London. Brit tudósok 40 ezer évesre becsült emberi lábnyomokat találtak Mexikóban, ami alkalmasint azt jelenti, hogy az amerikai földrész sokkal korábban lakott volt, mint azt eddig feltételezték.
Negyvenezer éves lábnyomok
A tudósok többsége úgy tartja, hogy az első emberek a 13 és fél ezer évvel ezelőtti utolsó jégkorszak után jelentek meg Amerikában. Az általuk vallott elmélet szerint ezek az emberek az Ázsia és Alaszka között akkor még meglévő földsávon mentek át Amerikába, és gyorsan elszaporodtak az új kontinensen. Gonzales szerint ez az elmélet immár nem tartható. Az amerikai kontinens őslakóinak előfutárai ugyanis feltehetőleg nem szárazföldön, hanem a tengeren átkelve jutottak el új hazájukba. Az a legvalószínűbb, hogy több betelepülési hullám volt, úgyhogy különböző időpontokban különféle embercsoportok érkeztek Amerikába. A fosszilis lábnyomokat Gonzales szerint egy valamikori krátertó partján lévő, elhagyott kőbányában találták, és azért maradtak épen, mert időközben a víz szintje megemelkedett, s a talaj cement keménységűvé vált. A vízszint aztán megint csökkent, és a nyomok újból előbukkanhattak, amikor a kőfejtők ismét munkához láttak, és lehordták a legfelső hamuréteget – fejtegette a kutató. A lábnyomok pontos korát hamarosan nemzetközi tudóscsoport igyekszik majd meghatározni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.