MKP-lista: különösebb meglepetések nélkül

Pozsony. Összeállt a Magyar Koalíció Pártja választási listája, mely nem okozott különösebb meglepetést. A jelöléseket a választási kaució befizetéséről szóló igazolással együtt március 18-áig kell a belügyminisztériumban leadni.

Az Országos Tanács szombati ülésén az elnökség által előterjesztett sorrenddel kapcsolatban ugyan elhangzott egy-két módosító indítvány, ám a jelenlévők csak kisebb változtatásokat hagytak jóvá.

Noha a lista többé-kevésbé véglegesnek nevezhető, ez csak javaslat. Az új választójogi törvény értelmében jelentősen nőtt a preferenciaszavazatok súlya: ha valaki megkapja a pártra leadott voksok legalább 3 százalékát, máris elmozdulhat. Ha az MKP-ra például 300 ezren szavaznak, 9000 karikával már feljebb lehet ugorni a listán. Bugár Béla pártelnök nem tagadta, nagyon erős, a polgárokat megmozgató, részvételre ösztönző kampány várható. A párt nem tiltotta meg az egyéni népszerűsítést, csak azt szabták feltételül: a kampány más ellen nem irányulhat, különben az illetőt leveszik a listáról.

Az OT-tagok az első hét névre gond nélkül bólintottak: a legszűkebb vezetés tagjai és a kampányfőnök került az első helyekre. Az első húszban 4 hölgy van.

Öllős László politológus ezt keveselli, ugyanakkor elismerte: számuk attól függ, hogy eleve hány nő tevékenykedik a pártban, s a régiók mennyit javasoltak. „Ezt adminisztratív módon nehéz befolyásolni. Vannak rá példák, ahol törvény szabályozza, de nálunk egyhamar ilyen norma nem születik” – véli. Sárközy Klára és Pogány Erzsébet négy évvel ezelőtt lejjebb volt a listán, Szögedi Anna és Biró Ágnes akkor egyáltalán nem indult. Az utóbbi a közelmúltban került a kulturális államtitkári székbe, s mivel munkájával meg voltak elégedve, befutó helyre javasolták. Öllős szerint nem elsősorban azért kerültek az első harmincba, mert nők, hanem inkább eddigi politikai tevékenységük volt mérvadó.

Bauer Edit, az MKP alelnöke belső célként azt tűzte ki, hogy legalább a jelöltek 25 százaléka a gyengébb nem képviselője legyen. Értesüléseink szerint szombaton indítványozta, hogy Biró Ágnes legyen a 7., ám az államtitkár asszony nem fogadta el, hiszen így földije, az ugyancsak vágsellyei Gyurovszky László csúszott volna lejjebb. Biró végül így lett a 15., minek következtében Bastrnák Tibor hátrébb szorult.

Ha most tartanák a választásokat, a közvélemény-kutatások szerint az MKP 17 mandátumot szerezne. A 17. jelen pillanatban Szögedi Anna, ám egyik pozíció sem nevezhető stabilnak, hiszen bárki felkarikázhatja magát, ezért az előkelőbb helyeken lévőknek is igyekezniük kell preferenciaszavazatokat gyűjteni, hogy a lejjebb lévők ne üthessék ki őket. A múltban a legsikeresebb karikázó, Duka Zólyomi Árpád volt, ő azonban nem indul, hiszen jelenleg európai parlamenti képviselő.

A 150 nevet tartalmazó lista az MKP honlapján böngészhető, helyszűke miatt csak az első negyvenet részletezzük. Egyébként ha a magyar párt megismétli 4 évvel ezelőtti eredményét, s 20 embert juttat a törvényhozásba, sőt ismét kormánytag is lehet, akkor legfeljebb az első negyven embernek van esélye valamilyen posztra kerülni.

A négy évvel ezelőtti listával összevetve megfigyelhető néhány érdekesség. Hóka László, aki korábban parlamenti képviselő volt, négy éve hirtelen lecsúszott az utolsó helyre, most azonban javított, ezúttal 74. Idén Auxt Ferenc a sereghajtó. „A listavezetőt és a 150. helyen lévőt mindenki ismeri, ezért az utolsó is nagyon kívánt hely, arra az emberek oda szoktak figyelni” – jegyezte meg Öllős László.

A jelöltek között a nem befutó helyeken is akad pár ismert személy. Keszegh Pál, az MKP Nagyszombati Kerületi Tanácsának az elnöke korábban 28. volt, s pótképviselőként bejutott a törvényhozásba, most viszont csak 60. Pallya Gábor, a párt országos etikai bizottságának az elnöke viszont feltornázta magát a négy évvel ezelőtti 142. helyről a 98.-ra. Sokak számára ismerősen cseng Szabó Olga neve is: földügyekben szokott tanácsokat adni, korábban parlamenti képviselő volt, négy éve azonban már nem tették befutó helyre, s most is csak 58. Biró Ágnes közeli munkatársa, Dohányos Róbert, a kulturális tárca kisebbségi főosztályának vezetője ugyan szintén felkerült a listára, de csak 93. Szeles István, a Köztisztviselői Hivatal valamikori alelnöke 2002-ben nem indult, s a mostani 131. hely is inkább csak jelképes.

Öllős László szerint szimbolikus jelentőségű az is, hogy – a 99. és a 115. helyen – két szlovák nemzetiségű személy is van a jelöltek között. „Mivel kisebbségi pártról van szó, ez a gesztus fontos, mert így nem lehet rájuk sütni, hogy a lista az etnikai kizárólagosság elve alapján állt össze” – magyarázta a politológus.

A jelenlegi képviselők közül hiányzik a listáról Farkas Pál, Harna István, Dolník Erzsébet, Albert Sándor és Kvarda József. Négy éve Angyal Béla, a Közbeszerzési Hivatal elnöke 32., Veszelei Gyula, az Adatvédelmi Hivatal elnöke 73., Fehér Miklós, a Nyitra megyei közgyűlés előző alelnöke pedig 66. volt, most nem indulnak.

Új arcként pedig felbukkant egy-két képviselői asszisztens, noha még nem befutó helyeken.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?