Két módszer
Emberi pluripotens sejteket jelenleg két forrásból lehet nyerni. Mindkét módszert állati modelleken fejlesztették ki.
1. Az embriócsomó pluripotens őssejtjeinek közvetlen kinyerése a hólyagcsírából (Thomson).
ŐSSEJTFORRÁSOK
Két módszer
Emberi pluripotens sejteket jelenleg két forrásból lehet nyerni. Mindkét módszert állati modelleken fejlesztették ki.
1. Az embriócsomó pluripotens őssejtjeinek közvetlen kinyerése a hólyagcsírából (Thomson). A hólyagcsíra-állapotú embriók mesterséges megtermékenyítési kísérletek feleslegben maradt termékei. Az embriókat tehát szaporodás céljára állítják elő, nem kutatásokra.
2. Pluripotens őssejtek kinyerése elvetélt magzatokból (Gearhart). A donortól itt is beleegyezés szükséges. A sejteket az ősivarszervek területéről veszik ki (a magzat azon szöveteiből, amelyekből a petefészkek, illetve a herék fejlődtek volna ki).
Valójában minden olyan módszer szolgáltathat pluripotens őssejt-forrásokat, amely hólyagcsírát, illetve embriócsomót hoz létre. Éppen ezért a nukleáris transzfert (maganyag-átvitelt) alkalmazó, „klasszikus” klónozási technológia is szóba jöhet megoldásként. Ez esetben egy petesejtet megfosztanak sejtmagjától (ezáltal genetikai anyagától), majd az üres peteburkot egyesítik egy komplett testi sejttel. Az így létrejövő sejt képes egy új egyeddé fejlődni (lásd Dolly), vagyis totipotens. E klónozással létrehozott totipotens sejt osztódása tehát kialakítja a hólyagcsíra állapotot is, amelyből pluripotens őssejtek nyerhetők. Az őssejtek előállításának másik megoldása lehet, hogy felnőtt szervezet elkötelezett, differenciált sejtjeiből közvetlenül nyerünk őssejteket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.