London. Egy véletlenül keletkezett joghézag kihasználásával Severino Antinori olasz orvos a világon elsőként Nagy-Britannia területén klónozna embert.
Nagy-Britannia területén klónozna először embert Severino Antinori
Severino AntinoriFotó: internet London. Egy véletlenül keletkezett joghézag kihasználásával Severino Antinori olasz orvos a világon elsőként Nagy-Britannia területén klónozna embert. A specialista így reagált a szigetországban múlt csütörtökön meghozott bírósági határozatra, mely szerint a Dolly, a skót klónbirka létrehozásánál alkalmazott eljárás embereknél is alkalmazható volna.
A brit kormány elismerte, hogy hibásan ítélték meg a törvényi helyzetet. Most a lehetőségek szerint gyorsított eljárásban új törvényt visznek a parlament elé, hogy a joghézagot bezárják. A High Court, a brit polgári legfelsőbb bíróság múlt heti határozata szerint a megtermékenyített emberi petesejt, melybe idegen sejtmagot ültettek, a jelenlegi brit törvények szerint nem tekinthető embriónak. Az 1990-ből származó törvény vonatkozó szövegrésze az ilyen eljárásokra még nyomokban sem hivatkozik. A híressé vált Dolly birka létrehozásánál is alkalmazott megoldás a határozat szerint embereknél is használható volna.
A High Court előtti eljárást a klónozás és az abortuszt ellenzők csoportja sürgette, hogy a kormány számára is világossá tegyék a joghézag létét. „Ebben az országban nincs jogi védelem a klónozás ellen” – vonta le a következtetést a BBC-nek Bruno Quintavalle, a ProLife szövetség elnöke. Véleménye szerint sikerült rámutatni, hogy hazudik országa kormánya, amikor azt állítja, hogy betiltották az emberek klónozását. Severino Antinori olasz specialista ezzel szemben örömét fejezte ki a döntés kapcsán. Úgy ítéli meg, ezzel jelentősen nőttek az esélyei a humán klónozásnak. Most Nagy-Britanniában kívánnak indítani egy ilyen programot – mondta a professzor. Ez igen hamar megtörténhet, mivel az országban adott minden szükséges feltétel. Antinori meggyőződése, hogy alig két hónap alatt hatalmas előrelépést érnek el.
Sir Brian Heap, a Royal Society tudományos társaság alelnöke cselekvésre szólította fel a munkáspárti kormányt, és Tony Blair miniszterelnököt. Szerinte a kormánynak biztosítania kell, hogy a brit törvények határozottan megtiltsák az emberek reproduktív klónozását. A brit kormány komolyan veszi Antinori kijelentéseit, és természetesen radikálisan elutasítja az emberek klónozását. Már folynak a klónozást bűncselekménynek minősítő törvény előkészületei.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.