Pozsony. 2007. június elsejétől kötelező lesz a gyermekülés használata a személy- és tehergépkocsikban a 15 évesnél fiatalabb, egyben a 150 cm-es magasságot el nem érő és 36 kilogrammnál alacsonyabb testsúlyú gyermekek számára. Országszerte számtalan típusú és minőségű gyermekülést használnak, ám nem mindegyik felel meg a normáknak.
Nem ajánlott a legolcsóbb
Az Európai Unió területén már 2006 májusától kötelező a gyerekülés használata. A kötelező használatot tavaly tavasszal már megpróbálta törvénybe iktatni a parlament, akkor azonban a vita szociális fejtegetésekbe fulladt, a képviselők az ülések ára miatt nem fogadták el a javaslatot. A legegyszerűbbek közül a legolcsóbb 500 koronába kerül, a kisebbek számára 2–3 ezer koronáért is kapható biztonsági ülés – a legdrágábbakért akár 20 ezer koronát is elkérnek. A használat szinte valamennyi környező országban már kötelező, általában 11–12 éves korig, illetve 150 cm testmagasságig.
A Szlovákiában elfogadott kormányrendelet két esetben kivételt tesz. Nem kell pótülés a harmadik gyermeknek, ha az már három-évesnél idősebb. Ebben az esetben elég, ha a gyermek biztonsági övet használ. Ezt a lehetőséget azért iktatták a rendeletbe, mivel az országban még mindig számos olyan öregebb típusú gépkocsi közlekedik, melyekbe nem lehet három gyermekülést beszerelni. A másik eset csak lakott területekre vonatkozik: nem kell biztonsági ülés, ha a gyermek háromévesnél idősebb és a gépjárműnek nem tartozéka az ilyen ülés. Csak engedélyezett felszerelést lehet használni; a rendelet a gyermekek súlyától függően öt csoportba sorolja őket.
A kínálat nagy
Talán még soha nem volt ilyen nagy a kínálat a gyermekülések piacán, mint manapság. Üléseket márkás autókereskedésekben, bababoltokban, kisebb autóalkatrész-szaküzletekben, hipermarketekben, üzlethálózatokban vagy akár a világhálón is lehet vásárolni. A legfontosabb szabály viszont az, hogy soha ne vásároljunk olyan ülést, amelyet nem volt lehetőségünk először kipróbálni autónkban. Természetesen eladója válogatja – sajnos nem mindenhol teszik lehetővé a próbát, mivel az eladók azt gondolják, munkaköri kötelességük csupán az áru eladására vonatkozik.
Olvasóinknak mégis azt ajánljuk, csak olyan helyen vásároljanak, ahol megengedik, hogy az ülés beszerelését a gyakorlatban is kipróbálják.
ISOFIX – még nincs minden autóban
A gyerekülések rohamos elterjedése volt az oka annak, hogy az ülések tervezői egy egységes rendszert találjanak ki ezek rögzítésére. Ennek a beszerelési szabványnak az ISOFIX nevet adták, amely az autó eredeti biztonsági berendezéseit gyakorlatilag fölöslegessé teszi. A gyermekülés rögzítése két ponton keresztül történik: a hátsó ülőlapon két kampó található, amelyekhez közvetlen rögzíthető az ülés.
A gond csupán az, hogy nem minden gépkocsiban van ISOFIX, és ugyanez vonatkozik a gyerekülésekre is. Az üléseken nagyon gyakran feltüntetik a „universal” szót, de ez nem jelenti azt, hogy a biztonsági ülés automatikusan minden autóba beszerelhető. Előfordulhat ugyanis, hogy az autó biztonsági öve egyszerűen nem elég hosszú az adott ülés rögzítéséhez.
Kisebb autóknál nem kizárt, hogy a hátsó ülőlap teszi lehetetlenné az ülés biztonságos beszerelését. A biztonsági ülés vásárlásánál külön figyelmet kell szentelni annak, hogy milyen gépkocsikba szerelhető bele az adott ülés.
Kirepülhetnek az ablakon
Szakértők szerint a gyermeküléseket már régen kötelezővé kellett volna tenni, mivel a gyermekek az autóban rendkívül nagy veszélynek vannak kitéve. Nem csak azért, mert ütközéskor kirepülhetnek az első ablakon. A karambolok során ugyanis a felnőtteket védő légzsákok életveszélyesek lehetnek számukra, ha nincsenek biztonsági ülés be kötve. (dem)
Külföldi példák gyermekülésre
Magyarországon 150 centiméteres magasságig kötelező
Csehországban a kornak és a testsúlynak megfelelőt kell használni, kivéve három gyermek esetében
Ausztriában, Dániában, Szlovéniában, Németországban, Olaszországban, Lengyelországban, Svájcban 12 éves korig, 150 cm-ig kötelező
Belgiumban és Hollandiában hároméves korig kötelező, 12 éves korig speciális biztonsági övet kell használni
Nagy-Britanniában 11, Franciaországban 10 év a korhatár
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.