Micsoda halandzsa!

Az ember nézi a televíziót, és nem érti, mit mond a riportalany. Csupán az világos a néző előtt, hogy az illető nem akar világosan válaszolni a riporter kérdésére, ezért mellébeszél, vagy, ha úgy tetszik, halandzsázik.

Ki is találta fel ezt a jól bevált halandzsát? A halandzsázás Karinthy Frigyest is megihlette, körülbelül így: „Önnek is ide a pincérhez kiszera méra nin hozzám?” „Tessék?” „Csak azt akartam tudni, hogy a pincér ebben a kávéházban is kiszera méra bávatag, ha lehet?” A fenti – se füle, se farka – párbeszédet mindenki Karinthy Frigyes nevéhez fűzi, jogosan, hiszen ő adta közre a szöveget. A feltaláló azonban egy Lachs Lajos nevű képkereskedő volt. Az egész akkor kezdődött, amikor a derék képkereskedő egy kis táncosnőnek kezdett udvarolni. Az illető hölgy igencsak butácska volt, szörnyű dolgokat tudott kérdezni. Például ilyeneket: mit kell a kávéskanállal csinálni? Lachs úr egy idő után megunta a naiv kérdéseket, amelyeket értelmetlen szavakkal igyekezett komolyan megmagyarázni. A kis táncosnő mondta ki először: „Ugyan Lajos, ne halandzsázzon.” ĺgy született meg a halandzsa szó (akárhogy is vesszük, a kis butácska érdeme) és vele a mondanivaló. Lachs urat ettől a perctől már nem lehetett megállítani. Egyik napon a New York-kávéházban Bródy Sándor író asztalához ült le és a Feszty-képekről kezdett el vele beszélgetni. Az értelmes szavak közé bezagyválta a halandzsákat is. Bródy először udvariasan megkérdezte, mit is mondott, mert nem hallotta rendesen. Lachs úr elismételte a mondatot. Bródy Sándor elsápadt, fülzúgásról panaszkodott. Az asztaltársaság többi tagjától kérdezte, ők értették-e Lachs úr mondókáját. Persze, beavatottak voltak, bólintottak, hogy értik. Bródy erre odament a kávéház halastavához és a homlokát vízzel paskolta. Visszament az asztalhoz, s megint rosszul hallott valamit. Rákérdezett, de újra nem értette. Ezek után vette a kalapját, s orvoshoz vitette magát. Csak később tudta meg, hogy halandzsa áldozata lett. Egy hónapig kergette Lachs urat revolverrel.

A képkereskedő Molnár Ferenccel is próbálkozott, de az író vette a lapot, visszahalandzsázott. Később megalakult a Halandzsa Szövetség, amelynek természetesen Lachs Lajos lett az elnöke. Tagjai között olyan nagyságok voltak, mint Karinthy Frigyes, Kosztolányi Dezső. Nem valószínű, hogy Chaplin hallott Lachs úrról és a halandzsáról, de a Diktátor című filmben csodálatosan parodizálta Hitlert. Úgy halandzsázott németül, hogy mindenki eredetinek hitte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?