<p>A japán Mitsubishinek hosszú éves tapasztalata van az SUV-k gyártásával. Modelljeit gyakran felújítja, figyelembe véve a vásárlók igényeit és hozzászólásait. Az Outlander legutóbb 2015-ben esett át ráncfelvarráson, s erre az évre ismét kicsit felújították. Miben változott?</p>
Mitsubishi Outlander 2.2 DI-D: egy igazán tisztességes SUV
A Mitsubishi számára az Outlander kulcsfontosságú modell, s nem véletlenül, Európában a japán márka kínálatából ezt vásárolják a leggyakrabban. Az első változatát 2001-ben dobták piacra, ezt a harmadikat 2012-től gyártják. Hosszú évek során egy igazán tisztességes SUV lett belőle, az első perctől az utolsóig jó vezetni, ugyanis pontosan azt kínálja, amit egy szabadidős terepjárótól elvárnánk.
Nagy előnyeinek egyike, hogy nem a dizájnnal akarja felhívni magára a figyelmet. Ezzel a járgánnyal vizuálisan nem fognak kilógni a sorból, viszont a vezetés élménye és a kényelem egyedülálló lesz. A legutóbbi ráncfelvarrás során módosítottak a külsőn, most viszont főleg a technológiákra összpontosítottak. Igen, nagy autóról van szó, hiszen hét személy is elfér benne, s az utastér az, ahol az erre az évre szánt legjelentősebb változásokat kell keresni – ha nem vesszük figyelembe, hogy a klasszikus antennát már az Outlander esetében is felváltotta a cápauszony.
A második sor üléseit egyébként lehet tologatni, így sokkal nagyobb kényelemben lehet hátul utazni, a harmadik sorban ne várjanak áttörést, klasszikus vészmegoldásként szolgálnak a csomagtérből kihajtható ülések, a gyermekek még kényelmesen elférnek a harmadik sorban, felnőttek már aligha.
Új rendszerek
A járgányból eltűnt a klasszikus kézifék, helyére korszerű elektromos kézifék került. Előnye, hogy a hátsó fékeken önálló motorok vannak, minek köszönhetően télen a fékek nem fagynak be. Megjelent a szélvédő és a kormánykerék fűtése; mindkét rendszer öt Celsius-fokig működik, tehát például ha a hőmérő higanyszála nyolc fokot mutat, az ablakfűtést már nem fogják tudni bekapcsolni.
Módosult az infotainment rendszer kijelzője – bár ezen a téren nem igazán estek túlzásba a japánok, grafika terén az átlaghoz tartozik a rendszer. Nem vagyok a híve az utastérben felhasznált fényes műanyagoknak, másrészt azt meg kell hagyni, hogy a felhasznált anyagok minősége nagyon jó.
A csomagtér ajtaja már elektronikusan is nyitható, viszont az ajtó nagyon lassan nyílik, így díjaztam, hogy az elektromos nyitás kikapcsolható.
A motorházban 2,2 literes dízelmotor volt DI-D jelöléssel, 150 lóerős teljesítménnyel. A margóra jegyzem meg, hogy a motorkínálat egyetlen dízeles erőforrásáról van szó. Így amit kombinálhatnak a dízelmotorral, az a felszereltségi szint, illetve a hatfokozatos automata vagy manuális sebességváltó. A tesztelt járgányban az utóbbi volt, a teljesítményt 360 Nm-es forgatónyomaték egészítette ki.
Az utastér hangszigetelése tökéletes, a motort szinte végképp nem hallani. Természetesen az autó nem lesz aszfaltszaggató, viszont nem is ez a célja. Erőteljesebb gázolásnál azonnal munkába lép az automata váltó, s alásorol, néha talán túl fölöslegesen is. Aki nem tudna megbarátkozni a váltóval, az használhatja a volán mögötti manuális váltásra szolgáló váltókarokat. A motor csak manuális váltásnál tudja magából kihozni a maximumot. Nem véletlenül, hiszen ez a hatfokozatos váltó már nem tartozik a legmodernebbek közé, ám mivel a Mitsubishi elfogadható áron kínálja, annyira azért nem okoz fejfájást. Ami a fogyasztás illeti, városban probléma nélkül eléri a tíz litert, egy hét után a kombinált fogyasztás nyolc litert mutatott. Mindezt annak ellenére, hogy az autóban Eco üzemmód is van, melynek bekapcsolása után a gázpedál sokkal visszafogottabban reagál.
Az Outlander nemcsak városban, terepen is megállja a helyét. Mindezt az S-AWC négykerék-meghajtásnak köszönhetően, amely nemcsak egyenetlen terepen, hanem kanyarokban is segít kordában tartani az autót. Az Eco üzemmódban főleg az első meghajtás dolgozik, ám a teljesítményt részarányosan az első és hátsó kerekek közé is eloszthatják. Mindennek köszönhetően igazi stabilitást kapnak. A snow üzemmód abban segít, hogy behavazott úton is stabil maradjon a járgány – ezt még év elején volt esélyem kipróbálni az osztrák Alpokban, s tanúsíthatom, hogy behavazott és jeges úton az Outlander nagyobb sebességeknél is magabiztos.
Biztonság
Az idei felújításnak köszönhetően több biztonsági, vezetést elősegítő rendszer is az autóba került. Megjelent a holtteret figyelő rendszer, parkolásnál segít a 360 fokos képet mutató kamerafelvétel, bár a kép minősége hagy némi kívánnivalót maga után.
A járgány képes tolatásnál figyelni a forgalmat, vagy azt is ellenőrzi, hogy a sávban tartjuk-e az autót. A Mitsubishi nagy figyelmet szentelt a gyalogosfelismerő rendszernek, melynek alapját a Lidar nevezetű rendszer képezi. Ez egy lézerrel kiegészített infravörös kamera kombinációja, amely tízméteres távolságig lát az autó el, egy további kiegészítő kamera 500 méteres távolságig figyeli az utat, s ha a sofőr nem figyel, teljesen leállítja az autót a fenyegető akadály előtt.
Összegezve
Az Outlander nagyon tisztességes SUV, családoknak is igazán jól szolgálhat. Azoknak ideális választás, akiknek az autó nem státuszkérdés, nem akarják a járgánnyal mindenkinek a tudtára adni, hogy mi mindent engedhetnek meg maguknak. Ezzel viszont még véletlenül sem akarom lejáratni, ugyanis meglepően jól teljesít terepen, a négykerék-meghajtás a legjobbak közé tartozik a piacon, s nem utolsósorban, igazán jó vezetni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.