Mindenkihez kedves volt

Gundel Károly pályájának meghatározó személyisége édesapja, Gundel János volt, aki számos közéleti tevékenysége mellett az Erzsébet Királyné Szálloda, majd az István Főherczeg Szálloda tulajdonosaként is nevet szerzett magának.

Gundel Károly az István Főherczegben töltötte inaséveit. 1900-ban végbizonyítványt szerzett a budapesti Kereskedelmi Akadémián, s ezt követően külföldön, Svájc, Németország, Anglia és Franciaország szállodáiban, vendéglőiben sajátította el a szakma fortélyait, szerzett életre szóló vendéglátó-ipari tapasztalatokat. 1910-ben családjával együtt Budapestre költözött, s átvette a Wampetics vendéglőt, amelynek nevét hamarosan Gundelre változtatta. A Gundel névadójának okos és jól átgondolt üzletpolitikájának, kiváló konyhájának, magas színvonalú szolgáltatásainak köszönhetően igen hamar fogalommá vált. Gundel Károly mindent meg is tett azért, hogy vendégei kellemesen töltsék idejüket: zenészeket és énekeseket is szerződtetett, magántársaságok összejövetelei számára a vendéglő kertjében elkülönített részeket hozott létre. A konyhában 13 szakács készítette, 52 pincér szolgálta fel az ízletes ételeket, s 40 más alkalmazott is dolgozott a vendégek kényelméért.

A Gundel a húszas-harmincas évekre már nemzetközi hírnévre is szert tett, s amikor 1937-ben Viktor Emmanuel olasz király Magyarországra látogatott, a székesfehérvári bankett megrendezésével Gundel Károlyt bízta meg a kormány. Két évvel később a New York-i világkiállítás magyar pavilonjának hivatalos étterme a Gundel volt.

A II. világháború viharát a vendéglő is megsínylette, s hosszabb zárva tartás után 1945 áprilisában nyitotta meg újra kapuit. Régi fényében azonban nem sokáig tündökölhetett, 1949-ben a Gundel család tulajdonából az államhoz került. A városligeti vendéglőn kívül Gundel Károly 1920 és 1926 között a Royal Szálló, majd 1927-től 1948-ig a Gellért Szálló éttermeit is bérelte. A magyar vendéglátást, a magyar konyhát gasztronómiai tárgyú írásaival, könyveivel is népszerűsítette. Tanácsaival segítette Karinthy Frigyes Vendéget látni, vendégnek lenni című könyvét is.

Vendéglője étlapján a hagyományos magyar és a francia ételek mellett szerepeltek saját, méltán világhírűvé vált kreációi is: mint a nemzetközi étlapokon ma is megtalálható Fogas Gundel módra, Gundel tokány, Borjúborda Gundel módra, a Gellért, a Liget vagy éppen a Gundel nevet viselő saláta. Egyéni receptjeinek csúcsa azonban minden bizonnyal a palacsinták királyának is nevezett ételkölteménye, a Gundel palacsinta. A cukrozott narancshéjjal, mazsolával és tejszínnel dúsított diótölteléket magában foglaló és tejszínes csokoládéöntettel tálalt finom desszert elfogyasztása igazi kulináris élvezetet nyújt. (mti)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?