Pozsony. Az iskolai kamerák ugyan meggátolhatják a tantermi lopásokat, de nem segíthetnek az agresszió problémájának leküzdésében. Mint mindennel, az iskolai kamerákkal is lehet élni és visszaélni, állítja Stredl Terézia pszichológus, a komáromi Selye János Egyetem Óvó- és Tanárképző Tanszékének tanára.
Nem fojtja el a gyerekek agresszióját a kamera
Csupán ellenőriz, az agressziót nem kezeli
Az iskolai kamerákkal kapcsolatban tulajdonképpen csak az ellenőrzés egy formájáról van szó. „Ha az ember ellenőrizve érzi magát, jobban működik az önkontrollja. Ha figyel valaki, egészen egyszerűen másképp viselkedem, nem engedem meg magamnak mindazt, azokat a szélsőséges megnyilvánulásokat, amelyeket egyébként más helyzetben esetleg megengednék. A bennünk rejlő agressziót a megfigyelés ténye alapvetően nem csökkenti, nem jelent rá megoldást. Csupán visszafogja az agresszív viselkedést, de nem oldja. A probléma ugyanis nem a felszínen érhető tetten. Attól, hogy az embert veszi a kamera, még nem lesz kevésbé agresszív, legfeljebb kevésbé mutatja ki. A kamera használata ugyanakkor kétségkívül segíthet az iskolai bántalmazásos esetek visszaszorításában” – emlékeztetett Stredl Terézia. (Ez utóbbinak, vagyis az iskolai zaklatásnak a felmérések tanúsága szerint egyébként főként a 15 évesek vannak kitéve. A tapasztalatok szerint a bullying-jelenség az ország keleti megyéiben sokkal gyakoribb, mint például a pozsonyi kerületben.)
Tudnom kell, hogy figyelnek
A szakértő szerint fontos, hogy a bekamerázott iskolaépületen belül megkülönböztessék egymástól a nyilvános és az úgynevezett személyes tereket. A mellékhelyiségekbe felszerelt kamerák például alapvetően sértenék a személyiségi jogokat. „Ha már előre tudomásom van arról, hogy az épületben, ahova belépni készülök, kamerákkal tartanak majd szemmel, véleményem szerint rendben van a dolog. Viszont ha utólag értesülök arról, hogy egy bizonyos térben megfigyeltek, hát azt hiszem, azt joggal vehetem zokon” – fűzte hozzá a pszichológus. Az iskolai kamerák alkalmazásával nehéz egyöntetű álláspontra helyezkedni, helyzetfüggő ugyanis. Egy azonban bizonyos, világos különbséget kell tennünk a nyilvános és a magánszféra között.
A kamera sem láthat mindent
Egy dolog, hogy a biztonsági kamera kiszűrheti az agresszív cselekedeteket, kérdés azonban, mi lesz azzal az agresszióval, mely a kamerák jelenléte miatt felhalmozódik a tanulókban és kirobban, amint kilépnek a bekamerázott épületből. Szintén kérdés, mi lehet a következménye annak, ha a diákot korlátozzák spontán viselkedésében. (-cz-e)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.