Egy sor ország a legszegényebbek közül ma rosszabbul él, mint 15 évvel ezelőtt, állapítja meg egy ENSZ-tanulmány. A világ vezető hatalmainak azonnali és drasztikus intézkedéseket kell tenniük, ha eleget akarnak tenni ígéretüknek és meg akarják szüntetni a mély szegénységet.
Naponta 25 ezer ember hal éhen
Öt évvel ezelőtt a világ országai elfogadtak egy programot, amelyben ígéretet tettek, hogy 2015-ig felére csökkentik az extrém szegénységet, kétharmadával visszaszorítják a gyermekhalandóságot, és elérik, hogy a világ minden gyereke legalább elemi iskolai oktatásban részesüljön. Jelenleg az a helyzet, hogy egy sor ország helyzete szépen javul, de a legszegényebbek tovább csúsznak lefelé a lejtőn. Sikertörténet Vietnam példája, ahol visszaszorították a gyermekhalandóságot, vagy Banglades, ahol megnőtt a várható élettartam és sikereket értek el az iskolázásban is. Ugyanakkor a nemzetközi közösség gyors és aktív részvétele nélkül biztosra vehető, hogy a legszegényebbek sorsa tovább romlik. Az adatok rémisztőek. Az ENSZ szerint a 2003-ban a világban 842 millió ember éhezett, harmaduk Afrika déli részén. Az éhség és az alultápláltság egy évben 10 millió ember életét követelte. Minden nap 25 ezer ember hal meg. A gyermekhalandóság aránya Ghánában, Zambiában és Ugandában pl. nagy különbségeket mutat az ottani módosabbak és a szegények között. Indiában az ötéves kor alatt elhalálozó gyerekek között 50%-kal több a lány, mint a fiú.
Az ENSZ elemzés azt állapította meg, hogy a világ 18 legszegényebb országában, melyek összlakossága 460 millió ember, a várható élettartam és az egy főre jutó kereset mutatói rosszabbak, mint 1990-ben voltak. Az okok számosak és változatosak, de a vizsgálatok bizonyítják, hogy a legroszszabb helyzetűek bajait majdnem mindig az AIDS és a belső vagy külső fegyveres konfliktusok súlyosbítják. Botswanában pl. ma mindössze 36 év a várható élettartam, 20 évvel kevesebb, mint 1970-ben volt; Dél-Afrika 1990 óta 35 helyet csúszott vissza a szegénységi listán. Mindkét országban az AIDS a bajok fő okozója. Az AIDS Afrika leggonoszabb gyilkosa. Vannak országok, ahol a lakosság nagyobbik része szenved ettől a betegségtől. Orvos kellene, gyógyszer, óvszer, oktatás. Most azonnal, mert már most is késő van. Tovább nehezíti a helyzetet, hogy a katolikus egyház ellenzi a kondom használatát, XVI. Benedek pápa az „önmegtartóztatást“ ajánlotta egy erről szóló tanácskozáson, melyet afrikai püspökökkel folytatott. (Az egyházfőt ezért a tanácsért igen éles kritikák érték. Még vezető német teológusok is az afrikai világ teljes félreismerését vetették a szemére.)
Közép-Ázsiától Kelet-Európáig 6 ország került a szegényebbek közé, köztük Ukrajna és Tádzsikisztán. A jelentés általános tanulsága, hogy az erőszakos konfliktusokba keveredő országok nagy eséllyel el is szegényednek. A szegénységi lista utolsó 32 országa közül 22 – ilyen vagy olyan módon – az elmúlt 25 évben maga is megtapasztalta ezt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.