 tábla főzőcsokoládé, tetszés szerint kakaó.

Elkészítése:

A szilvát megmossuk, kimagozzuk, a cukorral együtt megfőzzük és átpasszírozzuk. Hozzáadjuk a kakaót, a csokoládét, összekeverjük, egy egész napig állni hagyjuk. Kis üvegekbe rakjuk és jól kidunsztoljuk.

Szilvás bodzadzsem

Hozzávalók:

Kimagozott szilva és bodzabogyó azonos mennyiségben, fahéj, cukor, kevés víz.

Elkészítése:

A szilvát és a bodzát összenyomkodjuk, egy kevés vizet adunk hozzá, és addig főzzük, amíg teljesen pépessé válik. Hozzáadjuk a fahéjat, a szegfűszeget (1 kg masszára számítva kb. fél-fél grammot), beleszórjuk a cukrot (1 kg masszára 60 dkg-ot), állandó keverés mellett addig főzzük, míg a cukor elolvad és a dzsem besűrűsödik. Üvegekbe töltjük és kidunsztoljuk.

Gyömbéres körte

Hozzávalók:

1 1/2 kg körte, 10 szem szegfűszeg, 3 dkg friss gyömbér, 1/2 liter ecet, 40 dkg cukor, 2 kis rúd fahéj, őrölt szerecsendió, 1 citrom.

Elkészítése:

A citromot forró vízben megmossuk, szárazra töröljük, meghámozzuk, és a héját vékony csíkokra vágjuk. A gyömbért meghámozzuk, vékony csíkokra vágjuk. Fél liter vizet az ecettel és a cukorral felforralunk, hozzáadjuk a citromhéjat, a gyömbért, a fahéjat, a szerecsendiót. Leveszszük a tűzről. A körtét meghámozzuk, félbe vágjuk, kivágjuk a magházat, és a fél körtéket megspékeljük szegfűszeggel, majd beletesszük az ecetes-cukros-gyömbéres lébe. Lefedve 10 percig főzzük. Azután kivesszük a léből, üvegekbe rakjuk, a lét pedig 20 percig kis lángon tovább forraljuk, majd az üvegekbe töltjük még forrón, hogy a körtét ellepje. Az üvegeket lezárjuk, hűvös helyen tartjuk.

A gyömbéres körtét vadhúshoz, marhahúshoz, hideg sültekhez adjuk. (k)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?