Nyertesek és vesztesek

Az amerikai félidős kongresszusi választások első nagy veszteseiről és nyerteseiről közlünk összeállítást.

Az amerikai félidős kongresszusi választások első nagy veszteseiről és nyerteseiről közlünk összeállítást.

A fő vesztesek:

– A republikánusok képviselőházi veresége mindenekelőtt személyes kudarc George Bush elnök számára, aki második hivatali időszakának második felében kényelmetlen hatalomosztozkodásra kényszerül a többséget szerzett demokratákkal.

– Elveszíti tisztségét Dennis Hastert, a képviselőház eddigi, a Fehér Házhoz lojális elnöke. Hastert már korábban arra kényszerült, hogy lemondjon a kollégái melletti kampányolásról egy szeptember végén kipattant botrány miatt. Azzal gyanúsítják, hogy szemet hunyt egyik képviselőtársának viselt dolgai, nevezetesen egy kongresszusban dolgozó kiskorú fiú molesztálása felett.

– Lemondhat 2008-as elnökválasztási ambícióiról John Kerry korábbi demokrata párti elnökjelölt, miután egy félresikerült tréfát engedett meg magának a választási kampányban. Egy Los Angeles-i választási rendezvényen arra szólította fel az egyetemistákat, hogy „tanuljanak jól, legyenek talpraesettek, tanuljanak meg boldogulni az életben, különben Irakban találják magukat”. John Kerry nemcsak bocsánatkérésre kényszerült, hanem le kellett mondania közszerepléseit is a félidős választások kampányában, nehogy rontsa a demokrata jelöltek esélyeit.

– Ugyancsak otromba tréfa pecsételheti meg George Allen virginiai republikánus szenátor politikai sorsát, akit néhány hónapja még a 2008-as elnökválasztás esélyes jelöltjeként emlegettek. Allen a kampányban tréfának szánva makimajomnak nevezte demokrata ellenfelének egy indiai származású önkéntes aktivistáját.

A fő nyertesek:

+ Nancy Pelosi újraválasztott kaliforniai demokrata párti képviselőnő, eddigi frakcióvezető, aki minden valószínűség szerint a képviselőház első női elnöke lesz az amerikai történelemben.

+ Hillary Clintont, a volt elnök, Bill Clinton feleségét nemcsak újraválasztották New York állam demokrata párti szenátorává, de 30 millió dolláros kampányával jelentősen hozzájárult pártja képviselőházi sikeréhez is.

+ Barack Obama, aki sokak szerint az Egyesült Államok következő elnöke lehet, a kampány egyik legnagyobb sztárja volt. A Chicagóban megválasztott demokrata szenátor – egyelőre – az egyetlen fekete bőrű tagja a szenátusnak.

+ John McCain arizonai szenátor, akinek újraválasztása nem volt kérdéses, George Bush republikánus ellenfele volt a 2000-es elnökjelölti versengésben. Ma már őt tartják a legesélyesebb republikánus elnökjelöltnek a 2008-as elnökválasztáson. Ő az, aki a pártban megtestesíthetné a „változást a folytonosságban”, és új republikánus színeket hozhatna az elnökválasztáson. (m, a)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?