<p>Az eddig látott legjobb felvételeket küldte a Földre a Vesta ősbolygóról a Dawn űrszonda.</p>
Nagyfelbontású képek készültek a Vesta aszteroidáról
A 220 millió kilométer távolságra lévő Vesta aszteroida a naprendszer korai időszakából származik, felfedezésével közelebb kerülünk bolygónk fejlődéstörténetének megismeréséhez - közölte a Max Planck naprendszerkutató intézet (MPS) az alsó-szászországi Katlenburg-Lindauban.
"A legfontosabb kérdés, hogy hogyan jött létre a naprendszerünk? A Vesta a naprendszer egy ősteste, 4,5-4,6 milliárd éves. Ilyen régi kőzet nem ismert a Földön. Abból indulunk ki, hogy bolygónk egykor hasonló volt, a Vesta pedig ebben a korai állapotban maradt meg. Ez vezeti vissza a kutatásokat a kezdeti szakaszba" - magyarázta Andreas Nathues, az MPS munkatársa.
Az 530 kilométer átmérőjű Vesta aszteroida a Földtől mintegy 280 millió kilométerre, az úgynevezett aszteroidaövön található, és a 4,5 milliárd évvel ezelőtt született Naprendszer keletkezésének idejéből megmaradt protobolygóként tartják számon. Más protoplanéták összeolvadtak egyéb bolygókkal, vagy ütközésekben megsemmisültek.
Az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) Dawn nevű űrszondája három és fél évig tartó utazást követően májusban készítette el első felvételeit a Vestáról, melyek azonban még nem voltak elég élesek. A most Washingtonban nyilvánosságra hozott felvételek viszont már húsz kilométeres közelségű, felismerhető részleteket mutatnak az aszteroidáról.
A következő hetekben a Down kétszáz kilométerre megközelíti a Vestát és akkor ezerszer pontosabb részleteket is látni engedő képeket készíthet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.