Helsinki. A gyermekkori élmények, a családi környezet határozza meg, hogy valaki felnőttként peszszimistává vagy optimistává válik – vélik finn kutatók.
Mitől komor a gyermek?
Már korábban kimutatták, hogy miként hat a család anyagi és társadalmi helyzete a gyermek későbbi fizikai és mentális egészségére, ám a Helsinki Egyetem pszichológusai most azt vették górcső alá, hogy a család társadalmi és anyagi helyzete hogyan befolyásolja a gyermeknek a dolgokhoz való hozzáállását.
Tanulmányuk szerint a minden szempontból kedvező családi háttérrel rendelkező gyermekekből lesznek az optimista felnőttek. A körülmények, amelyek meghatározták az egyén gyermekkorát, akkor is befolyásolják életét, ha felnőttként valamilyen pozitív vagy negatív változással kell szembenéznie. ĺgy a szegény családok gyermekei, ha a későbbiekben jómódban élnek is, sokkal sötétebben látják az életet, kilátásaikat, mint a gazdagabb családok sarjai. E megállapítás fordítottja is igaz: a jómódú családban felnövők, ha később rosszabbra fordul is soruk, optimistábban szemlélik a dolgokat.
A kutatók a jelenséget azzal magyarázzák, hogy a kedvező családi háttérrel rendelkező gyerekekben kifejlődik saját fontosságuk tudata, amely bármilyen szituációban megvédi őket. Az alacsony társadalmi helyzetű, rossz anyagi körülmények között felnövekvő emberekből viszont hiányzik saját fontosságuk tudata, s bármilyen sikeressé válnak is később, ez nem befolyásolja alapvetően borúlátó világlátásukat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.