Nem kell a lakhely szerinti kerületi vagy járási rendőrkapitányságra menni, az utcán járőröző rendőr is tud tanácsot adni, akár nála is lehet feljelentést tenni. A rendfenntartóknak kötelességük meghallgatni a polgárokat, és tájékoztatni a további eljárásról.
Ne feledjük: mi is lehetünk áldozatok!
Ha valaki bűncselekmény áldozata lesz, és saját kárát kell bejelentenie – például kirabolták lakását – egyértelmű, hogy haladéktalanul riasztani fogja a rendőrséget. Ilyenkor senkinek nem fordul meg a fejében, hogy esetleg elhallgatná a történteket. A legtöbb állampolgár azonban tanácstalan, ha kívülállóként jut tudomására egy bűncselekmény.
Az esetek többségében ugyanis már nem minden olyan egyértelmű, ha más káráról van szó. Az emberek ilyenkor nem tudják eldönteni, hogy a bűncselekményt bejelentsék-e vagy sem. Visszatartja őket a félelem, hogy az elkövető esetleg bosszút áll, de a hosszadalmas rendőrségi és bírósági procedúra gondolata is.
„Büntetőjogi feljelentést egy állampolgár egyértelműen csak akkor tesz, ha gyanítja, hogy valaki bűncselekményt követett el. Ilyen esetben teljesen mindegy, hogy tud-e valamilyen információt mondani az elkövetőről, valamilyen konkrét személyről vagy sem” – magyarázta érdeklődésünkre Martin Korch, az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Miután a rendőrségen feljegyezték a feljelentést, első lépésben megvizsgálják, hogy a büntető törvénykönyv értelmében valóban bűncselekmény elkövetéséről van-e szó. Ugyanis egy bejelentés nem jelenti automatikusan azt, hogy haladéktalanul vizsgálat is indul az ügyben. Ha úgy ítélik meg, hogy valóban törvényszegés történt, büntetőjogi eljárást indítanak.
„A nyomozó ilyenkor – a büntető törvénykönyv értelmében – kidolgoz egy, az eljárás megkezdéséről szóló rendeletet. A rendőrség harminc napon belül értesíti a bejelentőt a foganatosított intézkedésekről – azon eljárásokról, melyeket a rendőrség a feljelentés felvételétől véghezvitt” – tette hozzá Korch. Véleménye szerint teljesen mindegy, hogy a feljelentést a rendőrségen vagy ügyészségen tesszük-e, az ügyet úgyis az illetékes hatóságnak továbbítják. „Az ügyben indított nyomozást mindig a rendőrség végzi, az ügyészség felügyelete alatt. A nyomozás befejeztével az ügy az illetékes ügyészségre kerül, majd csak innen a bíróságra” – pontosított Korch.
A feljelentést telefonon is megtehetjük. Ha írásban tesszük, nem kéne megfeledkezni személyes adataink megadásáról. A feljelentésbe a lehető legtöbb információt meg kell adni a bűncselekményről, hogy az esetleges nyomozást elősegítsük.
Amiatt sem kell aggódni, hogy a büntetőjogi feljelentést rosszul írja meg, ugyanis a bejelentőnek saját szavaival kell elmondania azt, amit tud. „A polgárok akár névtelen feljelentést is tehetnek, ugyanis ha fennáll, hogy bűncselekményt követtek el, a rendőrségnek kötelessége eljárást indítani az ügyben” – tette hozzá Korch.
A rendőrség véleménye szerint a bűncselekmény bejelentése, a hatóságokkal való együttműködés, elvárható állampolgári magatartás. Ne feledjük: mi is lehetünk áldozatok! Saját bőrünkön is bármikor tapasztalhatjuk valamilyen bűncselekmény következményeit. Ilyen esetben nekünk is jólesne, ha lenne, aki mellénk áll, és elmondja, amiről tud, amit látott, esetleg még tanúskodni is hajlandó.
Ma már korszerű eszközök állnak rendelkezésre, melyek a bejelentők, tanúk védelmét szolgálják. Számos jogi előírás teszi lehetővé, hogy a bűnöző ne ismerhesse meg a bejelentő és a tanú adatait. Kérvényezni lehet például az adatok zárt kezelését is. Az egyes nyomozási cselekményeknél sem kell szemtől szemben találkozni az elkövetővel. (dem)
Ingyenes segélyhívó áldozatoknak
Szlovákiában a Segítség az Erőszak Áldozatainak polgári szervezet jóvoltából több olyan központ működik, ahol a bűncselekmények áldozatain próbálnak segíteni. A tanácsadókban pszichológusok és szakértők nyújtanak segítséget a bajbajutottaknak: hogyan épüljenek fel az átélt traumából, hogy vészeljék át a rendőrségi nyomozással járó számos stresszhelyzetet. Abban is segítenek, hogyan kell feljelentést tenni a rendőrségen, vagy ügyvédet fogadni. Kilenc ilyen központot nyitottak országszerte: Pozsonyban, Nyitrán, Nagyszombatban, Trencsénben, Zsolnán, Besztercebányán, Poprádon, Eperjesen és Kassán. (dem)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.